Pomoc Qnap TS-253A + HDD Seagate

Novy

Nowy użytkownik
Noobie
26 Wrzesień 2014
9
6
3
Ustka
www.nop.com
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam
Otrzymałem do testów TS-253A / 8GB z dyskiem Seagate NAS ST4000VN000 4TB.
Problem polega na tym że dysk, oprócz normalnych dźwięków, raz na około 2 minuty wydaje 2-3 sekundowe ciągłe buczenie o niskiej częstotliwości. Występuje to tylko w momencie kiedy dysk nie jest obciążony. Podczas pracy wydaje dźwięki takie jak każdy inny pracujący dysk.
Wentylator wykluczyłem jako źródło tego dźwięku. Testy SMART nic nie wykazują, logi również.
Posiadam inne dyski z tej serii a konkretnie Seagate ST3000VN000 3TB (pracują bezproblemowo w innym NASie) ale do testów musiałbym rozmontować macierz a nie chcę tego robić.
Macie jakieś doświadczenia z taka konfiguracją QNAP+Seagate ?
Co może być przyczyną ? Dysk się zatrzymuje ? To jakaś rekalibracja a może parkowanie głowicy ? A może wina QNAPa ?

Tak na marginesie ten model jest wyraźnie głośniejszy niż np S DS216+. Zapewne to wina bardziej metalowej konstrukcji. S jest bardziej "plastikowy".


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 build 20160901
Model serwera: QNAP TS-253A
Wymiana na inne (nowe) dyski z tej serii nic nie dała - wszystkie mają taką przypadłość.
Jeżeli twój NAS stoi blisko* ciebie to zdecydowanie odradzam dyski Seagate NAS ST4000VN000 o poj. 4TB, niezależnie od tego czy to QNAP czy S.

* w promieniu kilku metrów