Instruktaż/Tutorial QNAP TVS-471 – jak zadbać o swoje RSSy oraz udostępnianie muzyki – FreshRSS i Sonerezh

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen03.png

Urlop to chwila wolnego, która pozwala nieco uporządkować codzienne zmagania z internetem i zapanować choć trochę nad swoim serwerem, który w końcu do czegoś przydatnego można zagonić. Siadłem chwilę do internetów i pogrzebałem w ich odmętach dla rozwiązania dwóch problemów, które od dłuższego czasu mnie trapiły i które z czystej ciekawości zachciało mi się rozgryźć.


Problem 1: obsługa feedów RSS
W epoce Facebooków czy innych Twitterów może wydawać się dziwne, że ktoś jeszcze korzysta z feedów RSS do przeglądania zmian w na ulubionych stronach. A jednak feedy mają wielką, niezaprzeczalną zaletę: są zdecydowanie lepszym źródłem informacji, niż cholerne, zapchane animowanymi gifami walle. Mój problem polegał na tym, że doskonała usługa, jaką było i jest Feedly, zrobiła się płatna i może gdybym wykorzystywał klienta RSS do czegoś więcej, niż tylko do agregowania i przeglądania treści może i bym wydał pieniądze na subskrypcję, ale że nie są mi potrzebne żadne nieco bardziej zaawansowane funkcje a wraz z płatnościami Feedly wprowadziło też niestety spore ograniczenia na ilość agregowanych serwisów, zachciało mi się mieć coś swojego, u siebie. Poszperałem, poszukałem i znalazłem bardzo prosty skrypt, który może i Wam się przyda:

FreshRSS
Cudownie prosty w działaniu i instalacji skrypt, który zajmuje się tylko agregacją informacji, jakimś sensownym ich wyświetleniem (jeden z niewielu darmowych skryptów, który nie odrzuca na wejście – doceniam!) i w zasadzie niewiele więcej oferuje. A, no tak – daje też swój kanał RSS z zebranymi aktualizacjami, dzięki czemu można w dowolnym kliencie po prostu zasubskrybować swój kanał i nie bawić się w konfigurację wszystkiego (przydatna rzecz, gdy siedzi się na trzech systemach operacyjnych :))

Całość zabawy ze skryptem sprowadza się tak właściwie do pobrania drania, wgrania do foldera Web na QNAPie, stworzenia bazy danych za pomocą PHPMyAdmin i… To właściwie wszystko. Wyeksportowany z Feedly plik OPML z moimi subksrybcjami bezproblemowo został wczytany i sparsowany, ładnie kategorie się potworzyły, wszystko zadziałało od przysłowiowego kopa. Do ideału oczywiście bardzo daleko ale dla moich potrzeb rzecz nadaje się całkowicie.

Strona skryptu
Dokumentacja skryptu

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_freshrss_screen01.png

FreshRSS – co tam ostatnio wpłynęło?

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_freshrss_screen02.png

FreshRSS – czytamy wpis…

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_freshrss_screen03.png

FreshRSS – bezproblemowa instalacja na QNAPie​


Problem 2: udostępnianie muzyki
I po raz kolejny: w epoce Deezera czy innego Spotify wydawać by się mogło, że chęć podzielenia się z kumplami muzyką powinna sprowadzić się tak właściwie do wysłania linka do ulubionego kawałka czy albumu i sprawa załatwiona. No więc nie do końca. To znaczy jak najbardziej powyższe stwierdzenie jest prawdą, niemniej od kilkunastu już chyba lat tworzę swoją bibliotekę muzyczną złożoną w tym momencie z kilkudziesięciu tysięcy plików, która jest moim wielkim skarbem, którym chcę się dzielić ze znajomymi ile tylko mogę. QNAP ma swoje narzędzie w postaci Music Station ale ma ono jedno, wielkie dla mnie ograniczenie: aby z niego korzystać, trzeba mieć konto na serwerze. Nie mam zamiaru zakładać konta na serwerze każdemu znajomemu, nie ma takiej opcji po prostu. Potrzebowałem prostego w miarę możliwości skryptu, którego jedynym zadaniem będzie dać dostęp do mojej biblioteki muzycznej znajomym bez potrzeby zakładania im kont na serwerze. No i powinno to jakoś wyglądać. Ten drugi warunek eliminował na starcie 90% skryptów, które może są i powerne, mają możliwości i w ogóle, ale wyglądają jak mokry sen operatora Excela z tymi wszystkimi tabelkami i innymi radiobuttonami. Aż w końcu trafiłem na…


Sonerezh
Nazwa z tyłka ale sam skrypt fajny! Nie jest idealny (brak wsparcia obsługi składanek, brak obsługi last.fm, brak, brak, brak, brak…) ale swoje podstawowe zadanie spełnia dobrze: wygląda nieźle, działa w miarę szybko, streamuje bez większych problemów, no i pozwala po prostu założyć komuś konto i po sprawie.

Instalacja – podobnie jak poprzedniego skryptu – to formalność. Pobrać, wrzucić na serwer do folderu Web, stworzyć bazę danych, gotowe. Tu jedna uwaga: w skrypcie definiuje się ścieżkę (root path) z folderem zawierającym kolekcję muzyczną. Aby skrypt mógł cokolwiek odczytać, zadbajcie o uprawnienia dostępu do plików! Kolejna sprawa to zapis ścieżki. Podaje się pełną ścieżkę folderu na serwerze. U mnie jest to:

/share/CACHEDEV1_DATA/Multimedia/Music/

W folderze Multimedia mam podfolder Music, w którym trzymam całą swoją kolekcję muzyczną i ten folder będzie sprawdzany na okoliczność występujących tam plików muzycznych. Po zdefiniowaniu ścieżki wystarczy kliknąć na przycisk aktualizacji bazy utworów i poczekać na ukończenie parsowania plików. Na QNAPie TVS-471 te moje tysiące plików obróciło całkiem szybko!

Strona skryptu
Dokumentacja skryptu

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen01.png

Sonerezh – widok listy utworów

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen02.png

Sonerezh – widok listy wykonawców

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen03.png

Sonerezh – widok listy albumów

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen04.png

Sonerezh – widok playlisty

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen05.png

Sonerezh – panel administracyjny – jak widać niezbyt to skomplikowane :)

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_08_2016_08_12_sonerezh_screen06.png

Sonerezh – użytkownicy​


W razie jakichś problemów z instalacją na Waszych serwerach, postaram się pomóc. Ale serio, to dwa bardzo proste w obsłudze skrypty i problemów nie powinno być żadnych. A cholery przydatne, nie powiem. Szczególnie FreshRSS mi się spodobał, lubię mieć swoje dane u siebie…

(Źródło)
 
przy moich 25000 utworow znalazl az - musze popatrzec co mu tam przeszkadza , sa jakies logi ?
upload_2016-8-13_8-45-8.png
 
app/tmp/log w folderze skryptu

Proces parsowania zostawiłeś w otwartej karcie przeglądarki? Z moich ponad 40k utworów nie wciągnęło z oczywistych względów m4a i m4p kupionych w iTunes i chyba niezbyt się skrypt polubił z losslessowym kodowaniem od jabłka. Poza tym wszystko ładnie się zassało i chyba ciągnie obrazki z folder.jpg, bo coś za szybko cache dla okładek się robi :)

acosta_server.info.pl_temp_2016_08_13_screen01.png
 
od wczoraj jest otwarta zakladka w wirtualce, tylko cos postepu nie widze , trzeba poczytac logi