Instruktaż/Tutorial QNAP TVS-471 + Docker + Madsonic = muzyka pod kontrolą!

acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic01.png

Jakiś czas temu pisałem na blożku, że bardzo ale to bardzo lubię dzielić się swoją muzyką nie tylko z użytkownikami mojego serwera ale ogólniej, ze znajomymi wszelakimi. Lata rippowania płytek, łojenia ich z netu, wymieniania się ze znajomymi zaowocowały sporą biblioteką, która leży sobie na moim QNAP TVS-471 i może zainteresować nie tylko mnie. OK, teraz mam Deezera i nie mam potrzeby uprawiania złodziejstwa ale biblioteka została i aż chce się coś z tym zrobić.

Na swoim QNAP TVS-471 zainstalowałem jakiś czas temu bardzo fajny skrypt Sonerezh, który zadanie dzielenia się muzyką ze znajomymi bez potrzeby zakładania im konta na serwerze częściowo wypełniał. Skrypt jest szybki ale ma swoje problemy – brak obsługi składanek, słabo się tym wszystkim zarządza, poza mp3 zdaje się nie gra innych formatów… Fajne ale stanowczo niewystarczające. Trzeba było coś innego wymyślić.

Siadłem do zasobów Dockera i trafiłem na ładne miejsce: repozytorium Madsonic z ich kontenerem swojego softu. Odpaliłem na QNAPie Container Station i wyszukałem kontenera od Madsonic. Madsonic to kombajn dla mediów, który ma chyba wszystko, czego mi aktualnie potrzeba:
  • konta użytkowników, w tym możliwość założenia konta przez samego użytkownika i akceptacji konta przez administratora – wygodne, nie trzeba tego robić samemu!
  • obsługa wszelkich kontenerów audio z transcodingiem w miarę potrzeb
  • wygodny i sprawny interfejs
  • duże możliwości przeglądania kolekcji muzyki
  • możliwość pobierania plików jak i całych albumów przez użytkowników
  • możliwość dzielenia się muzyką przez publikację linków do playlist/albumów, także w sieciach społecznościowych
  • współpraca z Last.fm
  • sporo aplikacji na urządzenia mobilne – przydatne w cholerę!

To tak po prawdzie czubek góry lodowej, jaką jest ten pakiet oprogramowania i szczerze mówiąc dopiero dotykam tematu.

Dlaczego akurat wersja dla Dockera? Z czystej, nieprzymuszonej woli eksperymentowania. Całość traktuję bardzo roboczo i pewnie zastąpię to rozwiązanie gotową paczką dla QNAPa ale na razie bawię się nieźle grzebiąc w kontenerze, przy okazji ucząc się tego cholerstwa :)

Tu jedna wskazówka: przeżyłem lekkie rozczarowanie, kiedy okazało się, że nie mogę w Container Station wybrać defaultowego folderu współdzielonego z mediami jako zasobu do montowania do kontenera. Zdaje się, że polityka bezpieczeństwa QNAPa nie zezwala na to a szkoda, bo trzeba sobie radzić inaczej. Swoją bibliotekę muzyki trzymam w folderze współdzielonym Multimedia w podfolderze Music i jakoś trzeba było dać dostęp do tego podfoldera kontenerowi. W tym celu w folderze współdzielonym Public można sobie zrobić po prostu dowiązanie symboliczne do odpowiedniego podfolderu w folderze Multimedia i już, sprawa załatwiona, folder będzie można zamontować w kontenerze bez problemów. Jak to zrobić? Na moim przykładzie:
  • wskocz przez ssh do konsoli NASa logując się jako admin
  • przejdź do folderu współdzielonego Public
    cd /share/CACHEDEV1_DATA/Public/
  • stwórz link symboliczny do folderu współdzielonego Multimedia (czy do czego tam chcesz)
    ln -s /share/CACHEDEV1_DATA/Multimedia/ Multimedia

Teraz czas na zainstalowanie kontenera w Container Station. Wyszukujemy Madsonic w oknie wyszukiwania, wybieramy wspomniany wcześniej kontener i czekamy na instalację (dosyć długo). Pamiętać należy, by później, podczas tworzenia kontenera, przejść do zaawansowanych opcji owego i w sekcji Shared Folders dodać dopiero co stworzony link symboliczny i podmontować do ścieżki /media kontenera. Ja dodatkowo w sekcji Network ustawiłem sobie stałe porty przekierowania (u mnie wywołanie portu 32040 z sieci przekierowuje na defaultowy port 4040 kontenera, gdzie znajduje się interfejs serwera). W sumie to wszystko, dalej to już zabawa z samym Madsonic.

A tak to mniej-więcej wygląda po instalacji.
acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic01.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – Lista albumów użytkownika


acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic02.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – indeks wykonawców


acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic03.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – genre radio! Rewelacja!


acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic04.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – podcasty – wideo mi coś nie działa cholera…


acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic05.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – podcasty – czat dla użytkowników? Why not?


acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic06.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – podcasty – panel opcji użytkownika


acosta.info.pl_wp_content_uploads_2016_10_qnap_madsonic07.png

QNAP TVS-471 i Madsonic – podcasty – opcji wyświetlania i sortowania jest dużo!​


Jasne, można skorzystać z gotowej paczki ale w sumie po co, skoro można sobie życie skomplikować? Rzecz traktuję bardzo roboczo i pewnie po jakimś czasie wywalę, choć zaczyna mi się ten serwer podobać coraz bardziej. Jest szybki, sprawny i działa jak trzeba choć to wersja beta i ma trochę bugów już przeze mnie dostrzezonych. Mam tylko jeden, poważny problem: gdzieś podziały się aplikacje transkodujące wideo, przez co podcasty wideo (w końcu mam soft, który potrafi takie rzeczy ogarniać, szkoda, ze coś mi to nie działa) za diabła nie chcą mi się uruchamiać. OK, po to mam to w Dockerze, by się bawić :)

(Źródło)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. madsonic
  2. docker lista