QNAP vs S

BarToL

Passing Basics
Beginner
29 Lipiec 2012
24
4
8
Wrocław
QNAP
TS-x70
Ethernet
1 GbE
Witam
Jako że stałem się nowym użytkownikiem QNAPa TS670 PRO a mam też kilka S podzielę się moimi spostrzeżeniami dotyczącymi porównania obu produktów w praktyce.
Muszę przyznać że jestem trochę rozczarowany softwarem QNAPa i jego możliwościami w porównaniu z S. Ale wszystko po kolei :)

1. Sprzęt
Tu lepiej według mnie wypada QNAP chociaż cena jest prawie 2x wyższa niż S - przykładowo porównując modele o podobnym przeznaczeniu czyli TS670 i S DS1513+. Zdecydowanie mocniejszy i większe możliwości rozbudowy , podoba mi się możliwość sporej rozbudowy ramu , procka czy dołożenie karty sieciowej) w Qnap ale czemu aż tak drogo??

2. Oprogramowanie
Wielki plus dla Qnapa za Virtualization Station tu się przydaje ten mocniejszy sprzęt i tego mi najbardziej brakuje w S.
IPKG i natywne QPKG to też duży plus , w S niestety standardowo brak

No i teraz minusy Qnapa:

Brak powiadomień push
Brak mapowania zasobów sieciowych w File Station
Praktycznie nie działające RSS feed w Download Station (nie działa mi żaden RSS z kluczem prywatnym).
Bardzo ograniczona konfiguracja katalogów w download station
Kiepsko rozwiązany manager pamięci (może jestem już przyzwyczajony do S ale tam po prostu wszystkie podstawowe informacje mam na jednym widoku i nie muszę szukać np info że dyski się wciąż synchronizują)
Dużo gorsze wsparcie "community" - brak możliwości dodania własnych repozytoriów aplikacji itp.

Wciąż walczę zarówno z Qnapem jak i S i na pewno coś tu jeszcze dopiszę :)

Co do urządzeń to piszę na podstawie:
QNAP TS670 PRO - będę rozbudowywał RAM do 16G i dokładał kartę sieciową
DS1513+
RS3413xs+
RS3412RPxs


No to teraz czekam na "chłostę" za narzekanie na Qnapa :p

Pozdrawiam
Bartek
 
No to jedziemy z tym koksem :D
Brak powiadomień push
Poszukaj na forum LOGMAN ;)

Brak mapowania zasobów sieciowych w File Station
tzn jak ? w samym NAS chcesz zamontowac jakis udział sieciowy ? No to trzeba sobie je dodać z poziomu FAQ SSH (pisałem do QNAPa request o to, jakies pół roku temu), i jeśli mają być pernamentne to dodać je do swojego skryptu autoruns.

Praktycznie nie działające RSS feed w Download Station (nie działa mi żaden RSS z kluczem prywatnym).
Bardzo ograniczona konfiguracja katalogów w download station
Używasz Download Station ? Bo Ci chce się z tym ... ,zainstaluj rtorrenta i po zawodach .

Kiepsko rozwiązany manager pamięci (może jestem już przyzwyczajony do S ale tam po prostu wszystkie podstawowe informacje mam na jednym widoku i nie muszę szukać np info że dyski się wciąż synchronizują)

upload_2014-12-5_13-23-17.png

Zawartość tego linka powinna załatwiać Twoje potrzeby informacyjne.

Dużo gorsze wsparcie "community" - brak możliwości dodania własnych repozytoriów aplikacji itp.
My mamy IPKG i natywne QPKG, nie jest to repo takie jak Androida ale zawsze coś :p
 
No to jedziemy z tym koksem :D
Brak powiadomień push
Poszukaj na forum LOGMAN ;)
Poszukam , dzieki za info

Brak mapowania zasobów sieciowych w File Station
tzn jak ? w samym NAS chcesz zamontowac jakis udział sieciowy ? No to trzeba sobie je dodać z poziomu FAQ SSH (pisałem do QNAPa request o to, jakies pół roku temu), i jeśli mają być pernamentne to dodać je do swojego skryptu autoruns.
W File Station na S mogę zmapować zasób sieciowy pod folder. Przydaje mi się to jak potrzebuję z jednego NASa na drugi albo macierz skopiować dane (a kilka Tera kopiowanie chwile trwa) i sobie to robię bezpośrednio z NASa

Praktycznie nie działające RSS feed w Download Station (nie działa mi żaden RSS z kluczem prywatnym).
Bardzo ograniczona konfiguracja katalogów w download station
Używasz Download Station ? Bo Ci chce się z tym ... ,zainstaluj rtorrenta i po zawodach .
No oprócz tego używam transmission ale na Synku miałem ustawione automatyczne pobieranie określonego serialu za pomocą RSS feeda i filtra, i tego mi teraz brakuje.

Kiepsko rozwiązany manager pamięci (może jestem już przyzwyczajony do S ale tam po prostu wszystkie podstawowe informacje mam na jednym widoku i nie muszę szukać np info że dyski się wciąż synchronizują)

8190.png

Zawartość tego linka powinna załatwiać Twoje potrzeby informacyjne.

No fakt mam tam info o synchronizacji , tylko brakuje procentów :)

Dużo gorsze wsparcie "community" - brak możliwości dodania własnych repozytoriów aplikacji itp.
My mamy IPKG i natywne QPKG, nie jest to repo takie jak Androida ale zawsze coś :p

To fakt IPKG bez kombinowania to duzy plus - już dopisuje :)
 
Nigdy nie bedzie mozna dodac repozytoriow zewnetrznych. Tak jest w Androidzie, w iPhonie i w Microsofci. Tylko w S mozna bylo to robic i efektem jest Syno Locker.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
W File Station na S mogę zmapować zasób sieciowy pod folder. Przydaje mi się to jak potrzebuję z jednego NASa na drugi albo macierz skopiować dane (a kilka Tera kopiowanie chwile trwa) i sobie to robię bezpośrednio z NASa
NFS i ogień.

No fakt mam tam info o synchronizacji , tylko brakuje procentów
% ?pasek postępu zabiera więcej czasu cpu niż operacja jaką on ma monitorować ...

Poza tym możesz sobie dodać +2 do skilla LINUX administration ;)
 
Co do Download Station to jednak kicha , ale za to rTorrent naprawdę mi się podoba :) Mogę zrobić wszystko czego mi brakowało w DS :)
 
BarToL - witam kolege :)))) tu Lauffer.
A zeby nie bylo offtopu to tez w tym tygodniu zakupilem Qnapa 470 pro. Jestem w trakcie migracji z ds 412+. Z wszystkim praktycznie sobie poradzilem.
Jedno mi trochę nie pasuje tzn. w S mozna zreinicjalizować system do "golasa" bez utraty danych na raidzie. Lubie grzebac pod konsolą i tam nie mialem obawy ze jak mi sie system rozwali to strace rowniez dane. Tu slysze ze sie tak nie da.
 
  • Lubię to
Reakcje: fejkus
Dzień dobry :) Widzę, że cała ekipa się zbiera. :D

Jedno mi trochę nie pasuje tzn. w S mozna zreinicjalizować system do "golasa" bez utraty danych na raidzie. Lubie grzebac pod konsolą i tam nie mialem obawy ze jak mi sie system rozwali to strace rowniez dane. Tu slysze ze sie tak nie da.
Kto takich bzdur naopowiadał? W serwerach na Intelu można od tak przenieść dyski z jednego serwera na drugi. A re-inicjację można wykonać na kilka sposobów.
 
siema Silas :) rowniez kope lat :p
No wlasnie jestem w trakcie testu "10 sekundowego resetu". Zaraz bede wiedziec czy sa dane czy musze na nowo przewalac :p.

No dane są ale niby system golas, ale po instalacji IPKG sie okazuje ze pakiety z IPKG sa juz zainstalowane np. mc ;p Wiec cos nie taki ten reset ;p
 
Wg mnie Qnap jest napewno lepszy sprzętowo a S po prostu działa. Przesiadłem się z S na Qnap kilka miesięcy temu i co jakiś czas mam wrażenie, że oprogramowanie Qnap czasami zachowuje się jakby żyło swoim życiem. Brakuje mi również kilku funkcji z S np. zrobienie z NAS routera WiFi, Qnap umożliwia tylko dopięcie się do istniejącej sieci WiFi. Kolejna rzecz to brak w Qnap kontroli uprawnień MAC adresów w zabezpieczeniach i "dziwny" serwer NTP.
 
Sorki, myślałem, ze tematem jest "QNAP vs S" więc zgodnie z powyższym wpisem zmieniam forum i pozdrawiam.
 
Bez urazy, ale jak chcesz miec:
Router - kupujesz router
switch - switch
Server NAS (dla przypomnienia co to za skrot:
Network Access Server - pojedyncze urządzenie pracujące jako brama udostępniająca/blokująca dostęp użytkownikom do różnego rodzaju strzeżonych zasobów.
a nie pralke czy lodowke z FaceBookiem ;p reklamowana przez tenisistke ;-)
A tak z codziennego zycia
kupujesz odkurzacz by Ci mrozil przetwory spozywcze? albo pral skarpetki ?
Rozumiem, ze inowacje i postep nieublaganie ida do przodu, ale bez przesady co jest do wszystkiego to jest do niczego. Wystarczy popatrzec na gadzeciarskie scyzoryki :> - czy rzeczywiscie sa lepsze od tradycyjnych narzedzi :> ? Moze jestem troche konserwatywny, ale jak chce miec mlotek ktorym jak przy ... (idt) to mi trzonek nie zostanie w reku a srubokrety nie beda sie walac po calym warsztacie.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Taka ciekawostka a zarazem prawdziwa historia, dość często powtarzana:
Dzwoni potencjalny klient do dystrybutora QNAP/Syno (czyli EPA) i mówi, że chce kupić NAS a do niego podłączyć dwie kamerki.
Handlowiec odpowiada:
- Tylko S. W aplikacji remote z monitoringu można zapisywać nagrania na lokalnym dysku. Na QNAP'ie zapisuje tylko na serwerze!
Klient:
- Aaaaaaa! Biore S.

Morał:
Jakie głupie to S, taki handlowiec idiota i na kliencie kończąc.

Jakby zdalnej synchronizacji brakowało. Nie, lepiej używajmy ficzer pt. jestem upośledzony i będę robił redundantny storage systemu zabezpieczeń aplikacją Remote z kontrolki ActiveX - pal licho synchronizacje.

Boże broń to forum.
 
  • Haha
Reakcje: kaktus
Brakuje mi również kilku funkcji z S np. zrobienie z NAS routera WiFi,
wiesz - założeniem QNAPa jest NAS "1. serwer plików 2. dopiero potem cała reszta bajerów". Zgadzam się z @Paweł Tołoczko - niech NAS zajmuje się "nasowaniem" a reszta swoimi rzeczami.

PS: Jak coś jest do wszystkiego to jest do du...y.
 
A co z problemem niestabilnego softu ? Qnap a S to dwa różne światy. I wiem co piszę, bo mam dwa serwery. No chyba, że chodzi o marketing. EPA wszystko jedno i tak sprzedają platformy, ale nie róbcie siana z tematu "Qnap vs S", że nie można porównywać tych dwóch systemów, bo to już patologia albo dogmat.
 
remek_s - uważasz ze syno ma stabilniejszy fw? Odsyłam na pronas.pl do działu firmware i postu o fw 5. Zobacz jak userzy psiocza na syno i chca zmieniac na qnap ;p. Zeby nie bylo uwazam syno za naprawde dobry sprzet. Mam go od paru lat. W tym tygodniu dopiero postanowiłem przeskoczyć na qnap'a ale to raczej z wzgledow jednak lepszego sprzetu i wirtualizacji ktorej w syno brak, bo ja osoboscie z fw nie mialem problemow.
 
Ja dodam że w S pod względem stabilności nie mam na co narzekać. Ogólnie pierwsze wrażenia po kilku dniach używania Qnapa to jak z Cisco i np Sonicwall.
W SonicWall można wszystko zrobić ładnie z interfejsu , prawie każdy sobie poradzi ,a w Cisco można dużo więcej ale zapraszamy do CLI ;P

Sprowadza się to do tego że jak widzę z odpowiedzi i moich obserwacji S oferuje więcej w standardzie (pomijając HDMI i Virtualizację).
Ja jakbym miał polecać NASa do domu dla laika ,który lubi gadżety to na pewno bym mu poradził S. Wiecej opcji w standardzie , aplikacji na mobilki itp , lepiej dopracowane applikacje w DSM.
Co do firmy tu jeszcze się waham, Virtualizacja, mocniejszy sprzęt przemawiają na korzyść Qnapa , brak w standardzie pewnych rzeczy też nie jest problemem , wymaga jedynie trochę większego dłubania na starcie. Czas pokaże jak ze stabilnością bo w tym obszarze to jest dla mnie najważniejsze.

Pozdrawiam
Bartek

PS No cześć Lauff kopę lat :))