Soft do codziennego backupu danych na dyskach QNAPa

Coniu

Nowy użytkownik
Noobie
13 Kwiecień 2009
2
0
1
38
Ostrów Wielkopolski
www.cyba.pl
QNAP
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich,
Problem z którym od dłuższego czasu walczę może wydawać się banalny, a jednakże spędza mi sen z powiek. Chodzi o to że w naszym biurze, używamy QNAPa jako serwera plików. Na 2 TB mamy wrzucone 40GB plików i tak to sobie chula, pliki niewielkie AutoCADowskie i Wordowskie.
Zależałoby mi na tym, aby serwerek codziennie w nocy w sposób godny idioty robił zwyczajną kopię wyznaczonych folderów do folderu z datą. W ten sposób mielibyśmy codzienną rezerwę plików, tak że tradycyjny błąd tzn tworzenie nowego projektu na starym i kliknięcie przypadkowo zapisz nie byłoby nam straszne :)
Dawno temu, kiedy to jeszcze w podstawówce walczyło się o każy MB na dysku miałem przygodę z Linuxem, ale w tej chwili przyznam że przerasta mnie ten temat, a nie chcę eksperymentować na sprzęcie który musi niestety codziennie od rana być sprawny, bo inaczej mnie powieszą :(
Byłbym wdzięczny jeśli ktokolwiek miał podobny problem i rozwiązał go, bądz ma pomysł na rozwiązanie :D
Domyślam się, że dałoby się to zrobić wrzucając prosty skrypt basha w crona, lecz ani takowego skryptu dobrze zrobionego nie posiadam (jakieś własne próby), ani nie bardzo wiem jak się zabrać, żeby go do tego crona wrzucić, jedno co zrobiłem to wrzuciłem optware na mojego 409.
W ramach rekompensaty porady z zakresu ogrzewnictwa/instalacji sanitarnych :D
 
1) Odnies sie do tego dokumentu https://forum.qnap.net.pl/threads/437 jesli chodzi o crone
2) Natomiast na shellu poiwnienes napisac prosty skrypt ala cos takiego:
Bash:
#!/bin sh

export volumepath="/share/MD0_DATA"
export sharetobackup="/Public/Data"
export destination="/_backups"

export todayis=`date -I`

mkdir -p $volumepath/Public/$destination/$todayis

cp -fR $volumepath/$sharetobackup/* $volumepath/$destination/$todayis/
nie wiem czy skrypt bedzie dzialal bo pisalem w biegu
w volumepath ustawiasz sciezke dla woluminu (jesli RAID to MD0_DATA, jesli bez RAID to HDA_DATA), w sharetobackup ustawiasz sciezke z udzialem gdzie znajduja sie dane do archiwizacji, natomiast w destination ustawiasz katalog docelowy (jesli znajduje sie on w ktoryms z udzialow sieciowych to pamietaj podaj jego nazwe)
sprawdz czy dziala...
 
Ostatnio edytowane: