Pomoc TS-112 i MacOSX El Captain - programy na komputerze nie czytają plików z dysku sieciowego

stykowski

Nowy użytkownik
Noobie
7 Marzec 2016
3
1
3
41
QNAP
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witajcie,
Używam TS-112 od 3-4 lat. Komputerów Mac wraz z tym NASem używam od początku.
Od momentu gdy zainstalowałem na komputerze system operacyjny El Captain, żaden program nie wczytuje plików z dysku sieciowego. Są one widoczne, ale się nie uruchamiają. Muszę zgrywać je na dysk komputera i wczytywać dopiero z dysku. Nie ukrywam, że strasznie to utrudnia pracę.

Czy ktoś z Was spotkał się może z takim problemem?
Jeśli tak to co można zrobić by usunąć taki błąd?
Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Piotrek
 
Uzywasz AFP czy SMB?

Probowales usunac polaczenie w "System Preferences" -> "Network" usun polaczenie z ktorego korzystasz "-" i utworz na nowo "+"

Jesli uzywasz tylko AFP to mozesz tez sprobowac takiego rozwiazania
"System Preferences"->"Sharing"->"File sharing" zaznacz i po prawej nacisnij "Options" -> zaznaczamy tylko "Share files and folders using AFP"

---edit---
tak jeszcze do glowy przyszlo, usun polaczenie i polacz ponownie wpisujac login i haslo. Z tego co piszesz to jakims cudem masz uprawnienia do odczytu a zapisu nie.

Jesli uzywasz w sieci tylko OS X i iOS to wylacz na serwerze NAS SMB i zostaw tylko AFP
Oczywiscie posiadasz najnowszego OS X 10.11.3/4? w wersji 10.11.2 byl fix wlasnie na cos podobnego.
 
Witam,
przepraszam, że z opóźnieniem, ale opisuję co się okazało-udało.
Otóż od momentu powstania EL CAPTAIN systemy MacOSX przestały współpracować z SMB 2.0 i 2.1. Objawia się to tym, że widzisz pliki, ale mogą występować problemy z ich otwarciem, edycją itd. Usuwać zasoby można, wgrywać i przenosić również... Dzikie.

Trzeba korzystać tylko przez AFP. I wówczas problemu nie ma.
Ja wcześniej korzystałem tylko z SMB.

Dziękuję za odpowiedzi ;)
 
Po prostu twój qnap nie wspiera smb w wersji 3.x.
Trzeba kupic nowszy, jeżeli ci zależy na udziałach sieciowych smb.
Jest też jakiś myk w El Capitanie aby wymusić starszą wersję smb.