Pomoc TS-419P+ błędy na jednym z dysków

lukrajew

Entry Technician
Q Associate
29 Grudzień 2009
35
4
8
50
Kraków
QNAP
TS-419P+
Ethernet
1 GbE
Witajcie,
Raz w miesiącu puszczam test dysków. Po ostatnim dostałem komunikat, że na jednym z dysków znaleziono błędy. Sprawdziłem w SMART i są to:
1. Current sector pending
2. Offline uncorrectable

Moja konfiguracja to dwa dyski WD green o pojemności 1,5 TB spięte w RAID 1.
Raczej nie ma się co zastanawiać i trzeba ten dysk wymienić. I teraz mam dwa scenariusze i pytania do nich:
Pierwszy - Wymiana uszkodzonego dysku na nowy, identyczny - rozumiem, że gdy kupię taki dysk, to mam na działającym systemie wyjąć uszkodzony, podmienić na nowy i po wsadzeniu go w obudowę system sam się odbuduje? Nie muszę nic z menu wyklikiwać?
I drugi scenariusz - wymiana obu dysków na większą pojemność - czy przy tym błędzie, który teraz zgłasza, mogę wykonać procedurę poszerzenia pojemności poprzez podmianę dysków na większe? Załatwiłbym dwa tematy za jednym razem, bo i tak miałem w niedalekiej przyszłości zwiększenie pojemności NAS.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 Build 20160419
Model serwera: QNAP TS-419P+
Prośna o Waszą opinię,

Pozdrawiam

Łukasz
 
Nie bierz dysków z tej samej serii produkcyjnej ... bo sypną się w tym samym czasie! Prawo Moore'a ;)

Sugeruję opcje numer dwa - w managierze dysków jest opcja capacity expansion prowadzi ona za rękę przez proces wymiany dysków, odbudowy raidu oraz powiększenia raidu.
 
Na 2 dyskach masz różnice 100 zł max co piszesz. Ja mam różnice w cenie hurtowej 50zł . Później jest kłopot, że dyski się sypią. Płacz lament itd. Polak mądry po szkodzie. Jeszcze raz powtarzam wydaje ktoś 2 tys na qnapa i pakuje do tego najtańsze dyski czy to ma sens ? XKOM nie jest tanim sklepem. Możesz porównać np ceny z Proline.pl / Sklepy na allegro - znajdziesz tańszych. Zostaje jeszcze np AB.

A po za tym na REDa dostajesz 36 msc gwarki. Na GREENa 24 msc gwarki. To nawet dodajac 50 zł masz 2 plusy mniej kłopotów z sypaniem się dysków w raid i dodatkowy 1 ROK.

WD Green - Secondary Consumer Storage / WD Red - Home Small NAS
 
To sie nazywa w PL wydaniu cebulowanie o 100 zł - tylko źle jest gdy robi to ktoś nieświadom zagrożeń a mniej gdy osoba która wie w co paluchy wkłada.

wg MOJEJ opini wypracowanej z proline - unikać jak ognia , dyski na allegro to jeszcze bardzie poroniony pomysł .. chociażby temat poruszany na forum, AB z tego co wiem nie ma sklepu stacjonarnego tylko B2B
 
Dysk na allegro możesz kupić od : Komputronik, XKOM, Satysfakcja(ten sam własciciel co XKOM), Agito , Karen-Komputronik , Sferis , Autoryzowany sprzedawca czyli jakas z tych firm które wymieniłem. Więc pisanie, że to poroniony pomysł chyba się nie do konca sprawdza. Wiele produktów porównaj z cenami w www.xkom.pl do ich sklepu na allegro i sie okaże, że kupisz taniej.
 
Takie jeszcze 5gr do rozmowy, w widelkach cenowych Green a Red macie jeszcze dyski HGST (Hitachi->teraz WD). Co do dyskow Green, fakt ich przeznaczenie nie jest praca 24h, MTBF jest mierzony na podstawie pracy 8h przez 5 dni w tygodniu ale to nie znaczy ze nie beda pracowac poprawnie 24h. Tak jak @pigers napisal, jesli wiesz co wkladasz to wiesz czego mozesz oczekiwac, ale nie mozesz mowic ze nie mozesz.
 
Takie jeszcze 5gr do rozmowy, w widelkach cenowych Green a Red macie jeszcze dyski HGST (Hitachi->teraz WD). Co do dyskow Green, fakt ich przeznaczenie nie jest praca 24h, MTBF jest mierzony na podstawie pracy 8h przez 5 dni w tygodniu ale to nie znaczy ze nie beda pracowac poprawnie 24h. Tak jak @pigers napisal, jesli wiesz co wkladasz to wiesz czego mozesz oczekiwac, ale nie mozesz mowic ze nie mozesz.
Dlatego proponuje Ci teraz zakupić dyski RED a nie pchać się w GREEN / BLUE
 
Takie jeszcze 5gr do rozmowy, w widelkach cenowych Green a Red macie jeszcze dyski HGST (Hitachi->teraz WD). Co do dyskow Green, fakt ich przeznaczenie nie jest praca 24h, MTBF jest mierzony na podstawie pracy 8h przez 5 dni w tygodniu ale to nie znaczy ze nie beda pracowac poprawnie 24h. Tak jak @pigers napisal, jesli wiesz co wkladasz to wiesz czego mozesz oczekiwac, ale nie mozesz mowic ze nie mozesz.
Dlatego proponuje Ci teraz zakupić dyski RED a nie pchać się w GREEN / BLUE

Mi proponujesz? To nie ja sie zastanawiam, ja tylko stwierdzam fakt :Dumny:

---edit---
@ramzesserwis poprostu stereotypowe stwierdzenia kuja w oczy
 
Takie jeszcze 5gr do rozmowy, w widelkach cenowych Green a Red macie jeszcze dyski HGST (Hitachi->teraz WD). Co do dyskow Green, fakt ich przeznaczenie nie jest praca 24h, MTBF jest mierzony na podstawie pracy 8h przez 5 dni w tygodniu ale to nie znaczy ze nie beda pracowac poprawnie 24h. Tak jak @pigers napisal, jesli wiesz co wkladasz to wiesz czego mozesz oczekiwac, ale nie mozesz mowic ze nie mozesz.
Dlatego proponuje Ci teraz zakupić dyski RED a nie pchać się w GREEN / BLUE

Mi proponujesz? To nie ja sie zastanawiam, ja tylko stwierdzam fakt :Dumny:

---edit---
@ramzesserwis poprostu stereotypowe stwierdzenia kuja w oczy

Rozpędziłem się :)
Polak mądry po szkodzie.
 
Panowie !!!!!!!
Na 13 odpowiedzi tylko pierwsza na temat :(
Ja wiem jaka jest różnica między Green a Red, zarówno cenowa jak i jakościowa, ale na Boga - o to pytałem?
Proszę o odpowiedzi na temat
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Co do twojego pytania to raczej proponuje wymienic walniety na wiekszy, po odbudowie wymienic drugi i masz wieksza pojemnosc. Co do kupowania z tej samej serii fakt dobrze unikac takich akcji, jednym ze sposobow jest mieszanie producentow w RAID. Wkladajac wiekszy dysk nie zwiekszysz pojemnosci, zawsze bedzie widoczna pojemnosc mniejszego w tym wypadku, dopiero bedziesz mial dostep do pozostalej przestrzeni po dodaniu drugiego HD o takiej samej pojemnosci.
 
Wymiana na identyczny z tej samej serii raczej mi nie grozi, te dyski pracują u mnie jakieś 4 lata :)
Też skłaniam się do scenariusza drugiego, tylko mam dylemat czy NAS się nie "zbuntuje" do rozszerzania pojemności jak jedn z dysków nie do końca jest sprawny
 
OK, to zamawiam nowe dyski :)
A jeszcze jedno - te dwa stare, mam zamiar w takim układzie wykorzystać jako backupowe w kieszeniach zewnętrznych. Czy wg Was, ten "uszkodzony", z objawami jakie opisałem, nadaje się na backup (po sformatowaniu oczywiście), czy raczej już go nie używać?
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana dysku raid 10
  2. Wymiana uszkodzonego dysku
  3. 419p+