WebDAV

zito

Entry Technician
Q Associate
25 Maj 2010
60
4
8
QNAP
TVS-x71U
Ethernet
1 GbE
Witam - mam takie ogólne pytanie: Jakie macie doświadczenia z udziałami WebDAV ?

Moim subiektywnym zdaniem usługa świetna - już sam pomysł współdzielenia zasobów poprzez port 80 jest bardzo dobry gdyż przy rozległych sieciach minimalizuje możliwość utknięcia takiego ruchu na którymś z urządzeń, w praktyce działa też bardzo sprawnie w VPN'ach (a nawet na chwilę bez nich :) ) - nie mierzyłem czasów dostępu do zasobów, wydaje się jednak iż są wyraźnie krótsze dla WebDAV niż poprzez ślamazarne i nienadające się zupełnie do sieci rozległych udziały smb/cifs.
Więc pozornie same plusy.... gdyby nie Microsoft i jego jakże typowe udziwnianie rzeczy prostych. WebDAV jest teoretycznie natywnie dostępny w Win XP i powyżej. Natomiast dziwaczne jest podejście do tego protokołu o tyle że po prostu nie działające. Najbardziej irytujące jest chyba to iż Windows 7 powiela te same błędy z obsługą tego standardu co.... wczesne wersje Win XP - błędy, które następnie zostawały sukcesywnie poprawiane w kolejnych SP do XP. Wiec przynajmniej z punktu widzenia WebDAV Win 7 do wyraźny regres w stosunku do tego co już było !?! W chwili obecnej (VII.2010) natywny, systemowy klient WebDAV działa wyraźnie stabilniej w WinXP niż Win7!

W mieszanym środowisku produkcyjnym jest kilka typowych sytuacji kryzysowych/błędów na które można się natknąć wdrażając WebDAV:

- Vista/Win7 mają domyślnie wyłączoną autoryzację Basic, której standardowo używa QNAP w autoryzacji do WebDAV (nikt chyba nigdzie o tym nie wspomina a jak ,,nie działa" to przeważnie trzeba to włączyć w rejestrze),
- wypada zmienić AuthType używane przez QNAP'a z Basic na Digest - przynajmniej hasło dostępu jest wówczas kodowane, a loginy inne niż systemowe,
- usługa WebClient realizuje dostęp do udziałów WebDAV przy czym: w WinXP lepiej żeby była wyłączona, w Win7 natomiast gdy ja wyłączymy tracimy dostęp do udziałów,
- ewentualnie zastanowić się można nad dodaniem do apache-dav.conf:
BrowserMatch "Microsoft-WebDAV-MiniRedir/6.1.7600" redirect-carefully"
- dodanie możliwości dostępu do udziału dla gościa poprzez WebAdmina to dodanie GET w LimitExept oraz Indexes w Options w ramach udziału w apache-dav.conf - czasami w Win XP działa poprawnie po włączeniu tego dostępu....
- błąd w implementacji WebDAV w WinClient w Win 7 powoduje czasami że restart tej usługi (np. restart systemu) czyni udziały WebDAV niedostępne - zapętla się monit o autoryzację, którego nie można przejść - usunięcie udziałów i bezpośrednio po czym ich ponowne dodanie powoduje że wszystko jest OK (tja... Microsoft ! - może ktoś ma pomysł jak z tym sqtecznie walczyć ??). W XP tak się nie dzieje.
- natywny klient WebDAV w Win 7 jest skopany - lepiej używać innych - np. zupełnie poprawnie działa plugin do Total Commander'a
- czasami rzeczy dostępne poprzez WebDAV w eksploratorze Win XP się nie otwierają - należy je skopiować lokalnie i dopiero wówczas otwierać/edytować (?!),
- w IE: opcje internetowe\połączenia\ustawienia sieci LAN\AUTOMATYCZNIE WYKRYJ USTAWIENIA OFF poprawia wydajność dostępu

Reasumując więc - WebDAV jest niestety jednym w tych tematów, które Microsoftowi najlepiej nie wyszły. Może coś z tym zrobią z kolejnych SP do 7, ewentualnie pozostaje bazować na innych klientach - co skądinąd nie jest aż tak bardzo uciążliwe. Sytuacje, na które zwróciłem powyżej uwagę nie powielają się na wszystkich stacjach z Win XP/7.

Pozdrawiam.
 
Hey

Powiem w skrocie. Przestalem eksperymentowac z WebDAV, kiedy zobaczylem jak to dziala z Win 7. Jesli znajdziesz jakies stabilne rozwiazanie, bede wdzieczny jesli o tym napiszesz. Ja tak jak wspomnialem... dalem sobie spokoj. Zreszta pamietam, ze kiedys QNAP oficjalnie wspomnial (nawet chyba w instrukcji obslugi), ze WebDAV jest dla klientow WIndows Vista, ale nie dla kientow Windows 7.

Pozdrawiam