Pomoc WOL nie działa po zaniku zasilania

Sowson

Nowy użytkownik
Noobie
8 Sierpień 2016
3
1
3
50
QNAP
Ethernet
100 Mbps
Witam serdecznie!

Posiadam NAS TS-212P, QTS 4.2.2 (2016/09/01) z jednym dyskiem WDC 1GB.
NAS podłączony kablem LAN do routera TP-LINK WDR4300 firmware 3.14.3.
Funkcja WOL jest włączona, działa niezawodnie w LAN jak i WAN, sterowana z Win7 lub iPhone.
Ale jednak do czasu....
Problem zaczyna się gdy NAS jest w trybie uśpienia i nastąpi chwilowy brak zasilania. Po wznowieniu zasilania NAS dalej śpi,
diody gniazdka LAN radośnie mrugają, niby wszystko OK ale WOL niestety nie działa (ani z WAN ani z LAN)! Wtedy muszę go włączyć ręcznie przyciskiem,
następnie wszystko już działa po staremu.
W ustawieniach zasilania niestety nie ma opcji typu "włącz NAS po awarii zasilania" a jedynie "wznów do stanu z przed awarii" lub "pozostaw uśpiony"
co w przypadku zaniku zasilania w stanie uśpienia pozostawia go zawsze uśpionym....

Na routerze są ustawione:
- przekierowanie portów 443 (admin), 21 (ftp), 95
- IP/MAC binding ustawione (adres IP NASa w LANie to 192.168.0.200)
- IP address reservation również ustawione dla NAS

Czy może jakieś sugestie co do przyczyny problemu?
W mojej lokalizacji raz na parę tygodni występują zaniki zasilania na kilka sekund jednak wystarcza tyle na wystąpienie problemu.
Często podróżuję i szkoda mi trzymać NAS w stanie ciągłego włączenia a już dwa razy potrzebowałem uzyskać dostęp do plików a tu zonk.

Pozdrawiam!
 
No to mnie Panowie nie pocieszyli....

UPSa biorę pod uwagę jako rozwiązanie ostateczne jeśli na 100% będę przekonany że nie ma innej możliwości...

Chciałbym jednak zrozumieć do końca problem: skoro po przywróceniu zasilania (nawet w trybie uśpiony) diody LAN w NASie się świecą to znaczy że zasilanie do karty zostało przywrócone? Czy zatem nie powinna być z powrotem widoczna w sieci?
Czy problemem jest że po zaniku zasilania router gubi gdzieś kartę NAS w swojej liście ARP (pomimo ustawienia jej na sztywno) czy to NAS jak by przestaje słuchać routera (bo ma np. domyślnie ustawione WOL-OFF i dopiero wstanie systemu go uaktywnia)? Jak to sprawdzić?

Pozdrawiam!
 
OK - czyli rozumiem że ograniczenie jest po stronie NAS (domyślnie wyłączone WOL) i przeskoczyć się tego w zasadzie nie da... ("w zasadzie": może jakieś skrypty coś gdzieś, przecież BIOS się nie kasuje po zaniku a można go zmieniać, jakoś ta informacja może przecież gdzieś siedzieć - nie daje mi to spokoju...).
Najlepszym rozwiązaniem była by opcja w opcjach zasilania "włącz NAS po utracie zasilania" ale takowej w obecnym nie posiadam :-(

No cóż, dziękuję informacje.
Pozdrawiam!