Wybór między TS-251+ a TS-253a

Gordon_23

Entry Technician
Q Associate
6 Grudzień 2016
62
22
8
Warszawa
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie,

Znalazłem kilka podobnych wątków na forum, ale żaden nie dotyczył tych konkretnych modeli. Zastanawiam się nad zakupem jednego z tych urządzeń. Oczywiście parametry mają bardzo zbliżone i gdyby nie to, że 253A posiada procesor taktowany niżej to problem by nie istniał. Kwestię RAM'u pomijam, bo i tak dołożyłbym kolejne 2GB do 251+.

Stąd główne pytanie - czy różnica w wydajności między J1900 (2GHz) a N3510 (1,6GHz) będzie widoczna? Ten teoretycznie wolniejszy jest w nowszej technologii i z testów znalezionych w necie nie wygląda tak źle. Jednak to testy syntetyczne - nie wiem jak wpłynie to na wydajności NAS's. NAS będzie dla mnie w dużej mierze centrum multimedialnym, więc wsparcie dla 4K jest bardzo zachęcające na przyszłość (ma to być zakup na parę dobrych lat). Ale czy wolniejszy procesor nie sprawi, że będzie to wsparcie czysto teoretyczne?
Kolejna kwestia to transkodowanie - czy N3510 będzie sobie radził nie gorzej od J1900? Mam zamiar strumieniować wideo do urządzeń typu PS3, Samsung TV i na komórkę (oczywiście nie do wszystkich w jednym momencie) w tym momencie max FullHD ale kto wie co będzie za parę lat.

Z góry dziękuję za sugestie i wskazanie na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając między tymi dwoma.
 
https://www.qnap.com/pl-pl/product/contrast.php?cp[]=211&cp[]=195&ref=product_overview

nie wiem co tu porównywać - do transkodowania potrzeba procesora, im mocniejszy tym lepiej.

poza tym szukałbym modelu gdzie można wymienić CPU i wstawił jakąś i5 ... dla świętego spokoju.
 
Dziękuję za odpowiedź.

Czyli mimo różnicy w technologii wydajniejszy będzie J1900?
Możesz podać przykład urządzenia w podanym zakresie cenowym (1500-1700) z podobnymi parametrami/możliwościami które umożliwia taką podmiankę?

Czy ktoś miał doświadczenie jak radzi sobie tej N3510 z treściami 4K? Czy z uwagi na nową kartę graficzną ze sprzętowym dekodowaniem 4K można sumarycznie wskazać, że ten zestaw będzie miał zbliżoną wydajność?
 
Mam 251+ i radzi sobie z transkodowaniem 1080p, ale jest to bardzo uzależnione od bitrate filmu. Najważniejsza kwestia to to jakie formaty obsługują twoje urządzenia. Tv Samusng prawdopodobnie nie będzie wymagał transkodowania. U mnie 2 stare Samsungi 32D550 i 40C630 radzą sobie bez transkodowania nawet z filmami ważącymi po 12GB i 1080p z dts. Philips pfl6007, który (nie obsługuje srt po dlna) wymaga transoskodowania prawie wszystkiego i server też daje radę choć musiałem powalczyć z ustawieniami w Serviio (poprawiałem profil dlna dla Philipsa). Wczoraj oglądałem film HEVC 1080p o wadze ok 2GB (60min) i NAS sobie radził na TV samsunga (obciążenie ok 10%). Jak oglądam coś na Philipsie to dobija do 90%. I jeszcze jedno te 'up to 2.4 Ghz ' w reklamach to można między bajki włożyć bo u mnie NAS zawsze ma 1.99 GHz. Ja z mojej strony polecam 251+ i wymianę ramu (min 8GB). Jak jest jakiś benchmark z konsoli który można puścić to podajcie linka i zobaczymy ile wyjdzie na J1900 i może uda się porównać z N3510
 
Dzięki za odpowiedź. Skoro już mowa o multimediach powiedz proszę jak wygląda w Twoim systemie dodawanie napisów? Czy oprogramowanie o którym mówisz (Serviio) które jest jak rozumiem serwerem DLNA potrafi dodawać napisy i z jakiego formatu? Obecnie używam PS3 Media Server gdzie "wklejam" napisy w film, transkoduję i wrzucam na PS3 podłączone do TV i ampli. Jeśli natomiast oglądam materiał, gdzie ani napisy ani dźwięk przestrzenny nie są wymagane, rzucam stream bezpośrednio na TV. Mam nadzieję, że bez większych problemów będę mógł osiągnąć to samo na obu tych Qnap'ach?
No i oczywiście w razie czego jest bezpośrednie odtwarzanie przez HDMI - jak tu wygląda sprawa napisów? KODI pewnie potrafi bez problemów?
 
HDMI nie używam ale Kodi na Macu gryzie wszystko więc tu pewnie jest to samo. Kodi ma opcję pobrania napisów jak włączysz sobie film więc to jest super rozwiązane. Serviio pozwala na ściąganie napisów (sam to robi i od razu je odtwarza o ile znajdzie w necie) albo użycie Twoich napisów z katalogu z filmem. Mogą mieć język w nazwie albo taką samą nazwę jak film. Używałem PS3MS oraz UMS (takie rozwinięcie PS3MS) ale już nie muszę bo serviio radzi sobie dobrze i nawet mi ładnie kategorie porobił (seriale, filmy, itd). Ustawiasz opcje napisów i zapominasz o temacie jeśli używasz jednego języka. W TV samsung będzisz pewnie mógł je nawet włączyć i wyłączyć bo tak jak mówiłem DLNA jest w samsungu na tyle dobrze zrobione, że większość rzeczy chodzi bez transkodowania czyli tak jakbyś z usb odtwarzał. U mnie ani Plex ani Emby ani Twonky nie chciało działać z napisami (może za głupi na to jestem) ale to może być wina mojego Philipsa (odradzam tv tej firmy). Jeśli będziesz używał HDMI do filmów to lepiej chyba 253A (bo 4K na przyszłość) ale jeśli transkodowanie to mocniejszy procesor lepszy i wtedy 251+. Co do 4K to wydaje mi się, że za rok lub dwa lepiej będzie kupić jakiś TV box z kodi i z niego odtwarzać. Lepsze to niż szumiące dyski przy telewizorze w nocy... Napisz jaki masz TV. Jeśli chodzi o PS3 to 251+ poradzi sobie z transkodowaniem skoro radzi sobie z moim TV (h264 do mpeg2video z ograniczonym bitrate do 15k
 
Jeszcze raz dzięki za konkrety. W tym momencie mam starszego Samsunga plazmę PS50B650. Jest tam trochę problemów z formatami audio więc po to cała zabawa z PS3MS i PS3 bo nie byłem w stanie dać po Toslinku audio z powrotem do amplitunera... Jeśli wszystko działa tak jak piszesz to już kreśli mi się taka myśl, że głównym wyjściem dla filmów z audio wielokanałowym będzie HDMI z Qnapa przez Ampli do TV i odtwarzanie za pomocą KODI+napisy. Natomiast transkodowanie będzie dla TV dla rzeczy mniej wymagających i żeby zobaczyć coś na szybko bez przełączania na ampli. Czyli chyba jednak TS253A

Mam jeszcze pytanie: czy istnieje możliwość oglądania filmów zapisanych na NAS'ie z zewnątrz (nie z sieci lokalnej) na maszynie z Windowsem (zwykły PC). Widzę, że jest aplikacja mobilna ale nie o to chodzi. Gdybym np. chciał udostępnić film z wakacji rodzicom mieszkającym w innym mieście. Domyślam się, że mogę im dać dostęp i mogą sobie ten film skopiować, ale czy jest możliwość, żeby oglądali go sobie jako stream bez zapisywania lokalnie u siebie?
 
Nie powiem Ci czy sie da przez internet, bo nie testowałem tej opcji. Plex daje taką możliwość na pewno ale Serviio nie wiem, nie korzystam z tego. Najprościej udostępnić ftp z QNAPa i potem to ftp otwierasz w Kodi u rodziców (dodajesz do kodi jako source / źródło) i oglądasz bez pobierania. Pytanie jaki masz upload... Ten Tv ma profil w Serviio o ile dobrze pamiętam i faktycznie dużo formatów trzeba transkodować. Możesz to łatwo sprawdzić, po prostu zainstaluj sobie serviio na komputerze i przetestuj przed zakupem NASa jak to działa. Pamiętaj o włączeniu napisów, opcje są łatwe do ogarnięcia.
 
Serdeczne dzięki za wszystkie informacje. Jeżeli KODI potrafi "streamować" (tzn. odtwarzać na bieżąco bez wcześniejszego zapisywania na dysku) z konta FTP to jesteśmy w domu ;) Będzie to stało na łączu z domu z uploadem 20mbit więc nawet dla FullHD powinno śmigać przy treściach z x264.

Jeszcze raz dzięki za porady. Pozdrawiam.
 
mam + w domu z 8gb ramu, kodi lata jak burza ale w Linux Station mam, gdyż paczkowany nie poradził sobie z przerzuceniem DTS na moj amplituner, polecam
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ts253a
  2. dźwięk przestrzenny