Przy piwie Zabezpieczenie sieci przed przepięciem

w budynkach wielorodzinnych uziom powinien być opomiarowany raz w roku
Ja mieszkam w budynku z lat 60/70 11-piętrowy. Sprawdzają na pomiarach uziemienia gniazd w łazience i kuchni, ale żadnego innego uziomu nie mam. We własnym zakresie zrobiłem sobie rozdzielnicę z prawdziwego zdarzenia na modułówce, ale uwaga: WLZ do mieszkania mam po miedzi 2x2,5mm2. Wcześniej była instalacja aluminiowa 2x1,5mm2, to ją wymieniłem na miedź 3x2,5mm2. Oświetlenie tylko zostało na aluminium.
 
No i tu może być problem. Musze zabezpieczyć 3 skrętki co wchodzą do domu (od kamer) i muszę to zrobić przed switch-em. Wtedy jak je zabezpieczę to reszta sprzętu też powinna być bezpieczna.
musisz naprawdę nieco lepiej opisać układ

Internet dochodzi światłowodem i wchodzi do domu, więc z tej strony zagrożenia nie powinno być. Mam 3 kamery na zewnątrz które podpięte są skrętką i 2 kamery podłączone są o jednego switcha, a jedna kamera do innego switcha, więc wchodzą do domu trzy skrętki z których jest potencjalne zagrożenie i chciał bym je wyeliminować żeby za każdym razem nie wyłączać całego sprzętu.
 
Kiedyś mi @kaktus przysłał takie inne zabezpieczenia bez dodatkowego uziemienia, ale nie mogę teraz tego znaleźć :)
 
Nie ma zabezpieczeń bez zerowania. Od jego jakości zależy skuteczność zadziałania zabezpieczenia.
Oczywiście możesz nie podłączać zerowania ... zabezpieczenie wtedy być może uchroni sprzęt przed pewnymi zdarzeniami.
 
Bez zerowania najwyżej wytłumi przepięcia między żyłami poszczególnych par. Piorun jednak podnosi potencjał względem ziemi, więc ochronnik bez uziemienia nie ochroni przed tym.
 
Bądźmy szczerzy nie ma urządzenia elektronicznego, które uchroni jakikolwiek sprzęt przed skutkami uderzenia pierona ... tak samo jak nie da się go na dziś dzień ujarzmić.
Profesor Sowa mówił na seminarium: Odgromówka nie jest żadną 100% ochroną. Jeśli jednak coś ma się spalić, to zgodnie z przepisami.
Jednemu znajomemu z pracy piorun walnął w bramę. Co z tego że na dachu miał odgromówkę. Piorun olał ją i poszedł sobie gdzie chciał. Wyjarał mu się alarm i telewizor i chyba coś jeszcze.
 
nie no - oczywistym jest, że nie ma 100% ochrony, ale gdyby to nie działało to po każdej burzy komórkowcy liczyliby straty w setkach kpln. w końcu ich obiekty są przeważnie najwyższymi w okolicy.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus