Kawa i papierosy Zmiana firmware z 4.1.4 na 4.2.0 bać się czy nie ?

Deki

Nowy użytkownik
Noobie
15 Grudzień 2013
6
1
3
Kędzierzyn-Koźle
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam

Mam w pracy parę urządzeń QNap i wszystkie są już od pewnego czasu na firmware 4.2.0 i działają prawidłowo ale to są głównei maszyny do przechowywania kopii lub utrzymywania prostych usług w sieci (WWW lokalne , FTP lokalne).

Ale jest jedna maszyna TS-543 Pro, która nadal jest na 4.1.4 - jest to najważniejszy z NAS-ów - ma uruchomione dwie maszyny wirtualne. Na nim są wszystkie pliki robocze oraz to co najważniejsze w mojej sieci to serwer LDAP.

O utratę danych to się nie boję (podobno bywały przypadki rozjechania RAID5 przy zmianie firmware-u) - to jakoś odzyskał bym z kopii ale jak rozwali mi się serwer LDAP i rozjadą uprawnienia to będę chyba z tydzień wszystko poprawiał.

I tu najważniejsze pytanie:
Czy upgrade z 4.1.4 do 4.2 jest na tą chwile bezproblemowe dla dodatkowych usługi w stylu LDAP czy wirtualnych maszyn uruchomionych na tym NAS-ie??
(Na TS-212, TS-219P II, TS-251 wszystko przebiegło bez problemów ale tam nie było "dodatkowych bajerów" )
 
Czy upgrade z 4.1.4 do 4.2 jest na tą chwile bezproblemowe dla dodatkowych usługi w stylu LDAP czy wirtualnych maszyn uruchomionych na tym NAS-ie??
Co ci da zapewnienie, że przejście u mnie było bezproblemowe - jak u ciebie może się wyłożyć :)
Druga sprawa, czy jest coś w 4.2 na czym ci pilnie zależy ? Jeśli działa na 4.1.4 to może warto pozostać.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Druga sprawa, czy jest coś w 4.2 na czym ci pilnie zależy ? Jeśli działa na 4.1.4 to może warto pozostać.

Chciałem zmienić, zanim cała firma nie przerzuci się na (w sumie nowy) serwer.
Na tą chwile jest mało oblegany wiec w razie awarii są szanse na szybkie podniesienie go.
Pozostawienie go za długo na 4.1.4 tez może być nie dobre, ponieważ czym większy odstęp miedzy kolejnymi wersjami tym większa szansa na awarię przy migracji.

Pozostaje mi więc jeszcze poczekać trochę i na bieżąco śledzić fora w poszukiwaniu nieudanych migracji :) .
 
  • Angry
Reakcje: kaktus
Odpal LDAPa na innej maszynie i przenieś tam całe directory przez backup - będziesz miał:
- dowód że działa na 4.2
- backup w razie problemów przy migracji
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Odpal LDAPa na innej maszynie i przenieś tam całe directory przez backup - będziesz miał:
- dowód że działa na 4.2
- backup w razie problemów przy migracji

Przetestowane i działa na 4.2. Dzięki za dobry pomysł.

Na drugim NAS-ie włączyłem serwer LDAP i przywróciłem kopie konfiguracji LDAP z głównego NAS-a.
Zaraz po przywróceniu kopii pojawiły się wszystkie ustawienia poza danymi samej domeny LDAP ale po restarcie pojawiły się wszystkie dane na swoim miejscu.
Wszystkie dane, które udostępniał zapasowy NAS były nadal dostępne czyli uprawnienia przepisały się prawidłowo.
Jednym słowem serwer LDAP z firmware-u 4.1.4 oraz z 4.2 są ze sobą kompatybilne.

Przy okazji pytanie poza tematem: Czy jest jakiś sposób, żeby "zapasowy" serwer LDAP synchronizował się z głównym serwerem LDAP ? Oczywiście w wykonaniu NAS-ów QNAP.