Przy piwie znowu coś się wygrzebało ciekawego, w szufladzie kaktusa ;-) nowa odsłona

kaktus

μC Circuitmaker
Contributor
14 Luty 2011
941
216
113
13
opolskie
kaktusa.pl
QNAP
TS-219P+
Ethernet
1 GbE
Heh taki tytuł już jest Wam znany droga Braci forumowa ;). I niech to będzie druga jego odsłona.

Przez pewien czas zastanawiałem się nad formą prezentacji tej zagadki, czy zrobić jak kiedyś ankietę czy pociągnąć Was za języki. Długo nie byłem zdecydowany, więc popytałem kilku znajomych co mają głowy nie od parady, przedstawiając fotki "co to jest"? Heeeee odpowiedzi były bardzo interesujące loool! a wiek pytanych bardzo zróżnicowany. W związku z tym przyjmiemy formę zapytania. :hihihi:

Więc niech się stanie.
Przedstawię Wam sprzęcior, z którym miałem styczność przez parę lat, powiedzmy hmmm od 1995 roku, tak że na dziś dzień jest to już ładny kawałek historii, a sprzęt nie pierwszej już młodości.Niemniej dalej sprawny i funkcjonujący. Na razie nie będę nic podpowiadał i sugerował, za to mogę podać wymiary (220 x 240 x 40mm) i wagę (1,4kg). Powiem też, że obudowa jest bardzo solidnie wykonana z grubego aluminium (2mm) i w dodatku spawana, z wierzchu malowana proszkowo.
Już chyba pora na pierwszy wizerunek elemeledudki
DSC05266_v1.jpg DSC05264_v1.jpg DSC05263_v1.JPG
Jak widać tajemnicze urządzenie posiada bardzo wiele złączy, o różnych ilościach wyprowadzeń z wyraźną przewagą jednego typu ;). Ma też jedną czarną zaślepkę i dwie zielone kontrolki. Oczywiście oznaczenia i napisy mogące zbyt szybko rozwiązać zabawę zapaskudziłem by były nieczytelne elemeledudki. Z uwagi na bardzo interesujące wnętrzności przedstawię też fotki obrazujące kawał pięknej elektroniki tego sprzętu.

DSC05241_v1.jpg DSC05244_v1.jpg DSC05243_v1.jpg

Pewno bym był chory gdybym nie zajrzał do środka. Było warto bo układ jest bardzo złożony i zbudowany został z dwóch połączonych ze sobą płyt PCB zawierających układy wielkiej skali integracji.
Po niżej widok dolnej płyty, oraz zbliżenia ciekawszych układów scalonych w kolejności - płyta dolna, płyta górna. Może kogoś te IC wywiodą na manowce i będzie ciekawa odpowiedź :hihihi:

DSC05248_v1.jpg DSC05259_v1.jpg DSC05260_v1.jpg

Urządzenie posiada zewnętrzny zasilacz sieciowy - dość duży, bez transformatorowy. Podaje on napięcia 5V 4A, 12V 1A, -12V 0,6A. Maksymalna pobierana moc nie powinna przekraczać 25 WAT, tak zastrzega producent zasilacza.

Więc niech się dzieje ... zgadujcie co to jest za sprzęt i do czego służył.
A może nawet znajdzie się ktoś, kto posługiwał się podobnym modelem i nie będę osamotniony:Dumny:. Niemniej na wstępie poproszę go o dyskrecję :-# by nie psuć zabawy.
 
ja się zastanawiam jak dużą masz tą szufladę ? tyle w niej rzeczy że pewnie przestrzeń zagina ! :>
 
Znalazłem coś podobnego, tylko to twoje ma kartę sieciową, więc nadal nie wiem. Piszą że to jakiś Terminal/Adapter DB25 ale nadal nie wiem czemu miało/ma to służyć

uno.jpg
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
To ja sobie strzelę, a co... :) patrząc na bebechy i zewnętrzny wygląd to może być multiserial sterowany via LAN
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Mój typ: printserver dla 16 drukarek z centronicsem do starej sieci 10Mb po BNC. Zapewne prawidłowa odpowiedź jest zupełnie inna i nas zaskoczy.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Coś podobnego widziałem w "zamierzchłych" latach '90 ubiegłego wieku :)
ɥɔʎʍoƃǝɹǝzs ᴉlɐuᴉɯɹǝʇ op N∀˥ ɹǝʌo ᄅƐᄅ-Sɹ ɹǝsʞǝldᴉʇlnW. Podpięto to było do SUNa Sparc przez sieć BNC.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Kaktus to podstępny kwiatek i nie zawsze trzeba go brać dosłownie, jakby kto jeszcze nie wiedział :hihihi:
Oto dowód ->
Może kogoś te IC wywiodą na manowce i będzie ciekawa odpowiedź :hihihi:

Zainteresowałem się co tam polutowali na tym PCB i oto efekt:
Trochu informacji o głównych IC

Płyta dolna

N80C186XL20 is an OEM/tray microprocessor

Family Intel 80186
Frequency 20 MHz
Socket PLCC68
Introduction date 1991
Manufacturing process CHMOS technology
Data width 16 bit
Floating Point Unit 80C187 (enhanced mode only)
Physical memory 1 MB

AM79C90JC is CMOS Local Area Network Controller for Ethernet (C-LANCE)

płyta górna

CL-CD180-10PC-C is eight-Channel Serial/Parallel Communications Engine with UNIX Character Processing

I co mi teraz powiecie?
 
Będę pamiętał:Loser: niemniej tłumaczenie dokumentacji i zwrotów technicznych nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, o czym wszyscy wiemy.
 
@unr3al2 - taaa , powiedz to urzędowi celnemu jak Chińczyki użyją słowa które nie ma odpowiednika w angielskim/polskim, a musisz wytłumaczyć co i jak :D
 
Coś podobnego widziałem w "zamierzchłych" latach '90 ubiegłego wieku :)
Multiplexer RS-232 over LAN do terminali szeregowych W. Podpięto to było do SUNa Sparc przez sieć BNC.

Najbardziej trafna odpowiedz z udzielonych :D

Przytoczę nazwę potoczną z mojego środowiska: LTS - Lan Terminal Serwer, albo krótko serwer terminali.
Tak jak powiedział @wkrzys, sprzęt pochodzi z ubiegłej ery, procował ze środowiskiem UNIX'owym w moim przypadku między innymi z niebieską skrzynką Team SERWER i większą w innym centrum obliczeniowym - niestety nie pamiętam już nazwy tego sprzętu. Serwer był potężny nie tylko wymiarami ;)
Wracając do przedmiotu zagadki pracował w sieci 10BASE-T umożliwiając niezawodnie pracę na końcówkach terminalowych, oraz przyłączając drukarki z interfejsem szeregowym. Terminale (graficzne) były wyposażone w myszki i czytniki kart magnetycznych.
DSC05266_v2.jpg
Eeeeech ciekawe czy zna ktoś program kermit ;) i wie do czego służył ;)
Dodam jeszcze że jest to sprzęt w pełni zarządzalny, i konfigurowany za pośrednictwem protokołu VT1oo :)poprzez usługę telnet.
Fajne jest w tym to, że w ówczesnych czasach, takie menu konfiguracji w drobnym sprzęcie elektronicznym można łatwo zbudować samodzielnie. W zasięgu ręki jest również web panel konfiguracyjny, znany z wszelakiego sprzętu IT, niemniej wymaga już szerszej wiedzy od projektanta i większych zasobów sprzętowych.
 
Eeeeech ciekawe czy zna ktoś program kermit ;) i wie do czego służył ;)
Ja znam i pamiętam...
Ale stary jestem ;)
Pamiętam jak z kolegami stawialiśmy własnego BBSa.
Specjalnie sciągaliśmy modem ZYXELa 1496e żeby mieć szybki transfer - całe 19,200 bps:Dmiędzy węzłami.
Kermit, zmodem, ymodem, xmodem - czasami się jeszcze przydaje zwłaszcza jak trzeba konfigurację do jakiegoś routera wrzucić albo ściągnąć
 
  • Love
Reakcje: kaktus