Pomoc 100 Mbps zamiast 1000 Mbps

maćko1980

Passing Basics
Beginner
31 Grudzień 2016
20
1
3
43
Jaworzno/Kraków
www.formatuj.pl
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam
Mam problem z połączeniem klient-serwer w sieci LAN. Zamiast 1000 Mbps dostaję 100 Mbps. Karta sieciowa w kompie ma 1000 Mbps i w serwerze również jest karta 1000 Mbps. Kabel "skrosowany" jest kategorii 5.
W czym leży problem?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0776 Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-251+
 

Załączniki

  • Przechwytywanie2.PNG
    Przechwytywanie2.PNG
    65,1 KB · Wyświetleń: 90
Wczoraj miałem podobny problem.

Konfiguracja: NAS1, NAS2 oraz PC.
NAS1<->NAS2: transfer 1GBit
NAS1<->PC: transfer 1Gbit
NAS2<->PC: transfer 100Mbit
Wszystko po tych samych kablach, i switchach.

Ostatecznie - pomógł restart NAS :)

Jaką prędkość połączenia pokazuje Ci system operacyjny? 1Gbit, 100Mbit czy coś innego? Lata temu miałem tak, że prędkość spadała ze 100Mbit do 10Mbit - wtedy winny okazał się kabel.
 
Restartowałem komputer, kartę sieciową w kompie i serwer. Zaktualizowałem sterowniki karty sieciowej w PC, ale nie pomogło. Ręczne ustawienie na karcie sieciowej na 1Gbit również nie pomaga.
Urządzenia mam podpięte do rutera po kablu, tzn. NAS1, NAS2 i PC (+ inne urządzenia mobilne). Wychodzi na to, że to wina kabla. Może podczas przekładania serwerów do nowej lokalizacji uszkodziłem jakąś żyłę? Jest to to kabel kategorii 5, więc powinno chodzić 1 Gbit.Chyba zakupię nowy kabel i spróbuję. Nie widzę innej opcji. Z tego co do doczytałem samo powiększanie ramki z 1500 na wyższe chyba nic nie zmieni. Chodzi o przepustowość, a nie chciałbym mieć strat. Ale są to moje domysły. :-(
a co miałeś z tym kablem?
 

Załączniki

  • Przechwytywanie3.PNG
    Przechwytywanie3.PNG
    15,7 KB · Wyświetleń: 99
Aby mieć szybkość 100MBits wystarczą 2 pary w skrętce, natomiast by zadziałało 1000MBits muszą być wszystkie 4 pary i w odpowiedniej kolejności, zgodnia z normą. Wystarczy, że masz pęknięty brązowy lub jasnobrązowy 100-tka będzie szła ale nie 1000-ka. Najlepiej byłoby sprawdzić miernikiem do kabli sieciowych, czy wszystkie żyły się meldują. Jeśli jest to możliwe sprawdź na kupionym patchcordzie.
 
Wg instrukcji zalecają krosowym łączyć. Chociaż na zwykłym też działa, teraz sprawdzałem.
Jeśli chodzi o innych sposób, zamiast switcha mogę przez router się łączyć i poprzez panel. Chodzi dobrze, bo tak też wykorzystuję na co dzień. Ale potrzebuję udziały sieciowe zrobić pod Windows 10. Nie chcę jedynie przez file station operować. Jest to moim zdaniem prostsze rozwiązanie, czyli pc-serwer, omijając pc-router-serwer. Mogę np. jako FTP udział sieciowy zrobić poprzez router, ale wygodniejsza i łatwiejsza jest moim zdaniem pierwsza metoda/połączenie. I mam dostęp do wszystkich katalogów.
 
porty współczesnych urządzeń (2000 + ) są samokrosujące ...

generalnie nie przepuszczaj ruchu lokalnego (dom/praca) przez router bo jest wolniej , switch dużo lepiej przewala pakiety

a na pewno port w switchu/routerze jest 1 GB ?
 
Dziękuję Wam za pomoc. Pomogła aktualizacja sterowników, ale pobrana z aktualizacji Windowsa. Jest OK.
Aha, no właśnie w takim razie nie wiem czemu w instrukcji tak było.
Co do przepuszczania prze router to też tak przypuszczałem, że wolniej.
Tak, wszystkie karty sieciowe mają 1Gb.
Mam jeszcze inne pytania, ale to już na inny temat.
Pozdrawiam :)
P.S.
i teraz to biega, aż miło...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/100-mbps-zamiast-1000-mbps.24810/