Kawa i papierosy 10GbE PCI-E Mellanox ConnectX-2 SFP+

k8chu1

Passing Basics
Beginner
9 Czerwiec 2017
25
3
3
QNAP
null
Ethernet
null
Wiecie może, czy taka karta będzie działać w QNAPach (mi dokładnie chodzi o TS-653B).

ConnectX-2 Mellanoxa to obecnie wycofany już model, ale można znaleźć śladowe informacje w Internecie, że działa w QNAPach (np. TS-870). Zaleta podstawowa jest taka, że to obecnie bardzo tanie 10GbE (2 x karta + kabel = ~50$).

Sam QNAP ma w ofercie model LAN-10G2SF-MLX który bazuje na Mellanox Connect-3 Pro EN. Sterowniki do Linuxow/Windowsów dla ConnectX-2 także są dostępne. Pytanie czy ruszy pod QTS bez żadnych dodatkowych kombinacji. Pomimo, że Mellanoxy mają PCIe x8 to powinny dać się fizycznie wsadzić w x2 TS'a.

Znacie jakieś inne alternatywy dla 10GbE oprócz kart QNAPa (QM2, LAN-10G2T-X550, LAN-10G2SF-MLX, LAN-40G2SF-MLX, LAN-10G1SR)?
 
Witaj, bardzo interesujący wpis. Też przymierzam się do zestawienia takiego połączenia w domu, ale korzystając z wkładek światłowodowych. Na Ebayu są super ciekawe ceny, przykładowo 15 $ za wkładkę gbic. A Ty gdzie znalazłeś zestawy o których wspominasz (2 x karta + kabel = ~50$)?
Może już widziałeś, ale zapodam link do bardzo ciekawego wideo nt. 10Gbps:

Link: https://youtu.be/KHiucyRYX_w
 
Tutaj przykładowo z USA: 2 x karta + 2 x 3m kabel za 38$ +24$ przesyłka. Być może będzie konieczny od całości podatek 23% (ewentualnie cło 10%).
Tutaj przykładowo z Berlina 2 karty + kabel za 70 Euro + 17Euro za przesyłkę. Będzie szybciej, to koszt całkowity, ale nieco drożej.
Trzeba mieć na uwadze, że to sprzęt używany/refurbished itp.

Sprawdzę sobie te Mellanoxy, jak się okaże, że karty QM2 są w PL niedostępne albo ich cena nie jest adekwatnie rozsądna do cen w USA. Czekam na informację.
QNAP wpisuje się w producentów, co to ogłaszają światu na targach jaki mają wspaniały oraz innowacyjny sprzęt, a potem go nie można kupić, bo nie ma :glupi:. Na TS-653B, który pokazał się w styczniu 2017, czekałem od kwietnia prawie 2 miesiące (kupiłem w czerwcu) a i tak były problemy, bo z tygodnia na tydzień producent przesuwał dostawy. Komunikat był taki, że "Tak, tak, mam zerezerwowane dla siebie 3 szt, ale jeszcze ich nie ma. Jak tylko będą dam znać." :s.
Odnośnie Mellanoxa ConnectX-2. Jak wiadomo QNAP wspiera Mellanoxa ConnectX-3. W QTS są moduły do obsługi tych kart => mlx4_*.ko.
Z info na stronie Mellanoxa od wersji sterownika 4.0 zostało wycięte wsparcie dla ConnectX-2. Wsparcie dla tych kart jest nadal w starszych sterownikach, np. 3.4.x czy 3.3.x.
Pytanie co mamy skomilowane pod QTSem 4.3.3? Wygląda na to, że wersję 3.3:
Kod:
/root/daily_build/64_25/4.3.3/Driver/drivers/ethernet/mellanox/mlnx-ofed-3.3/src/drivers/net/ethernet/mellanox/mlx4/mlx4_en.h

Osobiście raczej skłaniam się jednak do karty QM2, choć QNAP mocno dał ciała projektując ją z PCIe gen 2 (dodatkowo jak wezmę pod uwagę dostępne tylko 2 linie PCIe dla QM2 w TS-653B + możliwość obsadzenia karty dyskami NVMe).
Ostatecznie nie chciało mi się bawić z kartami Mellanoxa. Do QNAPa powędrowała karta QM2-2P10G1T (2x M.2 NVMe + 10GbE) a z drugiej strony Intel X540-T2.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. mellanox 311
  2. karta 10gb