251A, 253A lub 253 PRO - co wybrać?

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Temat tych QNAPów powraca co jakiś czas, teraz przyszła kolej na mnie i moją prośbę do Was o poradę. Co kupić: TS 251A, 253A czy 253 PRO? Załóżmy, że każdy z nich ma taką samą ilość RAMu (4GB). NAS ma być głównie używany jako miejsce do archiwizacji plików (filmy, zdjęcia), jako serwer PLEXa, ma też współpracować z innych QNAPem (251A) przy synchronizacji danych między nimi. Rzeczy takie jak wirtualizacja itd mnie raczej nie dotyczą.
Proszę pominąć też w analizach różnice cenowe - to w tej chwili nie gra żadnej roli. Chcę po prostu się dowiedzieć, który z tych trzech modeli będzie najlepszym wyborem. Albo powiem inaczej: czy lepiej kupić nowego 251A czy np. używanego 253A czy 253PRO.
 
253 PRO > 253A > 251A
czemu ? bo patrze na surową moc CPU i ilość rdzeni i ramu
 
253 PRO > 253A > 251A
czemu ? bo patrze na surową moc CPU i ilość rdzeni i ramu

Jezeli jego przeznaczenie bedzie TYLKO takie jak w pierwszym poscie, bo absolutnie nie ma co dokladac kasy do tego biznesu.
Najtanszy model, ktory sam posiadam, spelnia w/w rzeczy. Co do procesora... Oczywiscie ze masz racje, ale do tych zastosowan "troche" lepszy procesor na nic sie zda.
Plex jak bedzie musial transkodowac jakis "gruby" film, to wszystkie 3 procesory razem wziete z tych nasow nie dadza sobie rady ;)
 
No właśnie nad tym się zastanawiam. Z drugiej strony cena taka sama więc może jednak lepiej mieć mocniejszy sprzęt?
Tylko czy faktycznie 253PRO jest mocniejsze od 253A? Bo na pewno te dwa, ze względu na procesor będą szybsze niż 251A, zgadza się?
 
popatrzcie na procesory, ile core'ów i ile ramu ( + rozbudowa)

jak będzie chciał coś extra uruchomić to będzie to nadal ładnie działało.
 
251A - 14nm Intel® Celeron® N3060 dual-core 1.6GHz (up to 2.48GHz)
253A - 14 nm Intel® Celeron® N3150/N3160 1.6 GHz quad-core processor
253 PRO - Intel® Celeron® 2.0GHz quad-core processor (burst up to 2.42GHz)

Jaka tak na prawdę jest różnica między 253A a 253 PRO - chodzi oczywiście o procesory. Oba są czterordzeniowe, ale który jest "lepszy"?
 
no nie wiem jak Twoja matematyka stoi .. bo mnie uczyli że 2 jest większe od 1 (2.0 > 1.6).

masz tylko jeden problem - gdzie dostaniesz model PRO ?
 
Akurat wersję PRO znajomy ma na sprzedaż więc to temat prosty - ja się tylko zastanawiam czy od niego brać, czy w tej same cenie kupić coś innego (też używanego).
Oczywiście 2.0 jest większe niż 1.6 i tu matematyka jest prosta. Ale w procesorach liczą się (chyba) nie tylko MHz ale i jakieś inne rzeczy (?).

Ja rozumiem, że do moich obecnych (i pewnie przyszłych) potrzeb wystarczyłby w zupełności QNAP 251A, wersja 253A była by na pewno mocniejsza (bo ma 4 a nie rdzenie) a wersja PRO ma "szybszy" procesor (również 4 rdzenie).
W między czasie się okazało, że dla wersji PRO którą mogę kupić jest jednak 8GB RAM, więc to chyba przeważy głównie nad 253A oraz 251A (oba w wersji z 4GB).

Będzie to dobry wybór?
 
pytanie ile kolega krzyczy za PRO - bo jak +/- 200 zł od 253A - to brałbym nie zastaniawiał się
NASy zawsze są w cenie
 
Ceny wszystkich są w granicy 1100-1200zł.
253 PRO ma 8GB RAM, pozostałe po 4GB.

Wiem, że niby wszystko przemawia za wersją PRO, ale jakoś gdzieś w tyle głowy siedzi to co gdzieś (chyba na tym forum) wyczytałem, że to "stara technologia" (cokolwiek to znaczy:)). Czy takie 251A nie jest "nowsze" i pomimo, teoretycznie słabszego procesora nie będzie "lepsze"?
No i w wersji PRO nie ma pilota, a pewnie bym też wykorzystywał go do oglądania filmów czy zdjęć - ale to zdaje się można załatwić np. podłączoną klawiaturą na USB?
 
um - na damski parasol ci ten pilot ? wywalisz go po 5 minutach (opinia szwagra po dostaniu Q ... a IT z niego ... biedne xD)

patrząc na mojego ts-453 PRO - to emeryt - są lepsze modele na rynku, ale ma tyle mocy że nawet nie będę go zmieniał! Nie ma nic w ofercie co może się z nim mierzyć ( patrząc w na pieniądze ...).

Zaraz wpadnie @Silas Mariusz i powie - no ale co z wygodnictwem - masz jedno GUI do wszystkiego , ja odpowiem - Si, jestem dużym chłopcem - dam rade - zresztą - znasz mnie xD

wolisz miec zapas mocy, niż kombinować - co by tu wyłączyć żeby sprawdzić to czy tamto
 
Hmm, co masz na myśli pisząc "masz jedno GUI do wszystkiego"?
 
Jezeli nie masz android TV, czy innego TV boxa to nas z hdmi z pilotem to fajna sprawa.
 
każdy użyszkodnik w Q ma konto w FTP, Stacji wirtualizacji, stacji plików etc

cena wygody
 
Mam MiBoxa, na nim klient Plexa, więc w sumie prawdę mówiąc nie wiem czy na dłuższą metę i tak bym korzystał z tego QNAPa podłączonego pod HDMI - pytanie co lepiej/szybciej działa i jest łatwiejsze w obsłudze (zarówno dla mnie jak i dla żony).

Pigers - przepraszam, ale dalej nie rozumiem:) Powiem tak: u rodziców w domu sto 251A z QTS 4.3.6 i wiem jak to obsługiwać. Czy w 253 PRO będzie coś inaczej?
 
Mam MiBoxa, na nim klient Plexa, więc w sumie prawdę mówiąc nie wiem czy na dłuższą metę i tak bym korzystał z tego QNAPa podłączonego pod HDMI - pytanie co lepiej/szybciej działa i jest łatwiejsze w obsłudze (zarówno dla mnie jak i dla żony).

Piggers - przepraszam, ale dalej nie rozumiem:) Powiem tak: u rodziców w domu sto 251A z QTS 4.3.6 i wiem jak to obsługiwać. Czy w 253 PRO będzie coś inaczej?
To zdecydowanie lepiej uzuwac mi boxa :p
 
Tez cie pigers nie rozumiem co ty piszesz xD
Chyba po % dzisiaj XDD
 
No też mi się tak wydawało, ale zmyliło mnie to Twoje zdanie "masz jedno GUI do wszystkiego". Odebrałem to jako argument, że w "starym" 253 PRO jest jakiś inny system, albo inne zasady tworzenia kont, instalowania aplikacji etc., w porównaniu do np. 251A.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-251A
  2. jak włączyć hibernację
  3. wolumin prosty