Pomoc AC3, wielokanałowe MKV - jak odtworzyć?

siwy44

Nowy użytkownik
Noobie
29 Marzec 2017
1
1
3
47
Wrocław
QNAP
HS-251
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich forumowiczów,
od kilku miesięcy jestem posiadaczem NAS'a HS-251+ i pomimo kilku niedociągnięć byłem z niego w miarę zadowolony. Problemy zaczęły się po aktualizacji softu do wersji 4.3.3. Urządzenie całkowicie przestało odtwarzać dźwięki w formacie AC3. Sprzęt mam podłączony do telewizora przez amplituner (HDMI). Oczywiście przed napisaniem postu, poświęciłem parę tygodni na przeglądanie różnych forów i dowiedziałem się jedynie, że problem jest i nie ma rozwiązania bo sprawa rozbija się o licencje itp.
Pytanie brzmi czy można w jakikolwiek sposób odtworzyć te formaty? Próbowałem KODI (różne kompilacje v16 i 17), niestety nie udało mi się nic z tym zrobić. Wiem, że mogę zrobić downgrade softu, ale to raczej odpada bo wersja 4.3.3 wnosi dużo istotnych poprawek. Jest to dla mnie istotne, bo zakupiłem ten sprzęt głównie jako odtwarzacz multimediów i stację monitoringu (oczywiście również jako serwer plików).

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20170413
Model serwera: QNAP HS-251+
 
Ja wczoraj stałem się "szczęśliwym" posiadaczem HS-251+. Kupiłem go przede wszystkim aby uruchomić na nim Kodi jako media center. Po uruchomieniu system sam zaktualizował się do najnowszej wersji. Dograłem Kodi (gdyż QNAP go już nie wspiera) i uruchomiłem. NAS jest podpięty do amplitunera Pioneer VSX-S510 poprzez HDMI. Po odpaleniu pliku mkv dźwięk jest słyszalny ale film strasznie się tnie. Po ustawieniu w opcjach audio (kodi) - audio pass through film odtwarza się płynnie ale z głośników nic nie słychać. Amplituner ustawiony na "detekcję" sygnału audio ale wygląda tak jak by nic nie otrzymywał.

Chciałem spróbować szczęści z Plex ale tam filmy się również tną.

Czy wyrzuciłem pieniądze w błoto??

Z góry dziękuję z rady.
Walczyłem wczoraj dość długo. To co mi udało się ustalić.
1. Z informacji jakie znalazłem w sieci problem pass-throuhg w Kodi nie występuje w starszej wersji systemu QTS tj. 4.2.x.
2. Zrobiłem w związku z tym downgrade systemu aby to sprawdzić.
3. Faktycznie dźwięk po HDMI wreszcie się pojawił na wzmacniaczu.
4. Robiłem dalsze dochodzenie i skupiłem się na aplikacji HDStation, która jest odpowiedzialna właśnie za m.in dźwięk (i obraz) na urządzeniach zewnętrznych.
5. W wersji systemu QTS 4.2.x instalowane jest domyślnie HDStation w wersji 3.0.8. - i na tym jest ok.
6. Nie jestem w stanie jednak w sieci znaleźć tej wersji HDStation.
7. Domyślnie instalowana z QTS 4.3.x jest jednak wersja HDS w wersji 3.0.9 - i on nie działa.
8. Zrobiłem jednak eksperyment i zainstalowałem najnowszy QTS w wersji 4.3 a później doinstalowałem ręcznie HDS 3.1.A ( 2017/03/13 ), która wprawdzie nie jest dedykowane do HS-251+. Centrum aplikacji :: QNAP
9. Okazało się, że jednak działa i dźwięk po HDMI i pass-through dociera do mojego wzmacniacza.

anaforum.zapodaj.net_thumbs_5036672d9bdd.jpg anaforum.zapodaj.net_thumbs_31c0f26f63db.jpg

Ciekawostka jest taka, że walczę teraz z plikami mp3, których nie słychać niezależnie czy w Kodi czy w MusicStation HD.
 
mp3 jest dekodowane przez KODI ... chyba że przy kompilacji programu ktos to wyciął

Tak ale wygląda, że w całym systemie QTS nie jest odtwarzany dźwięk audio - mp3, mp4... i chyba dlatego Kodi go "nie widzi".

Dzisiaj wrócę na chwilę z HDstation 3.0.9 i zobaczę czy wróci dźwięk plików z muzyką (ale pewnie zniknie Kodi pass-through).