Pomoc Asterisk 1.4.22.1b pod ARM TS431XeU firmware 4.3.6.0805

testus

Entry Technician
Q Associate
7 Lipiec 2010
63
10
8
QNAP
TS-809 Pro
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Mam pewien problem z uruchomieniem Asterisk 1.4.22.1b na niżej wspomnianej platformie.
Posiadam sprawdzoną konfigurację centralki i działa poprawnie także na innym TS219P+ ARM z oprogramowaniem 4.3.3.0789 (najnowsze)

Na niżej wymienionym NAS instaluje się poprawnie, uruchamia niby poprawnie, ale nie chce rejestrować SIP, oraz lokalnych numerów.
W logach widzę że krzyczy o wszystkie biblioteki z tego folderu:
Kod:
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'res_musiconhold.so': /usr/lib/asterisk/modules/res_musiconhold.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'app_userevent.so': /usr/lib/asterisk/modules/app_userevent.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'func_language.so': /usr/lib/asterisk/modules/func_language.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'res_features.so': /usr/lib/asterisk/modules/res_features.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'res_crypto.so': /usr/lib/asterisk/modules/res_crypto.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'app_read.so': /usr/lib/asterisk/modules/app_read.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'app_speech_utils.so': /usr/lib/asterisk/modules/app_speech_utils.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'app_forkcdr.so': /usr/lib/asterisk/modules/app_forkcdr.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'app_setcdruserfield.so': /usr/lib/asterisk/modules/app_setcdruserfield.so: cannot open shared object file: No such file or directory
WARNING[1377] loader.c: Error loading module 'func_channel.so': /usr/lib/asterisk/modules/func_channel.so: cannot open shared object file: No such file or directory

itd.

Komunikat sugeruje że plik lub folder nie istnieją.
Tymczasem są i link symboliczny także jest poprawny.

Jedyne co mu poprawiłem to asterisk.sh
Kod:
# Determine BASE installation location by checking where the Public folder is.
		if [ -z $QPKG_BASE ]; then
			for datadirtest in /share/HDA_DATA /share/HDB_DATA /share/HDC_DATA /share/HDD_DATA /share/MD0_DATA /share/MD1_DATA; do
				[ -d $datadirtest/Public ] && QPKG_BASE="/${publicdirp1}/${publicdirp2}"
			done
na
Kod:
# Determine BASE installation location by checking where the Public folder is.
		if [ -z $QPKG_BASE ]; then
			for datadirtest in /share/CACHEDEV1_DATA; do
				[ -d $datadirtest/Public ] && QPKG_BASE="/${publicdirp1}/${publicdirp2}"
			done
bo taka jest ścieżka na tym serwerze.

Macie jakiś pomysł, co go może boleć?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0805 (najnowsze)
Model serwera: QNAP TS-431XeU
 
Jasne. Plik w wersji oryginalnej ze ścieżki "/share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/Asterisk" w załączeniu.
Ze swej strony wcześniej zmieniałem w nim też linię:
Kod:
65. [ -d /usr/lib/asterisk ] || /bin/ln -sf "${QPKG_DIR}/lib/asterisk" "/usr/lib/asterisk"
na sztywno
Kod:
65. [ -d /usr/lib/asterisk ] || /bin/ln -sf "/share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/Asterisk/lib/asterisk" "/usr/lib/asterisk"
i błędy są identyczne. Może czegoś nie dostrzegam w tym pliku, co by należało jeszcze zmienić. I pytanie czy to jedyne miejsce.

Podejrzewam że wszystko rozbija się o tą ścieżkę. Po instalacji paczki i pierwotnej zawartości linii 49, którą cytowałem we wpisie wyżej, widać że pisane to było dla ścieżek które wówczas były stosowane w tych nas. Obecnie jest CACHEDEV1_DATA
 

Załączniki

  • asterisk_sh.zip
    1,4 KB · Wyświetleń: 50
To chyba jednak nie będzie to o czym myślimy.
Zmieniłem jak sugerowałeś jeszcze w tym miejscu i bez zmian.
Dodatkowo zwróciłem uwagę że linki są w pliku /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/Asterisk/etc/asterisk/asterisk.conf
Kod:
[directories]
astetcdir => /etc/asterisk
astmoddir => /usr/lib/asterisk/modules
astvarlibdir => /var/lib/asterisk
astdatadir => /var/lib/asterisk
astagidir => /var/lib/asterisk/agi-bin
astspooldir => /var/spool/asterisk
astrundir => /var/run
astlogdir => /var/log/asterisk

[options]
languageprefix = yes ; Use the new sound prefix path syntax

Gdy zmieniłem
astmoddir => /usr/lib/asterisk/modules

na
astmoddir => /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/Asterisk/lib/asterisk/modules

Otrzymałem tą samą listę nie wczytanych modułów, ale z innym numerem błędu WARNING[20159]
 
Tak, wiadomo. Ale w tym przypadku świadczy o czymś co powoduje że nie działa. A więc jakiś błąd odczytu plików (upieram się przy błąd, bo pliki są i wszystko wskazuje na to że ścieżki też widzi prawidłowo) które są niezbędne do działania.

Tutaj jeszcze jedna rzecz jest ciekawa. W pierwszym kroku po instalacji zmieniam hasło, wchodzę do panelu administracyjnego za pomocą strony http://ipserwera:8088/asterisk/static/config/cfgbasic.html
Dopiero później biorę się za podmianę ręczną plików konfiguracyjnych.

Na tym Qnapie i firmware robi w nieskonczoność weryfikację dialplan i sprawdzania czegoś (niestety za szybko to miga), nie wchodząc do panelu. Gdy mu wgram plik z innego serwera "guipreferences.conf" wchodzi poprawnie na stronę.
Niestety mimo późniejszego dogrania plików konfiguracyjnych dialplan, użytkowników, itp. nie rejestruje sipów.
 
Niestety istnieje pewna doza niepewności że nie jest zgodne.

Edit.
Godziny przekopywania internetu i znalazłem nowe paczki qpkg Asterisk 16
link do strony naszych kolegów z Niemiec

Z omawianym Qnap'em TS431XeU pod ARM działa paczka TS-X41.

Niestety muszę na nowo wszystko konfigurować, gdyż wiele się pozmieniało od wersji 1.4, ale najważniejsze że SIP został zarejestrowany :)