Pomoc Awaria podczas powiększania woluminu (Expand volume)

michalm

Nowy użytkownik
Noobie
20 Listopad 2016
4
0
1
39
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Dzień Dobry.

W serwerze NAS mam zainstalowane dwa dyski WB RED 2 TB pracujące w konfiguracji RAID1. W macierzy został w pierwszej konfiguracji utworzony wolumen o pojemności 1,3 TB. Reszta została przewidziana na zastosowania iSCSI ( około 400 GB). Po czasie okazało się iż rozwiązanie iSCSI nie zostało wdrożone.

Skorzystałem z poradnika "Jak używać funkcji Elastyczne zarządzanie woluminami serwera QNAP?"

Dostępną wolną przestrzeń chciałem dodać do istniejącego wolumenu. Skorzystałem z funkcji "expand volume". QNAP prawidłowo wykrył jaka ma być docelowa pojemność (okolo 1700 GB). Wpisałem nową wartość pojemności i kliknąłem APPLY.

System odmontował wolumen. Początkowo procesor nie wykazywał obciążenia, jednak po godzinie słupki obciążenia zaczęły skakać do 100%. W tym samym czasie wykres obciążenia dla dysku pokazywał 0.
Aktualnie podczas logowania się na serwer przez www można wpisać użytkownika i hasło (reaguje jak poda się złe wyświetlając komunikat o błędzie) ale zatrzymuje się to na ekranie logowania. Brak też jest dostępu po smb. Logowanie po ssh zatrzymuję się po wpisaniu hasła (oczekuje z pustą linijką).
Na serwerze było około 1TB różnych plików.

Podejrzewam, że system odmontował sam siebie i nie wykonał nawet rozszerzania. Teraz jedyne co można zrobić by odzyskać łączność to jego reset.

Czy dobrze myślę. Może jest jakiś inny sposób dostania się do serwera.
Proszę o pomoc.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1
Model serwera: QNAP TS-451U
 

Załączniki

  • 2016-11-20.png
    2016-11-20.png
    224,6 KB · Wyświetleń: 23
Dziękuje bardzo za potwierdzenie moich przypuszczeń. Jutro jak będę przy serwerze to podłącze monitor i wykonam restart. Oby dobrze poszło.
Pozdrawiam serdecznie
Michał
 
Można by najpierw sprawdzić po SSH czy nie wisi jakiś proces którego system nie może zamknąć żeby rozpocząć rozszerzanie. To najczęstsza przyczyna takiej przypadłości jaką masz.
 
Po ssh nie da się zalogować. Po wpisaniu hasła znacznik wiersza przechodzi na początek i wisi.
Zrobię jutro mu reset z przycisku. Powinno wszystko wrócić do normy. O efektach zamelduję