Pomoc Awaria QNAP - odzyskanie danych z dysków RAID 1 ?

I

i3erko

Guest
Witam,
Jeśli podłącze dwa dyski w RAID 1 ( mirroring ) w modelu dajmy na to QNAP TS-219 II czy będę w stanie odzyskać dane dysków jeśli padnie sprzęt tzn NAS. Czy dostane się do danych na dyskach wcześniej podłączonych w NAS w RAID 1 po przez zwykłe podłączenie dysku do płyty głównej lub jakiejś kieszeni USB ?
Wiem, że w przypadku RAID 0 gdybym podłączył dwa wcześniej pracujące w NAS dyski pod inny kontroler np: na jakiejś płycie głównej nie będzie możliwości odzyskania danych gdyż kontroler na płycie nie "połączy" tych dysków w RAID 0 w takiej konfiguracji jakiej robił to inny kontroler serwera NAS.
Ale jak się to ma w przypadki RAID 1 ?

Dzieki
 
Podłączam się do posta. Posiadam QNAP 209 Pro II z dwoma dyskami w Raid 1. Właśnie jeden z dysków zakończył swój żywot, a QNAP został zresetowany.
Pytanie brzmi jak odzyskać dane/odbudować macierz(drugi dysk w drodze)?
----------------------------------------------------------------------
Dla potomnych
Z pomocą przy odzyskiwaniu danych przyszedł HirensBoot CD i aplikacja EXT2Explore.
dysk podłączałem do win7 32bit
explore2fs widzi dane i nie można ich skopiować
ext2ifs - dysk jest widoczny, ale krzyczy żeby go formatować
ext2fsd widzi dysk i dane - ale przy próbie kopiowania występuje memory dump, niebieska plansza i restart
Ja generalnie rozpakowałem aplikacje ext2explore z płyty hirensboot i uruchomiłem jako administrator, następnie prawym myszy na katalogach z danymi -> save i wybieramy miejsce docelowe

Niestety QNap ciągle nie żyje. Po włożeniu dysków (stary z danymi hdd2 i nowy ze sklepu hdd1) dane się zsynchronizowały, ale nie widać go było w sieci ani pod 169.254.100.100 ani pod starym adresem.
Zrobiłem restart ustawień. Widać go pod 169.254.100.100, ale panel konfiguracyjny po zalogowaniu się do niego jako admin admin wygląda jakby się cały czas wczytywał. Przez telnet i ssh tez nie ma dostepu.
Bieżące ustawienia:
Dysk nowy HDD1 WD Caviar Green 1TB
stary dysk HDD2 Maxtor DiamondMax 22 1TB
TS-209_3.3.0_Build0924.img
Optware-ipkg_0.99.163_TS-209.qpkg


Może ktoś ma jakiś pomysły?
 
miesiąc temu przerabiałem służbowo ten temat - akurat padła płyta w TS-290PII
EPA walczyła z producentem bo nie naprawił płyty - a ja musiałem dać klientowi dostęp do danych .

U mnie pomógł EXT2FSD, jeden dysk podpiąłem pod komputer z Win 2008 R2 Foundation, udostępniłem za pomocą EXT2FSD w trybie z zapisem i dałem w udostępnianie Windowsowe (backup się kłania),
Jak wrócił już sprawny QNAP, to po prosu na drugim dysku postawiłem system wg qnapa, odtworzyłem udziały, przywróciłem dane z kopii zapasowej (backup nocny rządzi), dodałem drugi dysk, przebudowałem dyski w RAID (z danymi!), przydało sie parę tricków z forów QNAPa, odtworzyłem userów ( całych dwóch :D) i voila!
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. awaria dysków