Pomoc Awaria RAID 10 przy wymianie dysków

PiotrVV

Nowy użytkownik
Noobie
25 Marzec 2021
9
0
1
49
Żabno
QNAP
TS-x73
Ethernet
100 Mbps
Witam,

Mam w QNAP 4 dyski po 2TB połączone w RAID10 i chce je wymienić na większe. Wg instrukcji znalezionej na stronie QNAP: Rozszerzenie pojemności RAID online wymieniłem dysk nr 4 na większy, dysk został rozpoznany i zaczęła się przebudowa matrycy, po pewnym czasie z QNAP zaczęły dochodzić piski - okazało się że dysk nr 3 znikł z systemu - w panelu sterowania pojawiła się informacja że dysk nie istnieje, ale przebudowa trwała dalej - zostawiłem na popołudnie i noc, rano okazało się że QNAP jest zawieszony - nie ma dostępu do danych, nie można się do niego zalogować, brak aktywności dysków - zrestartowałem przytrzymując przycisk POWER, po restarcie i zalogowaniu się, okazało się że Grupa RAID ma status NIEAKTYWNY a dysk który nr 4 na status SPARE DYSK.
Proszę o pomoc w odzyskaniu dostęp do danych i jak aktywować RAID , jak zmienić status dysku ze SPARE?

Czy jeśli teraz zamienię z powrotem dysk nr 4 na stary to czy matryca się reaktywuje, czy mogę w ten sposób stracić dane na tym ostatnim lub na wszystkich pozostałych ?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.52.1594 Build 20210302
Model serwera: QNAP TS-473
 
Problem nie jest trudny. Na przyszlosc przed operacją RAID sprawdz kondycje wszystkich dyskow.
Czy jeśli teraz zamienię z powrotem dysk nr 4 na stary to czy matryca się reaktywuje, czy mogę w ten sposób stracić dane na tym ostatnim lub na wszystkich pozostałych ?
Moglbys sprobowac. Musisz wylaczyc QNAP. I wlaczyc ponownie ze starym dyskiem.
Jak nie to zglosic problem na helpdesk :)
 
pisz z helpdeskiem - Portal serwisowy - QNAP

Pytanie - gdzie jest kopia danych ??????

RAID10.jpg


jak wypadł dysk 3 i 4 (bądź 1 i 2) .. to może być ciepło w gaciach.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Wyłączyłem QNAP. Wymieniłem dysk na poprzedni, niestety bez poprawy - RAID 10 nieaktywny, a wymieniony dysk dalej ma status SPARE.
Napisałem do heldesk-u QNAP i czekam na odpowiedź. I robi mi się coraz cieplej w gaciach.
W jaki sposób przełączyć dysk z trybu SPARE ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dysk został rozpoznany i zaczęła się przebudowa matrycy, po pewnym
  2. awaria dysków
  3. raid10