Pomoc Błąd odczytu / zapisu dysku.

Neilipryde

Nowy użytkownik
Noobie
24 Lipiec 2020
3
0
1
46
QNAP
TS-210
Ethernet
40 GbE
Po ataku ransomware status dysku wyświetla Błąd odczytu / zapisu dysku - choć test przechodzi bez żadnych problemów. Restart nie pomaga.
Rozumiem, że tak się zdarza i dysk, tak czy siak do wymiany ?

Jeżeli tak to:

mam teraz dwa dyski w rajd 1 po 2T chciałbym je zmienić na większą pojemność zatem kupuję ten sam typ ale o większej objętości, najpierw wymieniam ten uszkodzony. Nas sobie grzecznie przebuduje wszystko, później wymieniam dobry ale o mniejszej pojemności i sytuacja się powtarza po czym QNAP sobie pracuje bezproblemowo dalej ?

Czy powinienem jeszcze o czymś pamiętać ?

I ostatnie pytanie.

NAS ma dwie zatoki - patrząc "na wprost" jak mam zidentyfikować w której zatoce jest jaki dysk ?

Mam do wymiany napęd 1 - będzie pierwszy licząc od lewej ( patrząc jak powyżej ) ?

Czy po prostu wyjąć pierwszy lepszy i zobaczyć którego brakuje ?

Pozdrawiam.

Adam.



Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.1315 Build 20200611
Model serwera: QNAP TS-220
 
upload_2020-7-24_8-25-16.png
 
Informacje SMART podaję poniżej.
Niestety nie posiadam w moim QNAP_ie możliwości graficznych przedstawiania który dysk jest 1, a który 2 :(


Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg
 

Załączniki

  • Disk 1 SMART info _1.jpg
    Disk 1 SMART info _1.jpg
    141,9 KB · Wyświetleń: 69
  • Disk_1 SMART info.jpg
    Disk_1 SMART info.jpg
    178,7 KB · Wyświetleń: 53
  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    97 KB · Wyświetleń: 55
w 99% przypadków dyski są numerowane od lewej do prawej rosnąco gdy jednostka jest przodem do ciebie.
jak masz wątpliwości , to wyłącz nasa , wyjmij jeden dysk i włącz nasa i sprawdz w panelu zarządzania.
 
mam teraz dwa dyski w rajd 1 po 2T chciałbym je zmienić na większą pojemność zatem kupuję ten sam typ ale o większej objętości, najpierw wymieniam ten uszkodzony. Nas sobie grzecznie przebuduje wszystko, później wymieniam dobry ale o mniejszej pojemności i sytuacja się powtarza po czym QNAP sobie pracuje bezproblemowo dalej ?

Jak wymieniasz dysk to kup dwa takiego samego rozmiaru bo będzie niewykorzystane miejsce na tym większym.
Tu masz poradnik jak to zrobić Rozszerzenie pojemności RAID online
 
Ok reasumując, pomimo iż dysk przechodzi pomyślnie test na bad sektory a SMART szczeka o błędach to jest do wymiany.
Oczywiście trzeba kupić dwa takiej samej pojemności i stosując się do rad w/w wymienić.
Dziękuję za pomoc.
Miłego dnia.
A.