Bład dysku ?

TheJa

Entry Technician
Q Associate
27 Kwiecień 2008
35
1
8
Witajcie !

Wyłączyłem NAS'a normalnie ... rano włączam .. zonk: nie ma dysków ! nie widzi ! lampki mrugają i tyle. Po jakiejś godzinie pojawiły się 3 z 4 dysków (4 x 500 GB jako 1 dysk liniowy). Lampka od niego wciąż miga, NAS podaje, że go nie ma (jest też informacja, że dysk ten jest w trakcie formatowania bądź sprawdzania), co kilka minut zamigoczą pozostałe lampki ... i tak jest już od kilku ładnych godzin. Jest jakiś sposób by sprawdzić czy rzeczywiście dysk padł, czy też system plików się wysypał ? Czy jeżeli podmienię ten dysk na inny ostaną się dane na pozostałych dyskach ? HELP ME !
 
Hej,

nikt nic nie napisał - Ty tez się nie odezwałeś więc nie wiem jak się sprawa skończyła?

Moim zdaniem jeśli padł dysk to marne szanse na odzyskanie danych z pozostałych przy takim układzie dysków jak opisałeś - tzn. dysk liniowy.

-rozumiem że dysk liniowy w odróżnieniu od raid-0 zapisuje info tak: (1) 1234 (2) 5678 (3) 9abc itd. - czyli teoretycznie programami do odzysku danych można by wyciągnąć informację z dysku (1) - 1234 i dysku (3) 9abc - w przypadku jeśli uszkodzeniu uległ dysk (2) czyli 5678 ale...
...wiem że system plików stosowany w qnapie jest zmodyfikowany względem oficjalnej specyfikacji formatu EXT3 - i tu pojawia się problem czy typowe aplikacje do odzysku danych dadzą sobie radę?

Może pomogłoby (w przypadku fizycznego uszkodzenia niewielkiego procenta danych) kopiowanie przy użyciu dd całego dysku na drugi taki sam (na innej maszynie oczywiście) - przypuszczam że dla programu dd kopiowanie danych w trybie raw nie będzie problemem nawet w przypadku modyfikowanego ext3.
Po skopiowaniu danych można spokojnie powalczyć z kopiowanym dyskiem - podpiąć zamiast tego 'uszkodzonego' i zobaczyć czy będzie widziany w systemie, i czy nastąpi odbudowa dysku liniowego na tym podmienionym.

pozdrawiam, c.
 
Padła elektronika ... nie było tam aż tak istotnych danych, żebym bawił się w odzyskiwanie. Dysk poszedł na reklamację (chodził ok. 1 roku 24/7). Raid w mirrorze to super sprawa ale trzaby mieć 4 x 1 TB by NAS miał jako taką pojemność.