Pomoc Backup a RAID1 / zewnetrzne USB i jego widoczność

spaszon

Entry Technician
Q Associate
10 Grudzień 2014
42
2
8
54
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Jak w temacie. Mój Qnap jest wykorzystywany przez 3 komputery. Jak większość z Was trzymam na nim jakieś archiwum domowe, parę filmów no i oczywiście pliki, które są dla mnie bardzo ważne i dotyczą mojej pracy. Pliki te nie znajdują się na komputerach lecz tylko na NAS-ie i na tych plikach komputery pracują. Mylnie stwierdziłem iż RAID 1 będzie ich super zabezpieczeniem,. Dopiero później uświadomiłem sobie iż tak nie jest…. I teraz chodzi mi o archiwizację. Co myślicie na ten temat. Czy dobrym rozwiązaniem będzie podpięcie pod USB dysku zewnętrznego i robienie raz dziennie kopii całej macierzy ? Mogę również wymienić Qnapa na TS-451. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia oszczędność. Koszty to tylko dysk twardy. Z drugiej strony jest to urządzenie niezależne od Qnapa i wydaje mi się iż jest większa pewność iż dane nie ulegną utracie. Z drugiej strony z całą pewnością dysk wytrzyma tylko okres gwarancji i raczej jego późniejsza żywotność będzie pod znakiem zapytania. Zamierzam do tego celu wykorzystać dysk WD Elements Desktop 3000GB.

Natomiast co do drugiego rozwiązania, czyli wymiany TS-251 na TS-451 przemawiają min.: większa możliwość konfiguracji udziałów ( to mi akurat niepotrzebne), dodatkowa wolna kieszeń. To są wg mnie plusy. A minusy? Wydaje mi się, że też są. Jedno urządzenie do wszystkich dysków (np. w czasie awarii zasilania, jakiegoś przepięcia, czy innej mogą ulec uszkodzeniu wszystkie dyski), cena ( dodatkowe koszty urządzenia i oczywiście cena dysku.

W pierwszym i drugim rozwiązaniu zarówno RAID-1 jak i jego kopia są szyfrowane. Dysk używany po USB i zaszyfrowany po wpisaniu hasła działa w każdym Qnapie więc z odczytaniem w razie czego danych nie będzie problemu.

Co prawda przy użyciu dysku zewnętrznego będzie problem z usypianiem Qnapa ponieważ po wybudzeniu Qnap nie widzi dysku. Nie wiem czemu się tak dzieje. Dysk pracuje ale dioda na nim się nie pali. Pomaga tylko odpięcie i podpięcie dysku.

I teraz pytanie jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
 
Ode mnie tylko jeden fakt - jakakolwiek efektywna awaryjna kopia zapasowa danych nie może być realizowana w oparciu o jedno rozwiązanie sprzętowe. Dlatego dysk USB czy wymiana nasa z 2 na 4 dyskowego przyniesie jedynie pozorne zwiększenie bezpieczeństwa.
Poszukaj na forum w jednym z artykułów @Silas Mariusz opisuje dokładnie ten problem. Nic dodać, nic ująć :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
dobra kopia spełnia 3 warunki:
  • jest na różnych nośnikach
  • jedna jest poza miejscem przechowywania danych (offsite)
  • przynajmniej w 3 egzemplarzach
Moje kluczowe dane (troche zdjec,kody programów, dokumenty itp )są w 4 kopiach, komputer na którym pracuje, QNAP, pendrive oraz kopia danych na dropboxie i onedrive oraz google disku.
Reszta danych w moim RAID jest dla mnie mniej istotna - jak sie sypnie to trudno, przeżyje, pobiore od nowa :D
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Przy 4 dyskach masz wiksze pole do popisu:
a) Raid 5 - jak jeden dysk padnie - jeszcze jestes w stanie cos zrobic - jak padna 2 - tracisz dane
b) kazdy dysk jako single :) - i kopie z singli na kazdy ;p (lub np. RAID 1 x 2 (2 dyski w macirzy i kolejne 2 w kolejnej).
c) przez USB na zewnetrzny

osobiscie ja bym miksowal rozwiazania i tylko chronil dane istotne - filmy/muzyka ... powiedzmy, ze mozna przebolec strate. Zdjecia juz nie ...
Jedyny problem przy b opcji to jak padnie NAS z dyskami to i tak wszystko stracisz, wiec tak jak wspomnieli poprzednicy - musisz dane rozdizelac, by fizycznie byly w paru innych miejscach.
Na pierszy ogien poczytaj:
Kawa i herbata - RAID 1 zabezpieczeniem na każdą okazję?
Artykuł - Serwer, NAS ...czy chmura?
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
 
Wiem, że UPS to podstawa. Mam UPS wykorzystuję go też do kompa. Mam zwyczaj usypiać komputer i nie zapisywać tego co robię. Kiedyś robiłem grafikę dwa dni. W nocy wyłączyli na moment światło. Na drugi dzień od razu kupiłem UPS-a. Skusiłbym się na rozwiązanie pierwsze czyli dysk zewnętrzny na kopię. Dzisiaj byłem w Media i można oddać zakupiony towar przez 30 dni. Wziąłem więc WD Elements Desktop 3000GB na próbę. Dysk bardzo fajny. Pracuje b. cicho. Jest tylko jeden problem. Po wybudzeniu czy restarcie Qnap nie widzi żadnego dysku USB. Czemu się tak dzieje? Trzeba odłączyć fizycznie dysk od Qnapa podłączyć jeszcze raz i wtedy jest OK, oczywiście do kolejnego restartu. Kolejnym problemem jest ukrycie udziału dysku USB (bo po co ma być widoczny jak to kopia danych). Nie wykonują się wtedy kopie bo nie jest widoczna ścieżka. Ktoś zna rozwiązanie? Dziwne teraz po restarcie dyski się pokazały. Podłączyłem dwa zewnętrzne. Ale po uśpieniu i wybudzeniu nie chcą.....

Rozwiązanie odnośnie widoczności dysku po restarcie lub uśpieniu już znalazłem. Dysk zewnętrzny nie może być sformatowany w EXT3 ani w EXT4. Jest widoczny po wybudzeniu jeżeli sformatujemy go np w NTFS. Nie mogę sobie jeszce tylko poradzić z ukryciem go i prawidłowym wykonaniem kopii.
 
I pojawił się kolejny problem podczas robienia backupu. Pokazuje się komunikat, że nie wszystkie foldery zostały zsynchronizowane. Czemu się tak dzieje? Jakieś sugestie? HELP............
Logi poniżej.....
Bash:
[2014/12/28 11:32:30] The synchronization is finished.
[2014/12/28 11:32:30] Sync statistic: Total number of the folders: 5. Total number of the files: 0. Total number of the skipped files: 0. Total updated size: 0 byte. Average updating speed: N/A. Time elapsed: 1 second
[2014/12/28 11:32:30] Not all files/folders and their attributes are synchronized!
[2014/12/28 11:32:30] 4 file(s)/folder(s) are skipped because of permission denied.
[2014/12/28 11:32:31] Job finished with warning. (Not all files/folders and their attributes are copied!)

Przy ponownej synchronizacji nie synchronizuje np. nowego katalogu z plikiem tekstowym.
 
Hm.... to konto głównego admina..... jak zmienić aby było dobrze?

Oraz kolejny problem..... Dziwne na dysku USB nie mogę utworzyć katalogu. Komunikat brak miejsca, a na dysku jest jeszcze wolne 1.4 TB
pr01.png

pr02.png


Wiem już czemu się tak dzieje. Dysk nie jest rozpoznawany przez Qnapa prawidłowo. Nie jest widoczny jako 3Tb, pozornie wydaje się, że jest. W rzeczywistości system go widzi jako dysk 1,5 TB. Kopie nie są na nim robione bo system nie widzi miejsca, dlatego jest komunikat odmowa dostępu. Jakieś sugestie ??
Dysku nie ma liście zgodności.....
 
I tak też było na początku. Problem jest tylko z wychodzeniem ze stanu uśpienia. Dysk nie wybudza się. Wolałbym nawet na EXT4, lecz aby go wybudzić musiałem latać na dół i go odpinać po każdym restarcie oraz wybudzeniu.