Pomoc Backup... listy plików

Lechux

Nowy użytkownik
Noobie
31 Sierpień 2014
5
8
3
35
Warszawa
QNAP
HS-210
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam,

szukałem na forum i nie tylko, ale nigdzie nie widzę czy coś takiego jest możliwe.

Planuję archiwizować dane z NASa na dysk zewnętrzny, a konkretnie wszystkie foldery z dokumentami, zdjęciami itp. oprócz jednego katalogu z filmami i serialami (720p/1080p). Nie zależy mi na backupie tego katalogu, ponieważ będzie on sporo ważył i te pliki są dla mnie mniej istotne (a jak coś zawsze można pobrać z sieci).

Zależałoby mi jednak, aby wraz z backupem kopiował się chociażby plik tekstowy z aktualną zawartością tego katalogu. Czy coś takiego jest w ogóle do ogarnięcia?

Dzięki ;)
 
pewnie harmonogram odpalenia skryptu, w ktorym bedziesz mial wywolanie listy plikow/katalogow i zapisanie strumieniowo do pliku, a nastepnie z harmonogramu backup do urzadzenia zewnetrznego.

pare przykladow:
Bash:
ls > filenames.txt
albo np.
Bash:
find ~/docs -type f -maxdepth 1 > filenames.txt
,
cos w ten desen - dopasuj do potrzeb,
teraz tylko harmonogram, kiedy ma sie to odpalic:

tu masz juz gotowce:
QNAP NAS Community Forum • Getting a script to run on QNAP
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Bash:
ls -1
ls -la
...
Polecenie ls -la znajdziesz również pod aliasem ll.
Przykład dodania nowego aliasu:
Bash:
alias l1="ls -1"

Listę aliasów wyświetlisz poleceniem alias.
Uruchamianie z harmonogramu wykonywanych zadań to nić innego jak użycie cron'a. Do tego celu, aby edytować crontab musisz wywołać:
Bash:
crontab -e

Bardzo pomocne będzie:
How-To - QNAP od środka, czyli grzebiemy w linuchu - Jak sobie ułatwić?
(zwłaszcza punkt 6.3, który demonstruje jak dodać dodatkowe polecenia np. aliasy, aby były one automatycznie dodawane do profilu logowania po SSH podczas startu systemu)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus