Pomoc Backup przyrostowy?

Dominik

Nowy użytkownik
Noobie
25 Wrzesień 2013
2
0
1
38
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam
Mam takie zagadnienie. Qnap pracuje produkcyjnie, jest na nim sporo danych. Chciałbym, żeby np. na dysk usb, bądź komputer w sieci robił się codziennie backup określonych zasobów jednak w konkretnej formie, czyli:
1. Pierwszy backup - leci wszystko
2. Codziennie kopiują się pliki tylko te które się zmieniły, bądź pojawiły się nowe, jednak te które już były nie zastępują starszych, a przykładowo tworzy się nowy folder z datą etc. do którego te pliki spływają.
Zależy mi na tym, żeby móc wrócić do poprzednich wersji pliku przez okres kilku dni, powiedzmy max 7 dni. Potem stare kopie są kasowane, bądź robię to ręcznie - jeśli są w jakiś sposób rozgraniczone. Generalnie takie możliwości daje Samba, ale to urządzenie było już przeze mnie zastane w firmie i na nim tylko mogę się opierać.
Czy coś takiego jest możliwe do zrealizowania?
Opcje które znalazłem nadpisują pliki, bądź usuwają również z backupu w przypadku usunięcia ze źródła.
Prosze o pomoc.
 
Cześć Dominik

Zapytałeś o ciekawą rzecz - archiwizacja dla zastosowań produkcyjnych. Dla projektów wykorzystuje się do tego różnego rodzaju systemy kontroli wersji.
Kilka lat temu dla biura, w którym pracowałem szukałem podobnego rozwiązania. Oparłem wtedy wszystko o program Syncovery (dawniej Super Flexible File Synchronizer). Ale system kontroli wersji SVN lub GIT można zainstalować na serwerze QNAP. Jednak trzeba znaleźć sposób na łatwą synchronizację danych. Myślę, ze swoje zdanie na ten temat będzie mógł tu wtrącić @rithien - używa systemu kontroli wersji dla celów produkcyjnych.

Mimo wszystko zerknij na Syncovery do zasobów forum https://forum.qnap.net.pl/download/
 
Temat backupu to temat rzeka
Samo w sobie svn nie jest sposobem na backup tylko na wersjonowanie
Po drugie systemy te nie byly pomyślane o wersjonowaniu danych innych niz tekstowe.
W przypadku gdy ktos zmodyfikuje pliki binarne to nie zrobisz diffa, beda konflikty, problem z ich rozwiazaniem. No chyba ze będziesz blokował pliki przed zmiana.
Moim zdaniem nie ma co kombinować i albo znaleźć gotowe rozwiązanie lub napisać własne skrypty
pod: rsync,tar,cpio
Najlepiej napisz jakiego typu dane chcesz przechowywać
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Witam, dziękuję za szybką odpowiedź.
W zasadzie głównie byłyby to pliki tekstowe typu doc czy odt.
W planach jest też backup maszyn virtualnych oraz baz danych db2 - z tym nie będzie problemu, bo tych przypadkach nie zależy mi na tego typu rozwiązaniu.
Generalnie na tą chwilę najbardziej zależy mi na plikach tekstowych.
Szczerze mówiąc najchętniej oparłbym się o wbudowany mechanizm (jeśli taki istnieje) lub inne gotowe rozwiązanie.
W pisaniu skryptów wiedzy nie posiadam, a jako że sprzęt działa produkcyjnie nie mogę sobie pozwolić na naukę a tym samym większe wpadki.
 
Witam, dziękuję za szybką odpowiedź.
W zasadzie głównie byłyby to pliki tekstowe typu doc czy odt.
W planach jest też backup maszyn virtualnych oraz baz danych db2 - z tym nie będzie problemu, bo tych przypadkach nie zależy mi na tego typu rozwiązaniu.
Generalnie na tą chwilę najbardziej zależy mi na plikach tekstowych.
Szczerze mówiąc najchętniej oparłbym się o wbudowany mechanizm (jeśli taki istnieje) lub inne gotowe rozwiązanie.

Doc i odt nie sa plikami tekstowymi :)
Ja robie tak:
Backup kompletny tar.
Backup przyrostowy rsync

W pisaniu skryptów wiedzy nie posiadam, a jako że sprzęt działa produkcyjnie nie mogę sobie pozwolić na naukę a tym samym większe wpadki.
Wrong !
Musisz mieć świadomość tego co robisz jeżeli działa to produkcyjnie. Nauka nie zaszkodzi.
Po drugie samo robienie kopi to tylko pół sukcesu. Później trzeba je tez przywrócić
Najprostsze rozwiązanie to tar, a jako ze to doc/odt to będzie ci się to ładnie kompresowało
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Podepnę się pod temat, bo backup to mój mały kotek :D
Chciałbym tworzyć backup przyrostowy w domu i natknąłem się na taki prosty skrypcik:
rsync – prosty backup przyrostowy | Lekkie blogowanie
Co o tym sądzicie? Spodobała mi się konwencja użycia hard linków *-:)
Najprostsze rozwiązanie to tar, a jako ze to doc/odt to będzie ci się to ładnie kompresowało


Czy można zastosować kompresję tar do tego rozwiązania? Nie wiem jak to się ma do hard linków.
Chciałbym uzyskać skompresowane kopie przyrostowe. W tym rozwiązaniu nie ma kompresji i boję się o szybkie pożarcie zasobów dyskowych.
 
...
Najprostsze rozwiązanie to tar, a jako ze to doc/odt to będzie ci się to ładnie kompresowało

Wiem że to stary temat nieaktualny etc... ale dla potomnych warto czasem zerknąć dopisując do typowego pliku [odt, doc, docx] rozszerzenie ".zip" aby się przekonać że to zwykłe archiwum tak więc nie wiem czy aby kompresja już skompresowanych plików (tekstowych) była bardzo efektywna ;)
 
Jeśli nie chcecie zabaw z konsolą i skryptami to ja proponuje inne rozwiązanie.

Postawcie sobie wirtualną maszynę na NAS'ie, następnie postawcie sobie na nim system win7, przez który bezpośrednio przez SAMBA połączycie się z udostępnionymi zasobami na NAS'ie.
Zainstalujecie sobie na tym win7 dowolne narzędzie pracujące w GUI do wykonywania kopii zapasowych. Ja osobiście używam Syncovery, który sam synchronizuje pliki kompresując, szyfrując i zabezpieczając hasłem z opcją zapamiętywania 3 ostatnich kopii każdego pliku.
Taki backup możecie umieścić gdzie chcecie, na innym nasie, gdzieś w sieci po FTP, w chmurze, innym woluminie czy na dysku USB (np. do montowanego volumenu szyfrowanego veracryptem) :)

Rozwiązanie to wymaga trochę więcej czasu na przygotowanie wszystkiego ale raz zrobione działa doskonale i jest łatwe do ustawiania w późniejszym czasie.
 

Mogą Cię zainteresować