Pomoc Backup/synchronizacja "przyrostowa"

lookash

Passing Basics
Beginner
24 Kwiecień 2017
14
1
3
38
Poznań
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

Korzystam z serwera NAS od przeszło roku i jestem generalnie zadowolony. Dyski skonfigurowałem jako dwa osobne z czego na pierwszym przechowuje multimedia, a na drugim pliki z projektami graficznymi itp. Do NASa podłączony mam dysk w kieszeni USB, przez tylny port USB 3.0, z partycją macową HFS+. Co kilka dni wykonuję kopie zapasową Hybrid Backup Sync, a właściwie synchronizację konkretnych folderów z dysku z projektami na owy dysk USB. Chciałbym jednak zmienić sposób wykonywania kopii. Chciałbym zbliżyć się do tego w jaki sposób kopie wykonuje program Carbon Copy Cloner na Maca, tj.:

1. pierwszy pełny backup
2. podczas synchronizacji na dysk zewnętrzny kopiowane są jedynie nowe pliki i te które od ostatniej synchronizacji zostały zmienione.
3. jednocześnie dotychczasowe pliki na dysku z kopią (te zmienione jak i usunięte) są przenoszone do osobnego katalogu (z odpowiednim drzewem folderów), tak aby dało się wrócić do starej wersji.
4. poprzednie wersje plików przechowywane są w ilości np. 3. Jeśli brakuje miejsca najstarsze są usuwane.

W efekcie miałbym zsynchronizowane foldery z najnowszymi wersjami, oraz osobne z poprzednimi wersjami plików. Ma to o tyle plus, że mogę w każdym momencie taki dysk odłączyć od NASa i podłączyć bezpośrednio do maca.

Starałem się uzyskać coś na ten wzór w Hybrid Backup Sync, ale niestety właczenie wersjonowania plików co kopie tworzy "migawkę" wszystkich plików, nawet tych nie zmienionych. Co jest w moim przypadku bez sensu, gdyż nie potrzebuję kilku kopii tego samego pliku, który nie był zmieniony od ostatniej synchronizacji. A inna sprawa, że bardzo szybko pochłania przestrzeń na dysku.

Dodatkowe pytanie. W Hybrid Backup Sync jest możliwość zaznaczenia opcji "Automatycznie odłącz zewnętrzny napęd po zakończeniu zadania". Czy kolejne odpalenie zadania synchronizacji powinno samo zamontować odłączony w ten sposób dysk? Bo niestety w moim przypadku tak się nie dzieje. Może ma to związek z błędem opisanym w innym wątku iż odmontowany dysk z portu USB 3.0 nie udaje się się zamontować ponownie bez restartu NASA?


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 20180890
Model serwera: QNAP TS-251
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kopia przyrostowa
  2. rsnapshot
  3. kopia zapasowa dysk zewnętrzny
  4. przyrostowa
  5. synchronizacja jaki program
  6. pełny dysk