Pomoc Backupowanie na zdalny NAS

s-m00

Nowy użytkownik
Noobie
18 Listopad 2021
13
0
1
35
QNAP
null
Ethernet
null
Dzień dobry. Muszę utworzyć zadanie backupu z jednego QNAPA na drugi. Są w innych lokalizacjach, więc użyłem aplikacji QVPN. Natomiast moje pytanie brzmi, czego użyć do samego backupowania? HBS3 jest ok? Jeżeli ta aplikacja, to użyć RTTR czy Rsync? Są jakieś dobre manuale do tego? (moze i banal) Ale robię to 1 raz
 
Ok. Czy może wystarczyłoby ustawić zadanie synchronizacji? Wygląda to tak, że o godzinie X pliki z serwera są backupowane na NAS1, a gdy się zakończy ten proces, chciałbym, żeby z NAS1 robił się backup na NAS2
 
Wzorowałem się trochę na tym filmie
Link: https://www.youtube.com/watch?v=wWTh7tG1b8I

Z tym, że tutaj jest Backup Station (jakaś starsza aplikacja), ale mniej więcej przypomina HBS3
Robię identycznie jak na filmie - włączam RTTR na NAS2. Na NAS1 tworzę zadanie, ale ''detect server'' wypluwa, że RTTR nie jest włączone (na NAS2) i po próbie włączenia (trzeba jakieś dane wpisać, IP, login, hasło) - dalej nie może się połączyć
Czy da się ustawić tak, żeby VPN działał w określonych godzinach? Bo załóżmy, że backupowanie z NAS1 do NAS2 trwa od 21:00 do 1:00, to chyba bez sensu, żeby cały dzień połączenie było aktywne
 
Jak w HBS robisz synchronizację to wtedy w miejscu docelowym masz pliki dostępne wprost, jest taka sama struktura katalogów jak na pierwszym QNAPie.
A jak w HBS robisz kopię zapasową to zapisuje Ci się jeden plik własnie z rozszerzeniem qdff i aby dostać się do plików z niego musisz w HBS (na pierwszym lub drugim QNAPie) utworzyć zadanie przywracania kopii z tego pliku. Możesz wtedy przywrócić całą kopię, czyli wszystkie katalogi i pliki, albo wskazać wybrane które Cię interesują.
 
Przywracanie mówisz? Czyli musi być pod to jeszcze miejsce na NAS?
Wiesz może, czy będzie można kontynuować backup, jeśli rozszerzę partycję? Czy już się zakończył (z błędami (?)) i po ptokach?
Taki komunikat dostałem 'Failed to complete Backup job: "Backup". Insufficient storage space in cloud storage. Increase storage capacity, or remove files from cloud storage.'
Nie mogę wbić teraz na NAS
 
utworzyć zadanie przywracania kopii z tego pliku.
Nie - Jak wyodrębniać pliki .qdff za pomocą narzędzia QuDedup Extract Tool?
Taki komunikat dostałem 'Failed to complete Backup job: "Backup". Insufficient storage space in cloud storage. Increase storage capacity, or remove files from cloud storage.'
Zabrakło miejsca w punkcie docelowym backupu.

Nie mogę wbić teraz na NAS
to restart nasa ?
 
Zabrakło miejsca w punkcie docelowym backupu.
Tak, to wiem. Ale czy będę mógł dokończyć backup, jeśli rozszerzę wolumin, czy trzeba będzie od nowa backupować?
to restart nasa ?
Nie, nie o to chodzi. Jestem chwilowo w innej lokalizacji, nie mogę wbić na NAS, żeby zobaczyć co się dzieje. Dostałem powiadomienie email
 
Fakt, zapomniałem o tym (bo nigdy nie używałem tego narzędzia).
Czyli podsumowując: odzyskać dane z kopii zapasowej (z pliku qdff) można na QNAPie w aplikacji HBS lub na komputerze z wykorzystaniem aplikacji QuDedup Extract Tool.

Czy można utworzyć jakieś zadanie, że backupowane będą tylko nowe pliki na zdalny NAS?
sync w jedną stronę - kopia zapasowa bedzie robić zawsze pełna kopię

pies jest pogrzebany w opcjach
Hmm, moje testy które opisałem w innym wątku tu na forum pokazały, że robiąc drugą kopię zapasową to nie jest robiona od nowa kopia całości a tylko kopiowane są nowe pliki (a dokładniej te który doszły lub zostały zmodyfikowane od czasu poprzedniej kopii). Tak przynajmniej wychodziło mi po czasie trwania takiego zdania, gdzie czas zrobienia pierwszej kopii to kilka minut, a kolejna (gdzie doszedł tylko jeden nowy mały plik) to kilkanaście sekund.
Ale ja u siebie nie robiłem wersjonowania - może jak ta opcja jest zaznaczona to wtedy za każdym razem jest robiona kopia od nowa (ale tego nie wiem, tak tylko głośno myślę, a obecnie nie mam jak takiego testu zrobić).
 
Utworzyłem synchronizację w jedną stronę. Fajnie, codziennie o konkretnej godzinie się robi.
Ale mam takie pytanie. Ponieważ proces trwa kilka godzin, 1TB danych. Czy to nadpisuje wszystkie pliki, czy porównuje, i jeżeli coś brakuje, to kopiuje ze zdalnego NAS?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qudedup
  2. extract backup
  3. rtrr
  4. hbs3 vpn