Download [Beta] QTS 4.1.0 Build1210 | ARM & x86 [Leak/Non-Official]

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 168
31
2 248
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
[Version]
4.1.0 Build1210

[Change Log]
- Some bug fixes
- MySQL Server is now an app. Please reinstall it from App Center and restart related services if they depend on MySQL

[Beta Firmware Disclaimer]
DISCLAIMER OF WARRANTIES
THE BETA FIRMWARE ANNOUNCED BY QNAP IS PROVIDED ON A TRIAL BASIS ONLY AND WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND. YOU ARE SUGGESTED NOT TO USE THE BETA FIRMWARE FOR ANY CRITICAL PURPOSE. BY DOWNLOADING THE BETA FIRMWARE IMAGES, YOU EXPRESSLY AGREE THAT THE USE OF THE FIRMWARE IS AT YOUR OWN RISK AND DISCRETION. YOU WILL BE SOLELY RESPONSIBLE FOR ANY DAMAGE TO YOUR NAS, COMPUTER SYSTEM, OR OTHER DEVICES OR ANY FORM OF DATA LOSS OR DAMAGE CAUSED BY DOWNLOADING OR USING THE FIRMWARE. QNAP DOES NOT GUARANTEE THERE IS NO ERROR OR BUG IN THE FIRMWARE, OR ANY KNOWN OR REPORTED ERRORS WILL BE CORRECTED.

QNAP EXPRESSLY DISCLAIMS ALL WARRANTIES OF ANY KIND, WHETHER EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NON-INFRINGEMENT.


LIMITATION OF LIABILITY
IN NO EVENT WILL QNAP BE LIABLE FOR ANY DAMAGE WHATSOEVER (INCLUDING WITHOUT LIMITATION DAMAGES RELATING TO LOST REVENUES OR PROFITS, LOST DATA, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION) RESULTING FROM OR IN ANY WAY RELATED TO THE USE OF THE BETA FIRMWARE , EVEN IF QNAP HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES AND REGARDLESS OF THE LEGAL THEORY ON WHICH SUCH DAMAGES ARE BASED.

[Note]
This is leaked firmware from QNAP!
USE OF THE FIRMWARE IS AT YOUR OWN RISK


[Download]

Ask for...
 
dzień dobry

TS-269 Pro/L proszę
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
What about the TS-219p-II?

Any Chance we can have the Dec Beta for that as well?
 
Witam, poprosze o TS-210 oraz TS-659. Z gory dzieki i pozdrawiam.
 
TS-569 Pro proszę
 
Hello,
TS-121 please.
 
Dzięki!

Edit:

Poprzednia beta sie nie instalowala wogole, a ta smiga super. Jeszcze raz dzieki i pozdrawiam.
 
Ostatnio edytowane:
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Mam pytanie i oczywiście wiem że to beta :) mySQL trzeba doinstalować z app center. Cy ktoś wie gdzie go znaleźć ? Albo mi siadło na oczy albo go nie ma.
 
Wtrącę ciekawostkę na temat SQL'a, która obiła mi się o uszy w korespondencji z działem R&D. Obecnie w QTS4 jest MariaDB oraz MySQL. Jeśli dobrze pamiętam to MariaDB jest używana dla biblioteki multimedialnej lub jakiejś innej aplikacji, natomiast MySQL dla pozostałych aplikacji i użytkownika - ze względu na kompatybilność.
 
A gdzie znaleźć SQL'a ? Po aktualizacji do tej wersji w MySQL jest komunikat o konieczności doinstalowania go z App center. W app center go nie widzę. Czy jest gdzieś dostępna ta paczka ?
 
Witam,
QNAP TS-119P II,

Panie Mariuszu :) czy pod model ww. mogę prosić
[Beta] QTS 4.1.0 Build1210
 
Ostatnio edytowane:
Jeśli dobrze pamiętam to MariaDB jest używana dla biblioteki multimedialnej lub jakiejś innej aplikacji, natomiast MySQL dla pozostałych aplikacji i użytkownika - ze względu na kompatybilność.

Trend jest taki że wszyscy uciekają z piaskownicy Oracle'a i przenoszą zabawki do MariaDB - cytat z artykułu o zmianach w Ubuntu
 
Trend jest taki że wszyscy uciekają z piaskownicy Oracle'a i przenoszą zabawki do MariaDB
Swoją drogą ciekawe czym to jest podyktowane. Na razie jednak wydaje mi się, że jeszcze przez jakiś czas będzie dość trudno zrezygnować z SQLa.
Qnap też na razie nie ma chyba zamiaru od niego odchodzić. Nowa aplikacja "Notes Station" czy "Video Statnion" jest podparata właśnie MySQL, choć przyznaje, że Qnap mnie mocno zaskoczył wycinając MySQLa z systemu i nie publikując paczki do jego instalacji.
Niestety to beta więc jak widzę trzeba czekać.