Pomoc Brak dysku/dysków w macierzy x69L po restarcie

Paollo

Entry Technician
Q Associate
1 Grudzień 2008
86
23
8
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Witajcie,
Od kilku wersji firmware i od kilku różnych konfiguracji macierzy w Qnapie 869L obserwuję objaw, w którym co 2 włączenia sprzętu/restart serwera niewidoczne są 2 pierwsze dyski (w 2 pierwszych slotach). Pomaga jedynie wyłączenie serwera, lecz tylko z guzika i ponowne uruchomienie. Zamknięcie z panelu nie pomaga. :) Jaka może być przyczyna?

W serwerze stosowane są dyski WD RED z listy kompatybilności. Wcześniej WD Green EADS - ten sam objaw.

Dziękuję i pozdrawiam
 
jak pamietam do serwerow 5 zatokowych (software lock - podziekuj firmie WD) - info - specyfikacja dyskow.
Na liście kompatybilności Qnap nie ma takiej uwagi. WDC kiedyś zalecała w materiałach marketingowych dyski RED do małych NASów, tj. 1- do 5-zatokowych. Forumowcy domyślali się, że od strony technicznej jedyną przyczyną może być brak czujników wibracji (w odróżnieniu od dysków WD RE). Nie jest to jednak raczej kwestia w moim przypadku. Nie ma innych zakłóceń ich pracy, niż nie wykrywanie obecności pierwszych 2 co drugi reboot. Pracują dobrze, a zjawisko występuje nawet z włożonymi jedynie 2 dyskami. Pozdrowienia :)
 
Jak wejdziesz w NASy o zatokach do 4 czy 5 to bedziesz mial modele:

upload_2014-11-16_22-18-0.png

Zwroc uwage na firmware - wersje:

i Note:
upload_2014-11-16_22-16-16.png
 
Miałem podobny problem, tylko z dyskami 3 i 4 w TS-459 Pro II.
Restart i raid sie rozpadał, nie "widział" dysków w zatokach.
Wyłączenie, odłączenie zasilania oraz ponowne podłączenie zasilania i uruchomienie serwera - działa i nawet nie wymusza odbudowy macierzy.

Testowałem na WD Red 3T i WD Green 2T bo takie miałem pod ręką - efekt taki sam. (Różne kombinacje 2 x Raid1, Raid6)
Wysłałem do EPA na diagnozę - i boli - uszkodzony mostek na płycie i backplane.

Po ponad 3 latach bezproblemowej pracy - odmówił posługi.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Dziękuję za odpowiedź. Uzupełniając, w tym przypadku chyba również nie chodzi o WD, gdyż objaw występuje zarówno z firmware 80 jak i 82. Nie zmienia to faktu, że na liście kompatybilności powinno być zastrzeżenie, jeśli rzeczywiście jakieś ograniczenie istnieje. Sprawdzę serwer w serwisie. Pozdrowienia.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Backplane