Pomoc Coś poszło nie tak

zoltar77

Passing Basics
Beginner
24 Kwiecień 2012
20
1
3
Gdynia
QNAP
Ethernet
null
Witam. Pytanie laika w temacie- TS-212 i utraty danych, TS wyposażony w 1 dysk 2TB. Po przypadkowym wyjęciu wtyczki zasilania, Qnap po ponownym uruchomieniu nie wykrył zainstalowanego dysku. Wyjąłem dysk, uruchomiłem serwer bez dysku, włożyłem dysk - dysk wykryty. Ale serwer zachował się tak jak przy pierwszym uruchomieniu - wymaga konfiguracji. Instalator gładko przeprowadził minie przesz proces, ale dysk został sformatowany, a dane utracone. Na szczęście miałem kopię na USB. Co poszło nie tak, jaka była przyczyna takiego zachowania serwera, lub co powinienem zrobić aby nie kasować danych? Gdybym nie miał kopii to tragedia. Kupiłem TS właśnie dla bezpieczeństwa danych. Obecnie smart dysku pokazuje, że z dyskiem wszystko było w porządku. Czy gdybym miał w Qnapie 2 dyski, to by nie było takiego problemu?
Pozdrawiam
M.
 
Kupiłem TS właśnie dla bezpieczeństwa danych.
Czy aby na pewno? Jeśli dla bezpieczeństwa to niech TS będzie tylko kopią zapasową Twoich danych a NIE GŁÓWNYM storagem! W przeciwnym wypadku kup drugi serwer, który będzie kopią tego pierwszego. Wtedy to będzie bezpieczeństwo.

Co poszło nie tak, jaka była przyczyna takiego zachowania serwera, lub co powinienem zrobić aby nie kasować danych?
Na pewno nie formatować danych! Trzeba było upewnić się, że dysk w serwerze jest poprawnie zainstalowany i uruchomić serwer ponownie - a jak znam większość takich przypadków to dyski są niedociśnięte w gniazda SATA.
 
Jak pisałem robię kopię na dysku USB, tylko że myślałem, że jak dokupię w końcu drugi dysk do TS-212, to już nie będę musiał robić. Czyli RAID-1 nie będzie miał specjalnego sensu? Czy jak to działa - jeśli będą 2 dyski w RAID1, to czy w przypadku jakichkolwiek problemów jednego dysku (poluzowane kontakty SATA, uszkodzenie dysku itd.) system ruszy z drugiego dysku, gdzie będzie pełna kopia plików?

Kilkukrotnie próbowałem wyjmować i wkładać dysk, jedyną opcją do wyboru jaką widziałem była ponowna konfiguracja. Co powinienem zrobić innego?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. utracone dane