Co lepsze NAS QNAP TS - 453BT3, S DS1517+ czy macierz dyskowa

MUSIMISIE

Nowy użytkownik
Noobie
2 Luty 2018
2
0
1
37
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć wszystkim,

Zacznę od tego, że tak naprawdę nie potrzebuje NASa, a macierzy dyskowej. Pracuje na macbooku pro z thunderbolt 3 oraz hacintoshu z USB 3.0, esata 6, (rozważam zakup karty 10Gbit ethernet) i to na nim montuje filmy. W domu posiadam router Huawei B525 -23a, mieszkam aktualnie na wsi i niestety internet mam fatalny (download 8Mbps, uploud 0,275 - 1,5 Mbps), dlatego też nie wykorzystam w pełni potencjału NASa. Szukałem dotychczas macierzy dyskowej na 4x4tb WD RED PRO spięte w RAID 5. Niestety Lacie, OWC, Promise oferują macierze tylko z jednym interfejsem, Dlatego moją uwagę zwrócił nowy QNAP TS - 453BT3, który mógłbym podpiąć do macbooka pro, chociaż na nim wykonuje mniej skomplikowane operacje a także za pomocą 10Gbit ethernet do hacintosha
(chyba że z RAID 5 i WD RED PRO nie wycisne dużej przepustowości i wystarczy USB 3.0). Moją uwagę zwrócił również konkurencyjny S DS1517+, który wychodzi trochę taniej, softwerowo podobno S jest bardziej kompatybilny z OS X, ma trochę mniejszy pobór mocy od QNAPa, a natężenie dźwięku wynosi 26.2 dB(A) (nie wiem jakie jest w QNAPie) ale nie ma thunderbolta a port 10gbit ethernet trzeba by dodatkowo dokupić, więc cenowo wyszłoby na to samo. Jak jest wogóle z NASem czy musi być cały czas włączony, czy mogę go uruchamiać tylko wtedy kiedy potrzebuje danych?
 
Jak jest wogóle z NASem czy musi być cały czas włączony, czy mogę go uruchamiać tylko wtedy kiedy potrzebuje danych?
Kiedy chcesz i jak chcesz.

Jeśli będziesz korzystał z NAS jako przestrzeni dyskowej to wybierz tańszy sprzęt. S będzie Ci zapewne łatwiej ustawić do działania, chociaż to kwestia dyskusyjna. Jest tutaj człowiek który mówi że lepiej się pracuje z S jak się ma jabłko (jeśli chodzi o robienie BeckUp). Jeśli NAS ma robić tylko jako przestrzeń dyskowa to nie ważne jaki sprzęt weźmiesz, zapewne go zmapujesz i tyle.
 
Dzięki _Floyd! A kwestia samego interfejsu i przepustowości... S ma tylko USB 3.0, eSATA oraz możliwość dokupienia 10Gbit Ethernet. Natomiast QNAP ma odrazu i thunderbolt 3, 10 Gbit ethernet oraz USB 3.0 . Czy montując 4 x 4tb RED PRO w RAID 5 ma to jakieś znaczenie czy będzie to śmigać przez USB 3.0 czy thunderbolt 3? Innymi słowy, czy thunderbolt 3 będzie miał sens tylko wtedy jeżeli zepniemy dyski w RAID 0 albo zamontujemy SSD?
Wyprzedzę odpowiedź, jeżeli USB 3.0 okaże się wystarczające, to może masz jakiś inny NAS albo macierz do polecenia na 4-5 dysków w raid 5, bezpiecznie i nie za głośno?