Co lepsze - QNAP TS-253A czy własnej roboty serwerek?

charlie77

Nowy użytkownik
Noobie
25 Styczeń 2018
3
0
1
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry wszystkim Forumowiczom,

pojawił mi się w głowie pomysł na sprawienie sobie nowego urządzonka - po wstępnym, researchu padło na
TS-251A lub TS-253A, ze wskazaniem na ten drugi. Najlepsza cena w jakiej udało mi się znaleźć to około
1700 złotych.

Jednak w poszukiwaniu alternatyw wpadłem na pomysł, czy nie byłoby złym pomysłem samemu złożyć sobie
urządzenia, które miałoby zastąpić takie gotowe qnapowe rozwiązanie.
Tym sposobem, mieszcząc się w teoretycznym budżecie, udało mi się złożyć maszynkę opartą na i3 (Kaby Lake),
8gb RAMu DDR4 na płycie mini ITX, zasilane 500W Antec'iem zamknięte w obudowie o wymiarach nie przekraczających
27x21x29. System na jakim będzie działał to Win7 (mam 'wolną' licencję, może za jakis czas Windows Server, jeśli byłoby to uzasadnione).

Urządzenia ma być regularnym całodobowym serwerem NAS (storage, FTP, samba, może serwer WWW) oraz domowym centrum
rozrywki (w szerokim rozumieniu). Od czasu do czasu może jakaś zabawa w wirtualizację w celach edukacyjnych,
może też czasem trochę przeglądania internetu na regularnym windowsie, na upartego dałoby się też w coś pograć na takiej konfiguracji ;).

Może mało wiem w temacie i nie jest to do końca dobry pomysł, ale w moim rozwiazaniu widzę zasadnicze plusy pt.
- wydajność (!!!),
- uniwersalność (wirtualizacje, inne systemy operacyjne w razie fanaberii, centra rozrywki, serwery DLNA, FTP, dekodowanie 4K na Kaby Lake, generalnie wszystko co pójdzie na windowsie),
- możliwości rozbudowy (do 32gb ramu, ewentualny lepszy procesor, więcej i większe dyski twarde).

Z minusów:
- wymiary - zasadniczo sporo większy,
- pewnie nieco głośniejszy (wentylator w obudowie, na radiatorze procesora i w zasilaczu),
- bardziej skomplikowana konfiguracja.

I teraz pytanie i prośba do Was - Drodzy Forumowicze - kto celnym argumentem wybije mi z głowy takie rozwiązania i czy
ktoś ma pomysł, dlaczego mój plan miałby nie zagrać. Kto mi powie czego nie uwzględniłem, o czym nie pomyślałem i dlaczego
QNAP TS-253A będzie pomysłem lepszym? Których funkcji QNAPa nie będę w stanie zreprodukować na takim mini-PC-serwerku?


Z góry dziękuję
 
Urządzenia ma być regularnym całodobowym serwerem NAS (storage, FTP, samba, może serwer WWW) oraz domowym centrum
rozrywki (w szerokim rozumieniu). Od czasu do czasu może jakaś zabawa w wirtualizację w celach edukacyjnych,
może też czasem trochę przeglądania internetu na regularnym windowsie,
Da się.
QNAP oferuje znacznie więcej i prościej.
QNAP będzie na 100% lepszym i łatwiejszym pomysłem. Ale hello TS-253 jest na procesorze Intel Celeron. Czy nie za dużo chcesz na nim uruchomić?
 
Urządzenia ma być regularnym całodobowym serwerem NAS (storage, FTP, samba, może serwer WWW) oraz domowym centrum
rozrywki (w szerokim rozumieniu). Od czasu do czasu może jakaś zabawa w wirtualizację w celach edukacyjnych,
może też czasem trochę przeglądania internetu na regularnym windowsie,
Da się.
QNAP oferuje znacznie więcej i prościej.
QNAP będzie na 100% lepszym i łatwiejszym pomysłem. Ale hello TS-253 jest na procesorze Intel Celeron. Czy nie za dużo chcesz na nim uruchomić?

Łatwiejszym - tutaj pełna zgoda. Na pewno mniej zabawy.
Ale korci trochę dużo lepsza specyfikacja własnoręcznie sklejonego serwera.
Czy jest coś, co potrafi QNAP czego nie obsłuży platforma na Intelu i3 Kaby Lake?
 
Poczytaj o *********. Stawiasz na tym DSM czyli system używany przez S i w zasadzie masz NAS. Mimo wszystko chyba jednak dla własnego komfortu, miejsca itp. kupiłbym gotowego NAS'a.
 
Gigabyte GB-BACE-3160 Intel Celeron J3160, Nettop - cena i opinie - OleOle!

Moza już znaleźć coś takiego.

Też o tym myślałem. Kupując Q płacisz również za programy które się tam znajdują. Masz gotowe rozwiązania. W przyszłości nie wiem co bym wybrał czy właśnie taki mini komputer, czy może Q a może wrócę do S.

Decyzja w głównej mierze zależy do Ciebie. Jesli chcesz to co napisałeś to musiałbyś kupić kompa. Jeśli chcesz robić kopie bezpieczeństwa, zgrywać zdjęcia, oglądać filmy w FHD wszędzie, może klient poczty i FTP to TS-253A Ci wystarczy.
 
@_Floyd nie zapominaj że jeszcze trzeba do tego podłączyć przynajmniej 2 dyski

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 
Oczywiście, ale już jakieś rozwiązania są w przystępnej cenie.

Dwa dyski nie muszą być, zależy co autor będzie robił z danymi.

Jeśli ma działać jak PC z opcją NAS a nie NAS z opcją PC to można się zastanawiać.
 
  • Lubię to
Reakcje: dexter
uu - panie a co te wolne 350W bedzie robić ? zainteresuj się pico PSU :p - odpada ci jeden wentylator

Weź płytę z złączem M2 i zainstaluj tam ssdka - już nigdy nie wrócisz do dysków mechanicznych - to akurat z doświadczenia

- bardziej skomplikowana konfiguracja.
bzdura - skoro potrafisz Windows zainstalować to z czymkolwiek innym dasz sobie radę

Czemu NAS a nie HTPC ?
1. łatwość konfiguracji userów między usługami - FTP/SMB/OS - normalnie każda usługa ma swoje "bazy" z użyszkodnikami
2. aktualizacja oprogramowania - długo po wygaśnięciu Twojej gwarancji
3. cisza - NAS będzie cichszy niż HTPC - sprawdzaliśmy u kolegi - on se złożył PC - ja mam nasa - ja śpię prawie z NASem przy uchu, on ma kompa w 2. pokoju xD
4. prąd - no comment
 
@pigers

Co do PSU to nie przemyślałem dokładnie, aż do przesady lubię mieć zapas, ale tutaj może niepotrzebny.
Jakiego kompa złożył ten kolega? Zastanawiam się jak to wyciszyć sensownie, ale wychodzi mi, że wiatrak od chłodzenia procesora i jeden w obudowie powinny chodzić i tak.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wentylator 253a