Przy piwie Co myślicie o wydzieleniu podsieci na kamery?

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Mam sobie taki projekt LAN:

upload_2016-6-18_0-5-40.png


W ramach tego LAN są również kamery IP:

upload_2016-6-18_0-6-51.png


Tak sobie myślę, że dla samych kamer IP wydzielę odrębne switche PoE, ale puszczę je w wydzielonym pierścieniu światłowodowym, oczywiście w ramach tego samego światłowodu. Czyli switche ogólne mają jeden pierścień, a switche do kamer drugi, który fizycznie pokrywa się przebiegiem z tym pierwszym. W każdej szafie będzie oczywiście UPS, a tam gdzie są kamery, będzie ochrona przeciwprzepięciowa.

Dlaczego tak?
Dlatego, że kamery mają zwyczaj zajmować sporą część przepustowości. To co na dziś wystarczy, za parę lat może okazać się niewystarczające. Niech jeszcze ktoś wpadnie na pomysł aby dołożyć dodatkowe kamery, to jeszcze pogorszy sprawę.
Połączenie w topologii pierścienia jest o tyle bezpieczne, że mamy połączenia dwustronne. Tylko że po pierścieniu przepychamy wąskim gardłem masę danych. Gwiazda z kolei jest mniej bezpieczna, ale przepustowość jest wielokrotnie większa. Zdecydowałem się na większe bezpieczeństwo, bo myślę że przepustowości nie braknie.
Kabel oczywiście będzie nie 4, lecz minimum 6-włóknowy. Nie mogę przesadzić z ilością włókien, bo robię dla wykonawcy, który zakontraktował to w określonej kwocie i ma na uwadze interes swój, a nie klienta.

Jeśli macie jakieś sugestie, podzielcie się proszę nimi.
 
jeśli masz dużo kamer z dużymi wymaganiami co do przepustowości , należy im się osobna sieć jak psu buda, masz separację fizyczną to dobrze.

Jakieś kamery zewnętrzne ? Lubią obrywać piorunami =]

światełko oczywiście izolowane opto-elektycznie ?
 
Kamery zewnętrzne też, ale będą zasilane skrętkami po PoE. Dlatego też będzie ochrona przeciwprzepięciowa.
 
Odrębne switche dla kamer IP to bardzo słuszny pomysł. Jeśli chciałbyś maksymalnie odseparować infrastrukturę na CCTV od LAN'u, to zepnij te switche światłem.

Kamery zewnętrzne też, ale będą zasilane skrętkami po PoE. Dlatego też będzie ochrona przeciwprzepięciowa.
Jeśli stosujesz zabezpieczenia Axon'a to upewnij się, że wybierasz właściwie dla PoE:
1 LAN - AXON VIDEO IP PROT. POE Zabezpieczenie toru Ethernet PoE 1k
4 LAN - AXON VIDEO IP PROT. POE 4 Zabezpieczenie toru Ethernet PoE 4k
 
Odrębne switche dla kamer IP to bardzo słuszny pomysł. Jeśli chciałbyś maksymalnie odseparować infrastrukturę na CCTV od LAN'u, to zepnij te switche światłem.
Tak właśnie jest:
Tak sobie myślę, że dla samych kamer IP wydzielę odrębne switche PoE, ale puszczę je w wydzielonym pierścieniu światłowodowym
Jeśli stosujesz zabezpieczenia Axon'a to upewnij się, że wybierasz właściwie dla PoE:
1 LAN - AXON VIDEO IP PROT. POE Zabezpieczenie toru Ethernet PoE 1k
4 LAN - AXON VIDEO IP PROT. POE 4 Zabezpieczenie toru Ethernet PoE 4k
Dziękuję, być może to wezmę. Stawiałem wprawdzie na APC, ale które są lepsze?
"UWAGA: nie wolno podłączać przewodu uziemiającego urządzenia do instalacji odgromowej budynku!"

Ale instalacja uziemiająca całego obiektu jest połączona z uziomem otokowym, który jest wykorzystywany do odprowadzenia pioruna do ziemi. To na zasdzie wrony, która siada na linii energetycznej. Obie nogi ma na tym samym potencjale i dlatego jej nie kopnie.
Tylko żeby nie było: To nie jest to samo co podłączenie uziemienia powyżej otoku, bo będzie zdecydowanie inny potencjał niż przy samej ziemi. To oznacza różnicę potencjałów, czyli napięcie, czyli spalenie sprzętu.
 
A co to są punkty dystyubyjne eee dystrubyjne ...
nawet powtórzyć tego nie umiem...
 
  • Lubię to
Reakcje: badziewiak
@kaktus - w dużym uproszczeniu - szafka z switchami i innym shitem do sieci i nie tylko ;)