Co sądzicie o ts-x51 ts-x53?

Dominikb

Nowy użytkownik
Noobie
14 Czerwiec 2014
4
3
3
50
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Hej,

Przymierzam się do zakupu nowego NASa.
Do tej pory używałem eTrayz - i w zasadzie nie mam ciśnienia aby go zmienić
bo działa ale wydajnością i funkcjonalnością odbiega znacznie od rozwiązań na rynku.

Wykorzystuje go jako archiwum, oraz serwer filmów do media playera notabene xtreamera.
Mam w nim na stałe 1x1TB czasem coś wkładam do drugiej kieszeni.
Zaczęło brakować przestrzeni, ale zamiast dołożyć drugi dysk wolę zmienić na nowszą technologię,
tymbardziej, że Diagnostyka mojego dysku pokazuje ponad 43tys godzin pracy...
Testuje FreeNasa na blaszaku po córce, ale nie pasuje mi to rozwiązanie.

1. Reasumując, myślę o ts-x51 lub ts-x53, może ktoś potrafi opisać główne różnice (czytałem foldery ale marketingu tam bardzo dużo)
2. Ponadto zastanawiam się czy jest sens 4 kieszeniowy? Z ekonomicznego pkt widzenia nie bilansuje mi się.
3. Kiedyś konfigurowałem S 2bay, stworzyłem na dyskach po dwie partycje. Potem na jednej parze zrobiłem wolumin RAID0 a na drugiej RAID1.
Da się coś takiego na QNAPie zrobić?
4. Jak QNAP radzi sobie z AppleTV?

Z góry dziękuje za odpowiedzi i przepraszam za długość
Dominik
 
1. Reasumując, myślę o ts-x51 lub ts-x53, może ktoś potrafi opisać główne różnice (czytałem foldery ale marketingu tam bardzo dużo)
fajnie ale na ile dyskow ? 2 czy 4 ?

2. Ponadto zastanawiam się czy jest sens 4 kieszeniowy? Z ekonomicznego pkt widzenia nie bilansuje mi się.
Nikt Ci nie każe zapełniać NASa od razu dyskami. Możesz zamontować dwa dyski i tez będzie OK.

3. Kiedyś konfigurowałem S 2bay, stworzyłem na dyskach po dwie partycje. Potem na jednej parze zrobiłem wolumin RAID0 a na drugiej RAID1.
Da się coś takiego na QNAPie zrobić?
Nie.

4. Jak QNAP radzi sobie z AppleTV?
Działa.
 
  • Lubię to
Reakcje: pawurb1978
Te absurdalne rzeczy zaczerpnąłem z rozwiązań macierzy klasy Enterprice EMC2. Gdzie dysk był dzielony na sparesety i dopiero z nich tworzone były woluminy. Jeśli mam dwa dyski 1G to przestrzeń jaka mogę zagospodarować wynosi np 1,5G - 1G w RAID0 i 0,5G w RAID1. W przypadku awarii dane newralgiczne mam po ręką. Po co marnować cała przestrzeń na np. Seriale, czy dane kopiowanie np na BackBlaze.