Co wybrać: QNAP TS-253A-8G czy S DS716+ ?

mannix

Network Architect
Q's Professional
19 Grudzień 2009
20
9
18
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Muszę w krótkim czasie zdecydować, czy pozostać z marką S (jestem z nią od ponad 6 lat), czy przejść na QNapa.
W grę wchodzi serwer NAS 2-zatokowy.
Kryteria wyboru:
- ma być szybki,
- w miarę oszczędny przy poborze prądu,
- prosty w konfiguracji (laik ma dać sobie radę),
- wydajny (transcoding treści video UHD),
Na obecnym NAS-ie (staruszek S DS210+) stoi: Logitech Media Serwer (obsługa 6 Squeezeboxów), serwer plików, kopia zapasowa dla domowych laptopów - zaznaczę, że jestem Applowy (Mac OS X oraz iOS) - a więc współpraca z Time Machine, serwer poczty email, kamera internetowa/monitoring online, Cloud Station (chmura), serwer zdjęć, video, itd...
Rozważam, tak jak napisałem w temacie zakup pomiędzy QNap QNAP TS-253A-8G, a S DS716+ (tu musze dołozyć pamięci do 8GB).
Zważywszy, że wyżej opisane usługi są dla mnie bardzo ważne, podpowiedzcie mi proszę, czy w przypadku przejścia z systemu S na QNapa nie będzie problemów z tymi usługami?
Jeśli ktoś przeszedł z S po latach z ta platformą na system QNapa, to proszę o opinię, czy warto?
Ponieważ musze szybko podjąć decyzję, z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi.
 
Jeśli chodzi o oszczędność prądu to S pobiera mniej. To co masz teraz to nowszy sobie poradzi. Stoję przed podobnym dylematem, nawet już można by powiedzieć ze byłem zdecydowany ale cena mnie trochę przyblokowała. Jest kilku użytkowników co mieli S a teraz mają qnapa, są też co mają oba sprzęty i ich opisie są ważne.
 
Jak wcześniej wspomniałem na chat, qnap wtedy gdy priorytetem jest ekstremalnie mocny sprzęt. W przeciwnym wypadku różnica ceny/poboru prądu. Po co przepłacać, jeśli nie widać różnicy? Co do oprogramowania qnap, wg mojej oceny wymaga jeszcze doszlifowania, ale nie mam porównania do S. Nie wiem jakie kwiatki można napotkać w ich systemie. Mam qnapa i pod względem sprzętu chodzi naprawdę bez zarzutu, ale ja nie powinienem się wypowiadać, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi do domu tego co ja mam.
 
Co rozumiesz pod pojęciem, że "oprogramowanie wymaga doszlifowania"? Czy to oznacza, że często się zdarza, że jest niestabilne?
Podczas dotychczasowego użytkowania NAS-ów S nie miałem słownie ani jednego przypadku, żeby coś się zwiesiło.

Druga sprawa, czy są tu użytkownicy sprzętu Apple, którzy mogą się wypowiedzieć na temat współpracy z NAS-ami QNap?
 
Miałem na myśli pewne problemy z transkodowaniem, ale być może nie miałem tego poprawnie skonfigurowanego. Może tak: Recenzja QNAP TS-453 Pro oczami użytkownika S
A i jeszcze jedna sprawa: Rozwiązany - Przepełnienie dysków?
 
Czasem tak, ale te woluminy grube są po prostu zrypane jak wcześniej pisałem. Nikt nie wpadł na pomysł jak to naprawić. Nie używać ich, trza wybrać woluminy proste statyczne.
 
To co jest w tej chwili to zupełnie mi wystarczy. Jak będziesz inicjował NAS, wybierz woluminy proste statyczne, bo domyślnie są ustawiane grube i po krzyku. Nie będzie tylko migawek, ale po cholerę mi migawki, skoro mam kosz sieciowy.
 
Czasami wystarczy zmiana przyzwyczajeń lub zapoznania się z instrukcją obsługi a problemy znikają.

Nie zawsze bo są błędy błędy każdym oprogramowaniu Ale producent dosyć szybko na nie reaguje.

mobilnie
 
  • Lubię to
Reakcje: badziewiak
Myślę że powinieneś dokonać prostego porównania możliwości sprzętu do swoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz wydajną maszynę, weź qnap. Jeśli to ma być tylko magazyn danych z podstawowymi usługami sieciowymi, weź to co jest tańsze, a będzie służyło równie dobrze.
 
Ja miałem taki sam dylemat i wybtalem qnap tylko model 253pro. Do Ds o ilewiem ramu nie dolozysz. Ja z qnapa jestem bardzo zadowolony. W domu mam S DS115 wiec roznice widze. Wydaje mi sie ze oprogramowanie jest na pierwszy rzut oka prostsze w S ale roznice sa male. Niektore rzeczy bardziej podobsja mi sie w qnapie, np PhotoStation.
 
Wydaje mi sie ze oprogramowanie jest na pierwszy rzut oka prostsze w S ale roznice sa male. Niektore rzeczy bardziej podobsja mi sie w qnapie, np PhotoStation.

A podobno w qnap PhotoStation jest gorsze niż w S, tak samo DownloadStation (tylko tu jest zamiennik rtorrent). Te dwie aplikacje są ważne dla mnie, tak samo jak obsługa kamer, bo takiej aplikacji jak traccar pewnie nie używasz na Q żeby się wypowiedzieć? Napisz jak jest z awaryjnością, zawieszaniem się, czy miałeś jakieś problemy z Q? Używając S nigdy mnie nie zawiódł.
 
Mam na Qnapie dla przykładu zgrane zdjęcia w katalogu ogólnodostępnym ale też każdy z użytkowników przechowuje zdjęcia w swoim katalogu domowym.Aplikacja PhotoStation widzi obie lokalizacje i wyświetla wszystkie zdjęcia (oczywiście uwzględniając prawa dostępu).
W DSM który mam w domu nie jestem w stanie ogarnąć aplikacji aby pokazywała zdjęcia z katalogu ogólnego jak i katalogów użytkowników (/home). Wiem, że to pewnie moja wina i nie potrafię czego ustawić ale w DSM działanie PhotoStation jest dla mnie po prostu nielogiczne. Jak się włączy opcje która umożliwia każdemu przechowywanie zdjęć w katalogu /home/photo to pojawiają się dwa skróty do aplikacji: Photo Station i Photo Station - użytkownik. Po co? Nie wiem. Jak włączę Photo Station to widzę tylko zdjęcia w katalogu głównym, jak Włącze Photo Station - użytkownik to widzę tylko zdjęcia z katalogu /home. Totalnie to dla mnie niezrozumiałe.

Dowload Station nie używałem - próbowałem kiedyś na DSM ściągnąć plik przez DSM'owy DS ale jakoś się nie udało i sobie odpuściłem:)

Time Machine nie testowałem - wiem, że jest to na QTS
upload_2016-3-13_9-51-38.png

Na DSM widziałem coś co nazywa się TimeBackup ale nie wiem czy to to samo.

Qnapa używam dopiero jakieś 2 miesiące więc na awarię za krótko. Po zakupie skonfigurowałem i zapomniałem. Wszystko działa, dostęp lokalny, przez sieć, VPN, FTP. Czasami zdarzają się braki lub błędy w tłumaczeniu ale to nie problem wg mnie. Jestem zadowolony. Wydaje mi się, że na QTS jest więcej app do instalacji. Po tychm krótkim czasie testów, teraz jakbym kupował do domu sprzęt to raczej patrzyłbym w stronę QNAP. Dodatkowym plusem są niższe ceny.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Pozostał mi więc jeden nie wyjaśniony punkt, dotyczący jednej z flagowych aplikacji, którą używam, a mianowicie Logitech Media Serwer - do obsługi Squeezeboxów. Czy może mi ktoś potwierdzić, że aplikacja ta działa stabilnie na platformie QNapa?
 
Pigers - działa, bo używasz? Czy też górnolotnie piszesz, że jak zainstaluje się to powinno działać?
To dla mnie istotna informacja, więc z góry dziękuję za kompetentną odpowiedź.
 
na wszystkich NASach z CPU Intela działa - na reszcie .. bywa różnie, z tego co pamiętam @Silas Mariusz korzysta z tego :)
 
Pigers - działa, bo używasz? Czy też górnolotnie piszesz, że jak zainstaluje się to powinno działać?
To dla mnie istotna informacja, więc z góry dziękuję za kompetentną odpowiedź.
Ja uzywam od paru lat ze squeezebox touch bez najmniejszych problemow
@Silas Mariusz uzywa z squeezebox classic i z tego co wem wszystko jest ok
 
Używam 3 S (DS214, DS214+, DS710) oraz 2 Qnap'ów (TS-253Pro i TS-251+) i mam pare przemyśleń które być może Ci pomogą w dokonaniu wyboru (oczywiście to moje subiektywne zdanie):
1. System od S jest bardziej dopracowany - przez 3 lata żadnych zwiechów
2. System Qnap'a ma o wiele więcej możliwości
3. WIRTUALIZACJA!!! u Qnapa, w S raczkuje i chyba DS716+ nie ma takiej możliwości
4. Qnap więcej pakietów oprogramowania
5. Serwer pocztowy w Qnapie to dramat - oprogramowanie jest katastrofalne. S i jego MailStation dla mnie mistrzostwo świata. Przydałaby się paczka MailStation z Roundcube dla Qnapa ale taka dedykowana. Może jest a ja nie wiem.
6. Multimedia lepsze u Qnapa a oba moje NASy po podłaczeniu przez HDMI do tv to istne kombajny multimedialne (KODI to potęga!!!).
7. Najbardziej subiektywna sprawa - wygląd systemu bardziej podoba mi się w S ale to kwestia gustu.
8. Jeśli masz 8GB w Qnapie to system śmiga a w Synkach jednak jest ta chwila zwłoki przy działaniu.
9. Największy dla mnie mankament w Qnapie - przy takich świetnych rzeczach w systemie brak możliwości wskazania użytkowników którzy mogą zdalnie streamować filmy to naprawdę dla mnie największa bolączka. Mogą to robić tylko użytkownicy z uprawnieniami admina.
10. Ktoś tu pisał o PhotoStation w obu systemach - w Synku dla mnie jest świetny u Qnapa tak nielogiczny, że aż strach. Były zresztą o tym wątki na tym forum.
11. Cloud Station w S fantastyczne - korzystałem z tego zarówno prywatnie jak i skonfigurowałem w 3 firmach - żadnych problemów. Niestety miałem w domu już przypadek że Qsync spierdzielił mi pliki - nie wiem jak się to stało ale byłem pewny że działa to tak jak w S a okazało się że prawdopodobnie źle przesłał/zapisał pliki i cała praca poszła się...... Kończę ten punkt bo jak sobie przypomnę to $&#$@(@
12. Do punktu poniżej - jest coś takiego jak migawki u Qnapa. Świetna rzecz i gdybym to zrobił nie byłoby problemu ze źle zapisanymi plikami. Ogólnie warto o tym poczytać bo to świetna rzecz u Qnapa. Nie sprawdzałem jeszcze czy w DSM jest podobna funkcja.
13. Qsirch u Qnapa - coś fantastycznego. Jeśli masz dużo plików na NAS wyszukiwanie i przechodzenie bezpośrednio do plików jest świetne. W Synku wyszukiwanie niestety nie działa tak fajnie.
14. Konfiguracja w Qnapie strasznie mnie denerwowała bo czasami trza się przebijać i skakać po różnych miejscach żeby system na początku "poskładać" do stanu używalności. W S ogólnie o wiele to prostsze i jakieś takie logiczniejsze choć być może u mnie to wynikało z faktu że najpierw poznałem system S i po prostu miałem tzw. naleciałości.
15. Gdyby połączyć te dwa systemy mielibyśmy system doskonały. :)
Mam nadzieję że trochę Ci pomogłem tym co napisałem. Jak coś wpadnie mi do głowy to dopiszę
Wybór niestety należy do Ciebie :)
Pozdrawiam

16. TimeMachine fajnie mi chodziło na S w Qnapie po przygodzie z Qsync jakoś nie bardzo chcę się przekonać żeby to zrobić - backup Macbooka leci po USB na zewnętrzny dysk.
17. Polecam Ci serię wpisów CoSTy na jego blogu: Start - CoSTa's Family Page. Wprawdzie tam opisywany jest NAS TVS-471 ale system jest ten sam co we wszystkich NAS'ach Qnap'a Polecam bo gość trochę "przeszedł" z Qnapem zwłaszcza że wcześniej "latał" na S.
18. Działania "z dyskami" czyli wymiany dysków, dodawanie dysków do macierzy RAID1 oraz jej powiększanie w S lekkie łatwe i przyjemne. Przywracanie danych z backupu - robiłem na S - super. Z tego co słyszałem bo nie miałem jeszcze przyjemności ale przytoczony w poprzednim punkcie CoSTa już to na Qnapie robił i zachwycony nie był. Szczegółów jednak nie znam.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Raid0 hot swap
  2. Raid0 hotplug
  3. qcli
  4. 4.5.3.1664
  5. wireless driver