Przy piwie czasy ethernetu 10 Gigabit

kaktus

μC Circuitmaker
Contributor
14 Luty 2011
942
216
113
13
opolskie
kaktusa.pl
QNAP
TS-219P+
Ethernet
1 GbE
awww.supermicro.nl_a_images_products_Accessories_AOC_EXPX9502FXSR.gif
AOC-EXPX9502FXSR
• Standard low-profile Dual-Port 10Gb Ethernet card
• Interface: PCI-E x8
• Port: 2 XFP ports
• Speed: 10 Gigabit/port
• Controller: Intel® 82598EB



O cenę lepiej nie pytać ... O samym standardzie 10-gigabit Ethernet, jego odmianach itd itp można poczytać tutaj. To co dla mnie jest warte uwagi, to fakt że nie jesteśmy z góry przywiązani do jednego medium. Karty mają porty na wkładki SFP+, lub nowsze (oczywiście nie wszystkie) gdzie mamy samodzielnie możliwość decydowania czy łączymy sprzęt "miedzią" czy "światłem". Ponoć technologia zyskała miano standardu w 2002 roku. hmmm

Tyle słowem wstępu i nadania kontrastu :D

Poniżej przedstawię szanownemu gronu sprzęt ... jak już się pewno niektórzy domyślą z tonu mojej wypowiedzi - będzie to sprzęt dotyczący "tej" części szerokiej dziedziny IT.
Oczywiście odgadnąć trzeba będzie jaką pełni/pełnił rolę ;) kiedy należało go stosować i w jakim celu.


widok.jpg

Mogę dodać, że powstał w "końcówce lat" poprzedniej ery, kiedy to przeżywał czas swojej świetności. Obudowa wykonana jest z solidnej jedno milimetrowej blachy malowanej proszkowo. Więc ma swoją masę ;-) TAAAAAK to były dobre czasy ... nie jak teraz kiedy wszystko jest w "złotku od czekolady" bądź w plastiku ...
Do funkcjonowania potrzebuje zasilania 12V o wydajności prądowej 0,3A. Wyposażony jest w dwa porty, dwa przełączniki modyfikujące funkcjonalność, oraz dwa "zestawy" lampek kontrolnych. Na dziś tyle z opisu :p. Po około dwóch tygodniach (powiedzmy na początku nowego miesiąca) załączę lepsze fotki i może rozpoczniemy ciekawą owocną dyskusję.
 
wygląda na konwerter BNC/RJ45 :D

to masz zastosowanie nawet w tych czasach, kiedy ktoś ma kamery na BNC (staroć i kupa kłopotów, ale działa) i chce je podłączyć do NVRa czy nawet sygnał z takiej kamery przesłać na odległość do 100m (skrętka jest tańsza od kabla BNC).
 
Karty 10GbE są opcjonalnie dostępne dla rackowych modeli serwerów QNAP. Nie wymagają wkładek :)
awww.qnap.com_images_products_NAS_TSEC1279URP_TS_EC1279U_lines.png


(Expansion Slot) Sam mam jedną taką, ale wpinam kartę w standardową siec 1Gbps :-(
 
Heh ponieważ mamy nowy miesiąc, dopiero się przecie rozpoczął więc dokończymy temat zagadki, która nie znalazła dobrej odpowiedzi.
Spotkała się jedynie z wnioskami młodego pigersa, który zechciał potraktować ten zacny sprzęt jako przejściówkę z gniazda BNC na 8P8C, w dodatku dla standardu sygnału analogowego małej częstotliwości, gdzie wymagane są transformatorki separujące, a TEN sprzęt nie ma z tym nic wspólnego ...
BRAWO pigersie za inwencję twórczą i wyobraźnię :Welldone:

Więc wszem i wobec oznajmiam, iż na powyżej przedstawionej fotografii zaprezentowano
...
1 ...
2 ...
3 ...
...

:Dumny:
ETHERNET MEDIA CONVERTER, MC15
Jest to urządzenie aktywne, zapewniające wzajemną komunikację sieci komputerowych o różnych topologiach i standardach. Generalnie można spróbować uprościć i stwierdzić, że konwerter pozwalał połączyć stare z nowym ;) czyli sieci 10BASE2 (stare 1985) z 10BASE-T (nowe na tamte czasy 1990), i zapewniał między nimi komunikację. W praktyce nie obywało się bez kłopotów .... z uwagi na "zalety" infrastruktury zbudowanej na koncentryku.

eth_media_conv-MC15.jpg eth_media_comv-MC15_bottom.jpg
Teraz kilka fotek dla tych, którzy potrafią odnaleźć piękno nie tylko w krągłościach :hihihi:
eth_media_conv-MC15_pod maska.jpg
eth_media_conv-MC15_inside.jpg
Piękny kawał elektroniki stworzonej dla biznesu. I ta obudowa ... skonstruowana w ten sposób aby pokrywa uchylała się do tyłu urządzenia. Od dawien dawna nie widziałem współczesnej konstrukcji opracowanej w ten sposób ;(, poza tym sprzęt ma swoją wagę B-)