Czy HS-251+ to dobry wybór przy moich sporych oczekiwaniach ?

ptom3k

Nowy użytkownik
Noobie
4 Sierpień 2021
2
1
3
44
QNAP
TS-x31+
Ethernet
1 GbE
Cześć. Przymierzam się do zakupu NAS'a na potrzeby pobierania i przechowywania treści multimedialnych (Głównie filmy i seriale 720p, 1080p).
Chciał bym zastąpić obecnie używane Raspberry Pi z podłączonymi do niego dyskami przez USB 3.0 gdyż prędkość transmisji z tego sprzętu mnie nie satysfakcjonuje (uzyskuję około 30MB/s mimo ze raspberry posiada Gbit port oraz USB 3.0 to jednak prawdopodobnie procesor albo chipset usb nie pozwalają uzyskać więcej).
Do pobierania plików używam na rapsberry pi pyload, wget, streamlink, ffmpeg. Na raspberry odpalone jest też pihole oraz serwer openvpn. Do rapsberry podłączonych jest jednocześnie od 3 do nawet 6 dysków twardych (rózne 2.5, 3.5 talerzowe jak i SSD oraz pendrive) za pośrednictwem szybkiego HUBA USB 3.0 od TPLINK
Moja sieć lokalna oparta jest na routerze Mikrotik HAP AC2 i rozprowadzona po całym domu na skrętce a łącze internetowe to 150Mbit/s które na dniach zamienię na 600Mbit/s
Dodatkowo do odtwarzania filmów używam Chińskiego TVBOX na którym odpalam KODI oraz Youtube.
Zacząłem się zastanawiać nad jednym urządzeniem, które zastąpiło by mi jednocześnie zarówno Malinkę jak i TVBOX i tu wjeżdża cały na biało (właściwie na czarno-szarno) QNAP HS-251+.
Do tej pory prawie nie miałem do czynienia z urządzeniami QNAP'a (poza QNAP TS-231P3-4G).

Mam jednak kilka pytań do was dotyczących tego urządzenia:

1.Jak wygląda sprawa wydajności takiego uradzenia ? Widziałem na youtube recenzję, w której ktoś jako jedną z wad wymienił "sometimes slow". Co miał na myśli ? Czy jak odpalę na tym KODI to jak to będzie chodziło ? Płynnie czy mam oczekiwać jakichś przycięć w menu? Jak odtwarzają się filmy ? Płynnie czy tez się tną (odpalał bym je z zamontowanych wewnątrz dysków) Mowa o filmach 720p oraz Full HD. Jak z przyszłością ? Czy odpalę na tym film 4K ? Będzie szedł płynnie czy będzie się ciął (zakładam że został by przeskalowany do FULL HD bo urządzenie nie potrafi chyba ogarnąć 4K. Puki co nie mam jeszcze nawet TV 4K ale i treści 4K stosunkowo jest niewiele ale w przyszłości chciał bym pewnie z tego korzystać bez wymiany sprzętu.

2.Jak wygląda kwestia Youtube ? Jest jakaś apka czy mam to zrobić przez wtyczkę do KODI ? Jest taka wtyczka ? Nie korzystam z Netflixa ale gdybym jednak kiedyś chciał to czy jest dla niego jakaś apka na tego QNAP'a ? Jak działa ?

3.Kluczowa funkcja to wydajność NAS'a. Na TS-231P3-4G uzyskuję transfery powyżej 100MB/s. Czy QNAP HS-251+ również pozwala na osiąganie takich transferów ? Ważne aby osiągać je nie tylko z wewnętrznych dysków zamontowanych w zatokach ale również z tych dysków które podepnę pod USB 3.0 z tyłu urządzenia.

4.Jak wygląda obsługa innych urządzeń wskazujących USB podpiętych do gniazd USB 2.0 ? Obecnie podpinam zamiennie bezprzewodową klawiaturę USB do TV BOX'a która jest mega wygodna (taka chińska "paletka" z touchpadem na allegro pod nazwą i8 Smart) i używam z niej touchpada, klawiaturę qwerty oraz klawisze specjalne jak ustawienia głośności itp. Na Boxie mega wygodne czy działa to z QNAP'em i zainstalowanym w nim KODI ?

5. Czy są jakieś apki na QNAP do obsługi IPTV w formacie list m3u ? Czy tylko za pośrednictwem KODI ? Idealna była by apka która pozwoli na stworzenie funkcjonalności PVR. Teraz rozwiązuję to za pomocą streamlink i crontaba na Raspberry pi.

6.Kwestia rozwiązania pozostałych (i przyszłych) funkcjonalności z raspberry pi. Czy na HS-251+ jest taki sam docker jak na TS-231P3 ? Dzy odpalę na nim wirtualna maszynę ubuntu a w niej zainstaluję pihole, pyload, wget, streamlink, ffmpeg, screen i inne przydatne apki ? Jak wygląda wymiana danych między tą VM a NAS'em ? Czy jak podmontuję w nim wystawiony zasób sieciowy z nasa to czy zapis/odczyt na VM będzie na przyzwoitym poziomie (oczekuję minimum 80MB/s )? Czy da się odpalić kilka maszyn wirtualnych jednocześnie ? Czy tylko wirtualne maszyny z tekstowym interface'm czy da się tez odpalić takie z graficznym (nie będę używał raczej ale jak by co dobrze wiedzieć).

7.Kwestia rozbudowy. Wiem że mam stosunkowo spore oczekiwania od urządzenia co przełoży się na wykorzystanie zasobów. Czy da się rozbudować/ wymienić pamięć RAM w tym urządzeniu ? Czy są tam zwykłe banki pamięci ? Jakie ? Ile ? Ile można włożyć ramu do środka
Wiem że wszystko to co chcę zrobię jeśli kupię TS-231P3 i pozostawię sobie TV-BOX i raspberry ale zamiast 3 urządzeń może da się mieć tylko jedno?
 
nie chce mi się pisać przez 10 minut .. powiem krótko - to nie dla Ciebie!

załóż że nas ma zajmować się udostępnianiem plików i wirtualizacją (+docker) i będziesz mega zadowolony.

Przeczytaj uwaznie mój temat Wiedza - Nvidia Shield plus post kolegi @Pawliko w tym temacie z alternatywą i wyjdziesz na tym dużo lepiej.

Skąd wiem ? Bo w zeszłym tygodniu , moi rodzice kupili sobie nowy TV Samsunga (no zmiana kodeka dla TV naziemnej nadchodzi! Jaki odbiornik DVB-T2/HEVC kupić? - SATKurier.pl) i chcieli oglądać filmy od mnie z Emby.
Pierwszy problem: no nie ma Emby na Samsungu (proces certifikacji u nich jest ...) , no ale jest obejście przez instalacje z pendrive'a
Drugi problem: No sorry , ale napisy muszą być w pliku z filmem .. no dobra , przerobiłem plik (2 minuty) działa
Czekam na dalsze problemy ...

A teraz historia pewnego Krzysia ;)
Też korzysta z mojego Emby, ale wydał kaskę na Shielda od Nvidii
Emby ? dostępne w sklepie
Youtube ? wbudowany
Netflix ? wbudowany
Chcesz pograć w gry ? GeForceNow - chodzi jak marzenie
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
uzyskuję około 30MB/
Nie uważam żeby to był zły transfer plików.
pi pyload, wget, streamlink, ffmpeg
Wszystko to ma Qnap i znacznie więcej.
za pośrednictwem szybkiego HUBA USB 3.0 od TPLINK
nie wiem czy Qnap ma taką opcję, zgaduje że tak. Z mała uwagą że z tego co widzę producenci NAS z jakiegoś dla mnie nie zrozumiałego powodu wraz z aktualizacją swoich oprogramować odcinają się od obsługi urządzeń po USB. Zapewne nie chcą utrzymywać sterowników.
Wiem ze podłączenie dysku bezpośrednio w gniazdo USB NAS dysku zewnętrznego będzie działać. Jak z listwą nie wiem.
Dodatkowo do odtwarzania filmów używam Chińskiego TVBOX na którym odpalam KODI oraz Youtube.
Zacząłem się zastanawiać nad jednym urządzeniem, które zastąpiło by mi jednocześnie zarówno Malinkę jak i TVBOX i tu wjeżdża cały na biało (właściwie na czarno-szarno) QNAP HS-251+.
Mój TS-253a zastąpił więc i tutaj zapewne się to uda. Chociaż spojrzał bym czy w tym modelu nie ma wlutowanych RAM na stałe. KODI nowe to minimum 4GB ram.
1.Jak wygląda sprawa wydajności takiego uradzenia ? Widziałem na youtube recenzję, w której ktoś jako jedną z wad wymienił "sometimes slow". Co miał na myśli ? Czy jak odpalę na tym KODI to jak to będzie chodziło ? Płynnie czy mam oczekiwać jakichś przycięć w menu? Jak odtwarzają się filmy ? Płynnie czy tez się tną (odpalał bym je z zamontowanych wewnątrz dysków) Mowa o filmach 720p oraz Full HD. Jak z przyszłością ? Czy odpalę na tym film 4K ? Będzie szedł płynnie czy będzie się ciął (zakładam że został by przeskalowany do FULL HD bo urządzenie nie potrafi chyba ogarnąć 4K. Puki co nie mam jeszcze nawet TV 4K ale i treści 4K stosunkowo jest niewiele ale w przyszłości chciał bym pewnie z tego korzystać bez wymiany sprzętu.
Będzie działać dobrze, oczywiście na ile pozwoli procesor dysk twardy w NAS i obciążenie innych podzespołów. Do 4K trzeba kupić np. FireTVStick4K, gdzie NAS daje zera i jedynki a odtwarzacz je przetwarza. Swoją drogą NAS w moim odczuciu powinien służyć jako pamięć dyskowa nie jako odtwarzacz. W każdym razie dla FHD sprawuje się wyśmienicie.
P.S. Nie zgadzam się by materiałów było stosunkowo mało. Jest multum już materiałów w 4K.
2.Jak wygląda kwestia Youtube ? Jest jakaś apka czy mam to zrobić przez wtyczkę do KODI ? Jest taka wtyczka ? Nie korzystam z Netflixa ale gdybym jednak kiedyś chciał to czy jest dla niego jakaś apka na tego QNAP'a ? Jak działa ?
Jest, ale jak działa nie powiem. Wtyczka też jest ale od jakiegoś czasu jest problem by sie zalogować na swoje konto. Moze problem ustąpił.
3.Kluczowa funkcja to wydajność NAS'a. Na TS-231P3-4G uzyskuję transfery powyżej 100MB/s. Czy QNAP HS-251+ również pozwala na osiąganie takich transferów ? Ważne aby osiągać je nie tylko z wewnętrznych dysków zamontowanych w zatokach ale również z tych dysków które podepnę pod USB 3.0 z tyłu urządzenia.
To zapewne zależy od rzeczy które kopiujesz, od dysków posiadanych w NAS itp. Małe pliki na pewno nie osiągniesz takich transferów. Troche zgaduej ale jeśli stosounkowo starszy model to potrafił to i ten powinien to zrobić. Ja osiągałem na TS-253A takie transfery przez USB (niebieska wtyczka USB), przy plikach mkv.
4.Jak wygląda obsługa innych urządzeń wskazujących USB podpiętych do gniazd USB 2.0 ? Obecnie podpinam zamiennie bezprzewodową klawiaturę USB do TV BOX'a która jest mega wygodna (taka chińska "paletka" z touchpadem na allegro pod nazwą i8 Smart) i używam z niej touchpada, klawiaturę qwerty oraz klawisze specjalne jak ustawienia głośności itp. Na Boxie mega wygodne czy działa to z QNAP'em i zainstalowanym w nim KODI ?
Maiłem jednego Logitech a i działała na LinuxStation. na HDStation nie wiem czy działa, ale myślę że tak bo to to samo w teorii. Osobiście polecam oficjalnego pilota na telefon do kodi, albo będziesz mógł pracować swoim pilotem od TV i obsługiwać kodi.
5. Czy są jakieś apki na QNAP do obsługi IPTV w formacie list m3u ? Czy tylko za pośrednictwem KODI ? Idealna była by apka która pozwoli na stworzenie funkcjonalności PVR. Teraz rozwiązuję to za pomocą streamlink i crontaba na Raspberry pi
Ja korzystam z xTeve i Plex. Ale jak najbardziej w Kodi bedzie to działać. Są też programy QPK w qnapclub.eu do tego.
6.Kwestia rozwiązania pozostałych (i przyszłych) funkcjonalności z raspberry pi. Czy na HS-251+ jest taki sam docker jak na TS-231P3 ? Dzy odpalę na nim wirtualna maszynę ubuntu a w niej zainstaluję pihole, pyload, wget, streamlink, ffmpeg, screen i inne przydatne apki ? Jak wygląda wymiana danych między tą VM a NAS'em ? Czy jak podmontuję w nim wystawiony zasób sieciowy z nasa to czy zapis/odczyt na VM będzie na przyzwoitym poziomie (oczekuję minimum 80MB/s )? Czy da się odpalić kilka maszyn wirtualnych jednocześnie ? Czy tylko wirtualne maszyny z tekstowym interface'm czy da się tez odpalić takie z graficznym (nie będę używał raczej ale jak by co dobrze wiedzieć).
Jest aplikacja docker gdzie stawiasz paczki jakie chcesz. Jest też możliwość uruchomienia linuxStation i tam zrobienie tego co chcesz (moim zdaniem nie potrzebne marnowanie zasobów i ram).
7.Kwestia rozbudowy. Wiem że mam stosunkowo spore oczekiwania od urządzenia co przełoży się na wykorzystanie zasobów. Czy da się rozbudować/ wymienić pamięć RAM w tym urządzeniu ? Czy są tam zwykłe banki pamięci ? Jakie ? Ile ? Ile można włożyć ramu do środka
Wiem że wszystko to co chcę zrobię jeśli kupię TS-231P3 i pozostawię sobie TV-BOX i raspberry ale zamiast 3 urządzeń może da się mieć tylko jedno?
Tutaj za Ciebie nei znajdę odpowiedzi. Jedynie podpowiem ze te Nasy z tego co kojarzę miały na stałe ram wbudowany i zobacz czy tak nie jest. Jeśli nie to wchodzisz na stronę Qnapa i listę obsługiwanych pamięci i działasz.

Osobiście wydaje mi się ze uzyskałem Twoje oczekiwania na TS-253A. Nie mniej jednak podany przez Ciebie NAS jest delikatnie mówiąc stary. Raczej bym patrzył już tylko na:
ts-253d
 
Powiem tyle, nigdy w zyciu bym drugi raz nie kupil Qnapa jako stacja multimedialna do ogladania filmow. NIGDY. Nie warto i nie polecam tego robic.
Qnapa jako magazyn moge polecic. Dla ludzi co chca miec wszystko ladnie dzialajace out of the box super sprawa.

Mimo wszytko ja poszedlem w swoje wlasne rozwiaznie (customowy server) i za ta same cene co Qnap mam server o 5-6 RAZY bardziej wydajny niz Qnap ;)
 
Dzięki za tak szybka i niemalże wyczerpująca odpowiedź (szkoda że nie znalazł się jeszcze nikt kto miał ten konkretnie model - była by szansa na ). Wychodzi na to ze jednak kupie samego NAS'a który zastąpi Malinkę a TVBOX zostanie na swoim miejscu.
Wiem że to stary model ale generalnie trochę szkoda mi kasy na nowy i oglądałem urządzenia z rynku wtórnego i tu obok zwykłych NAS'ów zauważyłem to niezwykłe urządzenie.
To co zdyskwalifikuje go to:
1. Sprawdziłem i faktycznie RAM ma lutowany - brak możliwości rozbudowy
2. Sceptycyzm kazdego z was co do wykorzystania NAS'a jako player multimediów (a przynajmniej tego modelu).

A z ciekawości Pawliko. Pochwal się co ulepiłeś zamiast QNAP'a ? (jaka buda, jaka płyta, jaki system, jaki proc) Brałem taki wariant pod uwagę ale nie wiem czy znajdę odpowiednia obudowę ( małą, niską ale pozwalająca zamontować minimum dwa dyski 3,5") i Prądożerność która zapewne jest sporo większa niż takiego QNAP'a, a która nie jest bez znaczenia biorąc pod uwagę to że sprzęt będzie chodził 24/7/365. Pilot w postaci apki na telefon mnie nie urządza. Kiedyś testowałem to z KODI i były spore opóźnienia (chyba ze cos się zmieniło).
 
Qnap, server, UPS, router, swtich, NVR. Wszystko w szafie rackowej getfort
https://i.imgur.com/7xXfZaU.jpg

Server:
B450 AORUS ELITE + Ryzen 3600 32GB ram. + Duzo dyskow.
Na serverze baremetal Proxmox, a na nim VM.
https://i.imgur.com/u8Y6u1n.png

I nie ukrywam, to zapierdala bardzo dobrze ;)

Ps. Odradzanie Qnapa jako player multimedialny nie odnosi sie do twojego modelu ktory zaproponowales, tylko ogolnie do tego JAK to dziala na WSZYSTKICH qnapach. Nie chce mi sie ciagnac tematu, ale jak cie to interesuje to przegrzeb sobie google czy forum z haslami: qnap kodi problem, qnap video teering, qnap video player problem.

Zaufaj mi i nie rob tego bledu co ja. Kup server na ktorym bedziesz mial plexa/emby i swoje filmy. I do tego dedykowany odtwarzacz, albo wymien telewizor na nowy i kup koniecznie taki ktory posiada android TV na pokladzie. Gwarantuje ze bedzie to dzialac lepiej.
Od biedy wgrywasz na obecno TVboxa KODI i dogrywasz plugin do plexa. Bedzie rowniez dzialac dobrze ;)
 
Jeśli się mogę wtrącić to qnap tylko 4 zatokowy jako storage do ściągania filmów itd a do multimediów mi box
Server:
B450 AORUS ELITE + Ryzen 3600 32GB ram. + Duzo dyskow.
Na serverze baremetal Proxmox, a na nim VM.
https://i.imgur.com/u8Y6u1n.png

I nie ukrywam, to zapierdala bardzo dobrze ;)
Panie toto musi zapierdalać :Dumny: to często podstawa pod komputery gamingowe. Jedyny problem to żre dużo prądu i na pewno wykorzystujesz do wyższych funkcji niż oglądanie filmów :D

btw nie gotuje Ci się toto wszystko w tej szafie?
 
to często podstawa pod komputery gamingowe
Typowa plyta "gejmingowa". Dlaczego akurat taka? Bo kosztowala 300zl, a sprzet serwerowy kosztuje zdecydowanie wiecej. Narazie dziala od ponad roku bez zajakniecia. Zobaczymy jak dlugo ;)
Jedyny problem to żre dużo prądu
ok 80W liczac razem z 2 switchami i qnapem. (Ofc server w idlu, jak przez 90% jego czasu chodzenia.)
btw nie gotuje Ci się toto wszystko w tej szafie?
Absolutnie nie, wentylatory w Qnapie sa odpalone na pelen ogien, mam tez 2 wiatraki w obudowie serwera, ogolnie jest dosyc przewiewnie.
https://i.imgur.com/QuZmHiA.png
CPU w serwerze 50-60*C. Ale to taka natura tego procka, + boxowe chlodzenie.

Ogolnie jestem mega zadowolony z dzialania serwerka, ale mocy ma az nadto. (No chyba ze odpali sie transkodowanie w plexie to wtedy widac jego potencjał ;)
 
to często podstawa pod komputery gamingowe
Typowa plyta "gejmingowa". Dlaczego akurat taka? Bo kosztowala 300zl, a sprzet serwerowy kosztuje zdecydowanie wiecej. Narazie dziala od ponad roku bez zajakniecia. Zobaczymy jak dlugo ;)
Oczywiście napisałem ze to podstawa bo ten chipset jest wybierany najczęściej pod procesory AMD Ryzen 5 1600 lub Ryzen 5 3600 a to najczęściej wybierane w ostatnim roku procesory do komputerów gamingowych. Teraz doszły płyty na chipsecie B550 ale odpadają tu procesory bardzo popularne Ryzen 5 1600AF (bo tanie) oczywiście jak ktoś chce topowy komp gamingowy na AMD wybierze płytę na x570 która jest dedykowana pod procesory Ryzen 7 3 generacji oraz nowszych bo ich nie ogranicza tak jak seria B450 bądź B550. Ogólnie procesory AMD w tej chwili rządzą jeśli chodzi o operacje wielowątkowe są po prostu wydajniejsze a intel zwyczajnie ssieeeee.....
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. iptv
  2. proxmox
  3. kodi
  4. wymiana qnap