Pomoc Czy jest dostepna MariaDB 10 na Qnap ?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

GeeryS

Entry Technician
Q Associate
22 Luty 2015
38
13
8
Wałbrzych
QNAP
TS-x53
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Czy MariaDB 10.x.x można zainstalować na Qnap'ie ?

Standardowo przy zmianie MySQL na MariaDB instalowana jest MariaDB 5.x.x, ale co zrobić jeśli potrzebujemy MariaDB 10 ?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160419
Model serwera: QNAP TS-253 Pro
 
Ktoś z Was tworzył kontener MariaDB w Container Station i może pomóc ? ...przdałaby się możliwość uzyskania porady krok po kroku.
Temat tworzenia kontenerów jest dla mnie całkiem nowy i mimo ogólnego zapoznania się z technologią Docker, nie ułatwiło mi to utworzenie działającego kontenera MariaDB na Qnap'ie.
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu w 2016-11-27 12-51-48.png
    Zrzut ekranu w 2016-11-27 12-51-48.png
    18,6 KB · Wyświetleń: 94
  • Lubię to
Reakcje: GeeryS
Po utworzeniu kontenera poprzez GUI Container Station - zatrzymała mnie sytuacja przedstawiona na dołączonym zrzucie ekranu.upload_2016-11-27_14-46-54.png
Po utworzeniu kontenera z poziomu konsoli wg tego co podano na wskazanej przez Ciebie stronie https://hub.docker.com/_/mariadb/ - kontener jest widoczny w GUI Container Station i uruchamia się bez wywalenia błędu.

Moje pytanie ( w celu zrozumienia jak to wszystko działa ) :
Czy z poziomu GUI Container Station można inicjować jakoś bazę danych przy tworzeniu kontenera ? ... a może po jego utworzeniu ?


Teraz utworzę kontener phpMyAdmin, poczytam co znajdę na ten temat i spróbuję to połączyć, ale pewnie wrócę z kolejnymi pytaniami.
 
Oczywiście że można przy tworzeniu "instalacji" wybranego obrazu w opcji "Zaawansowane" definiujesz opcjonalne zmienne w tym przypadku były by to
  • MYSQL_ROOT_PASSWORD
  • MYSQL_ALLOW_EMPTY_PASSWORD
  • MYSQL_RANDOM_ROOT_PASSWORD
Nie jestem pewien czy o to chciałeś osiągnąć ? :)
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu w 2016-11-27 15-44-21.png
    Zrzut ekranu w 2016-11-27 15-44-21.png
    16,9 KB · Wyświetleń: 98
  • Lubię to
Reakcje: GeeryS
Tak, dokładnie to chciałem wiedzieć. Dzięki. Wyjaśnienie w pełni dla mnie wystarczające :) ...idę krok po kroku do przodu

A jak precyzyjnie rozumieć i użyć pozostałe zakładki w "ustawieniach zaawansowanych" ? np. w celu połączenia z kontenerem phpMyAdmin
Połączenie - ?
Sieć -?
Urządzenie -?
Foldery - ?
upload_2016-11-27_17-48-56.png
Utworzyłem kontener MariaDB poprzez konsole : docker run --name mariadb4 -e MYSQL_ROOT_PASSWORD=admin -d mariadb:latest

Utworzyłem kontener phpMyadmin poprzez konsole : docker run --name myadmin4c -d --link mariadb4:db -e MYSQL_USERNAME=root -e MYSQL_ROOT_PASSWORD=admin -p 8084:80 phpmyadmin/phpmyadmin

polecenie : docker ps daje wynik
upload_2016-11-28_13-20-1.png


przy próbie logowania otrzymuję rezultat:

Kod:
#2002 - php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Try again — Serwer nie odpowiada (lub gniazdo lokalnego serwera nie jest prawidłowo skonfigurowane).

jak na załączonym zrzucie upload_2016-11-28_13-17-44.png

jak sobie z tym poradzić ?
 
1) Najprościej było by użyć opcji linkowania
docker run \
...
--bleble
...
--link=inny_obraz
I masz problem z głowy.

2) W innym wypadku obie aplikację raczej muszą być uruchamiane z publicznym dostępem będziesz zmuszony konfigurować *phpMyAdmin* z bazą zdalną jak to się robi nie mam pojęcia :)
 
przy tworzeniu kontenera phpmyadmin bylo wykonane linkowanie

docker run --name myadmin4c -d --link mariadb4:db -e MYSQL_USERNAME=root -e MYSQL_ROOT_PASSWORD=admin -p 8084:80 phpmyadmin/phpmyadminupload_2016-11-28_14-8-12.png

masz na myśli jeszcze coś innego ?
Wielkie dzięki Pigers i 3qn za uczestnictwo w wątku i pomoc. Przydało się, bo doprowadziły mnie to do odnalezienia odpowiedniej wiedzy.

Wiem już jak utworzyć kontenery MariaDB i phpMyadmin, aby były powiązane i działały ze sobą , a przy tym zrozumiałem część zagadnień z tym związanych.

Chętnie podzielę się końcowym efektem i informacjami, tylko czy skrótowo opisać to tutaj w tym wątku, czy utworzyć osobny poszerzony tutorial ?
 
to ujmując rzecz krótko :

Kod:
docker run --name=mariadb -e MYSQL_ROOT_PASSWORD=admin  -d mariadb:latest
docker run --name phpmyadmin -d -e PMA_HOST=xxx.xx.x.x -p 8085:80 phpmyadmin/phpmyadmin

i tyle wystarczyło

PMA_HOST = IP przypięte do mariadb, które to IP widać po użyciu :
Kod:
docker inspect mariadb

Zastanawiam się przy tym, w jakich sytuacjach użyć linkowania kontenerów, bo w tym co wyżej podałem nie było potrzebne.
Czy możecie wyjaśnić/ omówić kiedy uzyć --link?
 
@GeeryS Jeszcze jedna uwaga ja osobiście polecam ustawianie górnej granicy ilości pamięci ram.

Przepraszam za odpowiedź troszkę poza tematem ja używam --link z lenistwa, bo mi się nie chce konfigurować obu obrazów i liczę ze zadziała :D
 
Maksymalną wartość akurat o tyle dobrze że możesz zmienić również już po uruchomieniu (pierwsze inicjalizacji) tak więc jak coś zatrzymaj -> zmień -> uruchom.

Jeżeli możesz pamiętaj aby przed jaką zmianami robić sobie kopie obrazów eksportować, bo prędzej czy później rozczarujesz się :D
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.