Czy Qnap ts212e mi wystarczy ?

Corey8

Nowy użytkownik
Noobie
24 Czerwiec 2015
9
0
1
39
QNAP
null
Ethernet
null
Witam wszystkich. Od pewnego czasu szukam odp. - zastanawia się nad zakupem ww. urządzenia. Założenie wstępne jest takie, że będzie ono pracować z dwoma dyskami WD red o pojemności 2tb. Będą one w trybie raid1. Głównymi zadaniami NASA będzie:
- rola magazynu na dane (zdjęcia, muzyka) + zabezpieczenie tego w postaci mirrora na drugim dysku
- praca jako download stadion
- praca jako music stadion
- praca jako dlna serwer

Użytkowników korzystających jednocześnie z NASA będzie max 4. Czy ten Qnap spełni moje oczekiwania ? Dodam tylko, że często jak pytalem o ten model jako główną wadę wskazywano niewielką ilość pamięci RAM.

Będę wdzięczny za pomoc.
 
Download station i serwer DLNA ? zapomnij - zadanie transmisji danych przez Twonky (DLNA) będzie się gryzło z Stacją pobierania
 
no ba - czemu nie - zaznaczam ze to najsłabszy z NASów QNAPa
 
Dlna nie jest dla mnie priorytetem więc mogę to odpuścić. Zdaje sobie sprawę, że to model najsłabszy, ale ma jedną zaletę - cena (dodatkowo mogę go mieć nowego za 350zl). Pytanie tylko czy gra jest warta świeczki ?
 
Dzięki Paweł za link - przyznam, że trochę wywrócił mi moją koncepcję do góry nogami.

Zacznę może od początku i wyjaśnę co chce osiągnąć. W 2011 roku nauczyłem się, że warto mieć kopię zapasową danych na których mi zależy (padł dysk w laptopie, a z nim przepadła spora cześć istotnych dla mnie plików). W związku z powyższym pierwszą, rzeczą jaką zrobiłem po odesłaniu laptopa na gwarancję był zakup zewnętrznego dysku twardego, na którym robię kopie. Jednak rozwiązanie to ma dla mnie jedną istoną wadę - co jakiś czas muszę je podłączyć i tą kopię wykonać (o czym nie zawsze pamiętam), inna sprawa, że z dysku korzystają czasem inni domownicy, którzy mogę coś z niego usunąć. Dodatkowo ostatnio wymieniłem w laptopie dysk talerzowy na SSD 128gb i tu pojawił się pierwszy dylemat:

1. stary dysk HDD zamontować w miejsce napędu optycznego (z którego nie korzystam), a dysk zewnętrzny zamienić na dysk sieciowy (pierwotnie myślałem o jakimś WD My Cloud, ze wzlędu na kiepskie transfery i ograniczenia odrzuciłem to rozwiązanie i teraz kupiłbym jakiegoś jednodyskowego Qnapa bądź S) na którym robiłbym automatyczne kopie danych z laptopa oraz magazynował inne dane (filmy, muzyka) - dzięki temu miałbym do nich dostęp z drugiego laptopa, tabletu czy telefonu.

2. na starcie dodam, że tą opcją zaraził mnie znajomy czyli zakup dwudyskowego Nasa, przetrzymywanie tam wszystkiego. Gwarancją bezpieczeństwa miał być RAID1. Jednak po przeczytaniu tematu podesłanego przez Pawała mój optymiz trochę wygasł.
 
bo tak naprawdę wystarczy dane z NAS wysłać gdzies w Internet QNAP posiada taką funkcjonalność) i spełnisz 3 ostatni warunek (offsite).
 
Tylko wtedy muszę mieć jak dobrze rozumię wykupioną jakąś powierzchnie w jakiejś chmurze ?
 
OK - przyznam, że pierwszy raz od początku. Cała wizja jest dla mnie spójna i co najważniejsze podoba mi się :) Zastanawiam się tylko czy założeniu laptop - nas - chmura warto inwestować w nasa z dwoma dyskami (bo w zasadzie największą zaletą RAID1 jest komfort - pada mi dysk kupuje drugi, odbudowuje macierz i załatwione)
 
Szczerze to trafiłem tu przez przypadek, a w niecały dzień dostałem więcej rzeczowych informacji niz przez miesiąc dyskusji na innych forach :)
 
  • Wow
Reakcje: Paweł Tołoczko
gites - teraz kupuj i ciesz sie nową zabawką

podejrzewam że na forum 2/3 Twoich problemów jest juz rozwiązane :)
 
Mam jeszcze jedno pytanie czy warto dokładać do 212P 100zł ? bo za 450 mogę mieć tą wersję i zaczynam się zastanawiać czy te 256mb ramu jest warte dołożenia 100zł
 
Im więcej ramu tym lepiej. Na pewno się nie zmarnuje a pomóc może.
 
Powiedzcie mi, ale tak szczerze... Stać Was na dyski SSD, a kierujecie się kupnem palastikowego, aby nie mówić wulgarnie - kupy, które/a ma 512Mb RAM'u i chcecie to później nazywać serwerem. Przykro mi, ale to nie będzie serwer.

@Corey8 wszystko w pigułce:
  1. Jeśli serwer NAS nie ma zastosowania w firmie/przedsiębiorstwie gdzie jest potrzebny notoryczny dostęp do danych, to RAID nie jest dla Ciebie
  2. Kopia to zawsze kopia... a trzy kopie tzn. że jestes początkowo odpowiedzialny
  3. Komfort wymaga troche więcej RAM'u zwłaszcza od serwera (ile masz w komputerze? to serwer ma mieć mniej?)
  4. I teraz najistotniejsze: dyski będące w komputerze, czy w serwerze - to jak padną nie ma na to, wpływu gdzie one były! (ludzie narzekali na bardzo szybkie Seagety ze padaly - jasne, z tym ze te wytrzymale WD miały 2-4x mniejszy transfer!)