Pomoc Czy zawsze warto mieć RAID 1 vs niezależne dyski

Kraszer

Entry Technician
Q Associate
7 Luty 2020
53
2
8
27
QNAP
null
Ethernet
10 GbE
Zakładając, że koszt dodatkowych dysków i miejsce w qnapie nie są problemem, czy zawsze warto mieć dyski w RAID 1 vs oddzielne dyski?

1. Czy istnieje szansa, że w RAIDzie coś się gorzej zapisze niż w oddzielnych dyskach?
2. Czy RAID 1 można stworzyć na volumenach statycznych i czy można wtedy bezpiecznie odłączyć taki dysk i np.: przejrzeć go w innym komputerze w windowsie?
3. Czy hardware raid 1 jest gorszy niż software raid 1 w przypadku np.: obudowy RT-002 od qnapa?
 
1. Czy istnieje szansa, że w RAIDzie coś się gorzej zapisze niż w oddzielnych dyskach?
Nie - bo to oznacza że raid jest niespójny - co z kolei oznacza nieprzyjemną diagnostykę.

2. Czy RAID 1 można stworzyć na volumenach statycznych
Beep - wolumeny powstają na raid albo dysku pojedyńczym (co zresztą jest opisane w dokumentacji)

3. Czy hardware raid 1 jest gorszy niż software raid 1 w przypadku np.: obudowy RT-002 od qnapa?
QNAP nie robi hardware raidów. To wszystko sa raidy programowe - nie chcesz babrać się kartami raid (to raczej sektor biznesowy).
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Nie - bo to oznacza że raid jest niespójny - co z kolei oznacza nieprzyjemną diagnostykę.


Beep - wolumeny powstają na raid albo dysku pojedyńczym (co zresztą jest opisane w dokumentacji)


QNAP nie robi hardware raidów. To wszystko sa raidy programowe - nie chcesz babrać się kartami raid (to raczej sektor biznesowy).
Możesz dać linka do dokumentacji. Może dowiem się czegoś nowego.

Stacja dokująca, rozszerzająca od qnapa wspiera hardware raid RT-002.
 
Zakładając, że koszt dodatkowych dysków i miejsce w qnapie nie są problemem, czy zawsze warto mieć dyski w RAID 1 vs oddzielne dyski?
Nie, ja np mam 2 niezalezne dyski bez zadnych radiow, i w aplikacji HBS robie mirror 2 katalogow w czasie rzeczywistym z dysku 1 na dysk 2.
 
  • Lubię to
Reakcje: maks87
Możesz dać linka do dokumentacji.
QTS Flexible Volume Architecture | QTS 5.0.x

Stacja dokująca, rozszerzająca od qnapa wspiera hardware raid RT-002.
Nie ma czegoś takiego :D

Robisz to po to, żeby dyski były bardziej niezależne, czy żeby oszczędzić miejsce i robić kopie tylko najważniejszych rzeczy?
Nie robi kopii całego dysku , tylko wybranych folderów.
 
Według mnie RAID1 dla użytkownika "domowego" nie ma sensu. Kiedyś miałem, ale dawno temu przeszedłem na niezależne dyski i również przez HBS robię kopię danych z jednego dysku na drugi.
 
  • Haha
Reakcje: Lebcio
O to mi chodziło z tą synchronizacją. Nie, że jest ogólnie bez sensu, tylko, że po prostu nie robię synchronizacji "online", tylko kopię danych za pomocą HBS raz na dobę.
To RAID1 dla mnie jest bez sensu :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid
  2. CZY qm2 WARTO 2 DYSKI W RAID 1 ssd
  3. volume
  4. Raid i
  5. qnap vs S
  6. synchronizacja nas online