Pomoc DHCP server - gdzie może być błąd?

Kuba

Passing Basics
Beginner
15 Kwiecień 2011
26
9
8
48
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Witam serdecznie

Mam problem jak na rys. 2 - urządzenia w sieci WI-FI nie otrzymują adresu IP z serwera DHCP osadzonego na QNAP.
Jednocześnie urządzenia spięte przewodami nie mają tego problemu

W przypadku, kiedy serwerem jest ROUTER (rys. 1) - wszystko działa.

Macie pomysł co może być problemem?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.5.0728 Build 20181013
Model serwera: QNAP TS-451
 

Załączniki

  • problem.pdf
    16,9 KB · Wyświetleń: 72
1. a czemu QNAP miałby nadawać adresy ? po co ta kombinacja ?
2. a serwer DHCP jest gada z właściwą kartą sieciową ?
upload_2018-11-11_13-5-21.png


3. router może blokować takie rzeczy jeśli jest w nieprawidłowym trybie . CO to za router ?
 
1. Niestety serwer DHCP na routerze nie ma opcji rezerwacji stałych numerów IP dla konkretnych urządzeń. Do tej pory nie było to potrzebne i mi nie przeszkadzało. Bawię się jednak z Home Assistant postawionym na NAS->DOCKER i tu niestety niektóre z urządzeń muszą mieć stałe numery IP. Dodatkowym problemem jest fakt, że część z tych urządzeń nie ma możliwości przypisania stałych IP - co ostatecznie wymusza odpowiednią konfigurację serwera DHCP. Dlatego serwer DHCP na NAS a nie na ROUTER.

2. Tak, Potwierdzeniem jest fakt, że urządzenia wpięte do SWITCH po ETH otrzymują adresy z DHCP serwer na NAS. Problemem są urządzenia WIFI przechodzące przez ROUTER (ta sama sieć).

upload_2018-11-11_13-26-22.png


upload_2018-11-11_13-29-7.png


3. Router to HUAWAI WL1B310FM01
Wpięty pod tem sam SWITCH co NAS
 
upload_2018-11-11_15-6-27.png


brak takiej opcji - ponadto w/w screen sugeruje ze DHCP dotyczy tylko WIFI (nie brzmi to sensownie).

Spróbuj tak :
włącz serwer DHCP na Q w puli 192.168.8.201 do .240 a na routerze zostaw domyślny - sprawdz co sie stanie.
 
Zrobiłem taki test:
ROUTER: DHCP server .50-.51
NAS: DHCP server .200-.250

Rezultat jest taki, że ROUTER nadaje IP dwóm pierwszym urządzeniom, reszta się nigdzie nie wpina (na ROUTER widać próby ale oczywiście pula jest tam za mała więc się odbijają). NAS nie przydziela ani jednego IP (poza hostem osadzonym na DOKER).
Spróbowałem jeszcze zablokować na ROUTER DHCP dla części urządzeń (można to zrobić blokując odpowiednie MAC). Bez rezultatu - nie łapią ustawień DHCP z NAS

I oczywiście na ROUTER mamy ustawienia DHCP w nieodpowiednim menu - one nie są wyłącznie dla WLAN (jak można to czytać) ale także dla LAN
Zgłosiłem problem do producenta routera.
QNAP nie ma tu nic do rzeczy - wpiąłem do sieci jeszcze jeden bridge WIFI/ETH i przepuściłem przez niego urządzenia WIFI. Oczywiście otrzymały adresy IP z QNAP. Temat zamykamy.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/dhcp-server-gdzie-mo%C5%BCe-by%C4%87-b%C5%82%C4%85d.24667/
  2. DHCP server - gdzie może być błąd?