Pomoc Dioda statusu miga na zielono

Qkuba

Entry Technician
Q Associate
5 Maj 2013
52
9
8
dolnośląskie
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam,

Zauważyłem że na moim NAS (TS-569Pro wer soft. 4.04) ciągle miga dioda statusu na zielono. Dokładnie nie wiem od kiedy miga bo serwer stoi w innym pomieszczeniu. W instrukcji napisane jest, że dioda miga na zielono jeśli:
1) The NAS is starting up.
2) The NAS is not configured,
3) The hard disk drive is not formatted
Żadna z ww. sytuacji u mnie nie występuje, mam połączenie z NAS, 4 dyski pracują w RAID5 a jeden jest ustawiony jako zapasowy. Wiec dlaczego dioda mruga?

pozdrawiam
 
Witaj, do precyzyjnej diagnozy potrzeba abyś dokładnie określił interwał "mrygania" bo być może, raid jest w trakcie "konserwacji".
Sprawdź dokładnie to mruganie i porównaj z tym tutaj.
Dodatkowo przeglądnij ten temat.
Daj znać jak sprawa poszła.
 
Hej, dla mnie sprawa dziwna bo miga tylko na zielono a zgodnie z instrukcją miganie tylko na zielono led statusu informuje o: uruchamianiu, braku konfiguracji lub niesformatowanym dysku, innych opcji migania na zielono diody statusu nie widzę w instrukcji. Próbowałem zainstalować starszy soft 4.0.1 ale bezskutecznie - wystąpił błąd instalacji. Zauważyłem również że pojawiają się problemy z odnalezieniem NAS w sieci domowej :(
 
Wyłącz sprzęt, wysuń trochę dyski, załącz sprawdź czy wtedy będzie odnajdywany bez problemu. Jeśli tak, to jak dla mnie jest problem z uruchamianiem/konfiguracją systemu.
Czy posprawdzałeś zapisy smart?Rozumiem że pipawa milczy. posłuchaj jeszcze czy po uruchomieniu jest drugie beep.
 
Tak pipawa milczy a po uruchomieniu jest długie beep :)
Teraz go wyłączam, wysunę dyski, uruchomię ponownie bez dysków i dam znać

OK, jestem już po uruchomieniu bez dysków, efekt jest następujący: dioda mruga podczas uruchamiania, potem następuje długie beep i diada gaśnie - czyli jest zgodnie z instrukcją. Natomiast serwera w dalszym ciągu nie widać w otoczeniu sieciowym :(
 
Ostatnio edytowane:
To ja czegoś nie rozumiem: QFinder NIE widzi QNAPa jeśli go wystartowałeś tak jak powiedział kaktus ?
Jak mnie pamięć nie myli to startując QNAPa bez dysków powinieneś mieć beepa na start a potem jak wystartuje jednego długiego (po około 2-5 minutach).
Jak skończy piskać to wsadzasz mu dyski, odpalasz QFindera i powinno znaleść Ci QNAPa na jakimś adresie z DHCP, logujesz się SSH i możesz coś pooglądać.

A tak btw: można dostać jakieś logi z "działającego systemu" ??
 
Zainstalowałem najnowszy firmware 4.0.5 i niestety problem cały czas istnieje. Tj. cały czas mruga na zielona dioda statusu, Qfinder nie może odszukać NAS-a, w otoczeniu sieciowym windows nie widać NAS-a. Natomiast mogę bez problemu zalogować się na NAS-a przez www jak i shh. Moja konfiguracja to dyski 1-4 RAID5 a dysk 5 jest ustawiony jako zapasowy.
Czy ktoś może mi pomóc ???
 
Qkuba, czy możesz zdradzić trochę szczegółów - tzn. jaki adres wpisujesz w www jaki w ssh, jaki adres masz w kompie. Jeśli nie chcesz podawać tych danych rozumiem ale przynajmniej podaj opisowo. zwróć uwagę na to by też określić maskę sieci. Czy nie masz jakichś filtrów poustawianych na pewnych grupach portów ... inaczej mówiąc czy firewall Ci czegoś nie blokuje ...
 
Qkuba, czy możesz zdradzić trochę szczegółów - tzn. jaki adres wpisujesz w www jaki w ssh, jaki adres masz w kompie. Jeśli nie chcesz podawać tych danych rozumiem ale przynajmniej podaj opisowo. zwróć uwagę na to by też określić maskę sieci. Czy nie masz jakichś filtrów poustawianych na pewnych grupach portów ... inaczej mówiąc czy firewall Ci czegoś nie blokuje ...

kaktus: niczego mi firewall nie blokuje, nie mam żadnych filtrów poustawianych na portach, moja sieć domowa jest jak najbardziej standardowa, działa w niej serwer DHCP, adrdes IP poprzez który mogę się połączyć z NAS jest oczywiscie ten sam - nie widze przeszod aby go podac :) 192.168.75.104. Oczywiscie na NAS ustawiona jest ta sama grupa robocza co na innych komputerach w sieci. Moim zdaniem cos ewidentnie jest nie tak z NAS skoro ciagle miga na zielono dioda statusu.Male sprostowanie ta dioda ktora miga to chyba nie status tylko cos innego ... zdjecie z zaznaczona migajaca dioda w zalaczeniu :)
 

Załączniki

  • TS.png
    TS.png
    68,4 KB · Wyświetleń: 34
Ostatnio edytowane przez moderatora:
jestem już po uruchomieniu bez dysków, efekt jest następujący: dioda mruga podczas uruchamiania, potem następuje długie beep i diada gaśnie - czyli jest zgodnie z instrukcją. Natomiast serwera w dalszym ciągu nie widać w otoczeniu sieciowym :-(

Qfinder go wtedy odnajdywał?He He oj Qkuba ... właściwie Qkubuś :>"za karę" napisz mi co to za kontrolka, tylko rzeczowo poproszę. ;-D
 
jestem już po uruchomieniu bez dysków, efekt jest następujący: dioda mruga podczas uruchamiania, potem następuje długie beep i diada gaśnie - czyli jest zgodnie z instrukcją. Natomiast serwera w dalszym ciągu nie widać w otoczeniu sieciowym :-(

Qfinder go wtedy odnajdywał?

niestety nie, ale zrobilem dokladnie tak:
1. wyczylem NAS
2. wyjalem dyski
3. uruchomilem NAS
4. Qfinder nie odnalazl NAS-a
5. wylaczylem NAS
6. zamontowalem dyski ponownie
7. wlaczylem NASA czort to wie - chyba jakas od mrugania ??? :)Wiem tylko tyle ze nigdy wczesniej nie mrugala caly czas, Qfinder dzialal, i mialem mozliwosc w windows odnajdywanie dyskow NAS-a
 
Pozaglądaj do manuala poszukaj szkiców obudowy z opisem, i rozkmiń te "światełko", a ono wskaże drogę do sukcesu - tak domniewam ..
kaktus: niczego mi firewall nie blokuje
Próbowałeś go wyłączyć na moment i zrobić test?filtry też są w usługach ... zaglądałeś tam może?
 
aaaaaa
Pozaglądaj do manuala poszukaj szkiców obudowy z opisem, i rozkmiń te "światełko", a ono wskaże drogę do sukcesu - tak domniewam ..
kaktus: niczego mi firewall nie blokuje
Próbowałeś go wyłączyć na moment i zrobić test?filtry też są w usługach ... zaglądałeś tam może?

Tak firewall jest wyłączony, o jakich filtrach mowisz? chodzi Ci o ustawienia rutera? jeśli tak to ruter niczego nie blokuje.

Poświęciłem chwilkę tak jak mi nakazałeś na kolejne przeszukanie 700 (z chakiem) stron instrukcji i niestety jak poprzednio nie znalazłem żadnych zdjęć które demaskują to diodę, jedyne informacje o diodach i "pipkach" :) to stona 19 i 20 manuala ale tam odnośnie magicznej diody oczywiście nic nie ma
 
Czy ten LED nie mryga równocześnie i identycznie z ledami od kieszeni?

o jakich filtrach mowisz?
Zaglądnij do: Prawa dostępu -> Udziały sieciowe, i np dla wybranego zasobu -> kontrola dostępu hostów sieci microsoft - o takie filtry mi chodzi.
Niemniej ustawienia te nie powinny wpływać na pracę programu Qfinder, ale musisz pozaglądać we wszystkie "dziurki".
jedyne informacje o diodach i "pipkach" :) to stona 19 i 20 manuala ale tam odnośnie magicznej diody oczywiście nic nie ma

schematy, obrazki nas interesują ale tylko te, które mają opis w postaci legendy ...
 
Ostatnio edytowane:
Qkubuś udzielasz mało precyzyjnie odpowiedzi na moje pytania i nie na wszystkie, w związku z czym czynisz mnie bezradnym, aby pomóc Ci w zdiagnozowaniu dysfunkcji. To że masz taki problem, teoretycznie może wynikać z dwóch spraw:
1. filtry (firewall)
2. nieprawidłowa konfiguracja sieci (np inny adres)

ewentualnie trzeci przypadek - błąd w oprogramowaniu/konfiguracji NAS, który w chwili bieżącej możemy wykluczyć ...

więc na tą chwilę wszystko zależy od Twoich umiejętności analizowania i wyszukiwania błędów. Głowa do góry i oczy szeroko otwarte. ;-)
 
Oj kaktus o czym Ty piszesz jaka nieprawidłowa konfiguracja sieci? jaki nieprawidłowy adres? skoro mogę połączyć się z NAS-em przez www. Gdzie w instrukcji jest opisana ta tajemna dioda ??? Żaden firewall u mnie w sieci na chwile obecną nie działa. Zadaj konkretne pytanie udzielę Ci konkretnej odpowiedzi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Jak dasz sobie głowę obciąć, że to nie wina filtrów (firewall) i konfiguracji sieci (adresy, router, ewentualnie plik hosts), to mam taką propozycję:
1. zrób kopię danych
2. zrób kopię konfiguracji
3. reset konfiguracji do ustawień producenta
4. test łączności, np Qfinder, samba
5. w razie niepowodzenia testu z punktu 4, wgrywasz na nowo oprogramowanie
6. znowu punkt 4

Ale najpierw wszystko posprawdzaj powtórnie, aby się nie okazało jak z diodą status, że nie jest diodą status ... aby zaoszczędzić sobie być może nie potrzebnej pracy.
 
  • Wow
Reakcje: Qkuba

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/dioda-statusu-miga-na-zielono.4455/