Pomoc Disk ejected + awaria systemu

Dyskusja w 'Replikacja i poawaryjne działania odtworzeniowe' rozpoczęta przez użytkownika AsikPik, 24 Wrzesień 2018.

Ładowanie...
Tagi:
 1. AsikPik
  Offline

  AsikPik Nowy użytkownik Noobie

  Dołączył:
  4 Styczeń 2014
  Wiadomości:
  7
  Local Time:
  02:38
  Oceny:
  +4 / 0 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-212
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-212 1 GbE
  Witam serdecznie

  Dziś nad ranem po nocnej burzy zastałem niedziałający NAS ( mimo UPS ). Mianowicie na wyświetlaczu widniał napis "DISK 1 EJECTED" oraz brak dostępu przez LAN. Wyłączyłem sprzęt przyciskiem i wyciągnąłem dysk nr.1 ( uszkodzony jak sie okazało ) następne włączyłem ponownie na dysku nr.2. Na wyświetlaczu sprzęt zatrzymał się na komunikacie "BOOTING" i nic. Wyjąłem dysk nr.2 i odpaliłem qfindera który tym razem znalazł serwer. Uruchomiłem aktualizację do poniższego firmware i wszystko przebiegło bez problemowo. Włożyłem sprawny dysk nr.2 i włączyłem konfigurację poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych. W pewnym momencie qnap wyświetlił komunikat że są wolne sloty i żebym uzupełnił o drugi pusty dysk. Na tym się zatrzymałem gdyż jutro muszę go kupić ...

  Domyślam się że qnap potrzebuje czystego dysku aby zbudować strukturę plików pod nowy firmware.

  Czy jak włożę nowy dysk to system wystartuje mając 2 niezależne dyski bez RAID 1 i dopiero później mam wykonać migrację z nr.2 do nowego nr.1 ? W którym momencie mam przywrócić plik z ustawieniami serwera który zapisałem sobie kilka miesięcy wcześniej, przed migracją czy po ? Czy bezpieczniej jest wyjąc dysk nr.2 zanim systemie wystartuje na nr.1 ? Czy mój tok rozumowania jest poprawny aby nie stracić danych z dysku nr.2 ?

  Dawno temu przerabiam migracje dysków pomiędzy ts-212p gdy jeden z nich padł i pamiętam że po wgraniu nowego systemu też musiałem włożyć na początku pusty dysk aby po migracji kolejno podmienić na dwa stare pracujące wcześniej w raid-1. Różnica była taka że dane na nich nie były tak cenne jak teraz i mogłem sobie poeksperymentować.

  Z góry dziękuję za odpowiedz

  Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0695
  Model serwera: QNAP TS-253B RAID 1