Pomoc Disk ejected + awaria systemu

AsikPik

Nowy użytkownik
Noobie
4 Styczeń 2014
7
2
3
46
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie

Dziś nad ranem po nocnej burzy zastałem niedziałający NAS ( mimo UPS ). Mianowicie na wyświetlaczu widniał napis "DISK 1 EJECTED" oraz brak dostępu przez LAN. Wyłączyłem sprzęt przyciskiem i wyciągnąłem dysk nr.1 ( uszkodzony jak sie okazało ) następne włączyłem ponownie na dysku nr.2. Na wyświetlaczu sprzęt zatrzymał się na komunikacie "BOOTING" i nic. Wyjąłem dysk nr.2 i odpaliłem qfindera który tym razem znalazł serwer. Uruchomiłem aktualizację do poniższego firmware i wszystko przebiegło bez problemowo. Włożyłem sprawny dysk nr.2 i włączyłem konfigurację poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych. W pewnym momencie qnap wyświetlił komunikat że są wolne sloty i żebym uzupełnił o drugi pusty dysk. Na tym się zatrzymałem gdyż jutro muszę go kupić ...

Domyślam się że qnap potrzebuje czystego dysku aby zbudować strukturę plików pod nowy firmware.

Czy jak włożę nowy dysk to system wystartuje mając 2 niezależne dyski bez RAID 1 i dopiero później mam wykonać migrację z nr.2 do nowego nr.1 ? W którym momencie mam przywrócić plik z ustawieniami serwera który zapisałem sobie kilka miesięcy wcześniej, przed migracją czy po ? Czy bezpieczniej jest wyjąc dysk nr.2 zanim systemie wystartuje na nr.1 ? Czy mój tok rozumowania jest poprawny aby nie stracić danych z dysku nr.2 ?

Dawno temu przerabiam migracje dysków pomiędzy ts-212p gdy jeden z nich padł i pamiętam że po wgraniu nowego systemu też musiałem włożyć na początku pusty dysk aby po migracji kolejno podmienić na dwa stare pracujące wcześniej w raid-1. Różnica była taka że dane na nich nie były tak cenne jak teraz i mogłem sobie poeksperymentować.

Z góry dziękuję za odpowiedz

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0695
Model serwera: QNAP TS-253B RAID 1
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. awaria dysków