Przy piwie Dlaczego QNAP a nie DIY NAS ?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

zeusrulez

Entry Technician
Q Associate
6 Marzec 2016
86
15
8
39
Dublin
QNAP
TS-x70
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie.

Swoje pytanie kieruje juz do bardziej bieglych uzytkownikow. Zastanawia mnie fakt dlaczego wybieracie rozwiazania Qnap'a skoro za mniejsze pieniadze mozecie zbudowac o wiele lepsze maszyny np z systemem FreeNas? Co takiego przemowilo za wyborem firmy QNAP ?

Za wszelkie za i przeciw bede bardzo wdzieczny !

Pozdrawiam serdecznie !
 
Czemu QNAP ?
  1. Panel WWW do zarządzania .. webmin to pikuś przy QNAPie
  2. Community
  3. Pluginy
  4. Stacja wirtualizacji
Czemu nie QNAP ?
  1. Cena
  2. Jakość tłumaczenia
  3. Filozofia pewnych rozwiązań jak Download Station, FileStation, Qsync
Myślę że po 3 latach z QNAPem i dłuższym stażem w IT, wiem o czym mówię (przynajmniej z własnej perspektywy).
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
W moim przypadku:
Wygoda
Brak czasu na walkę z rozwiązaniem amatorskim (w dobrym tego słowa znaczeniu - amator-pasjonat-miłośnik, takie rozwiązania są często przeładowane możliwościami)
Estetyka rozwiązania (używam w domu)
Niezawodność (to że mam urządzenie przypominam sobie jak sprzątam w domu :)
Support (w kolejności :forum, dystrybutor, producent)
Wiek - w pewnym wieku osiągi zdają się przegrywać ze "spokojem głowy" :)
ale jak ktoś ma czas, wiedzę, uważam że warto się pobawić w diy.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Swoje pytanie kieruje juz do bardziej bieglych uzytkownikow. Zastanawia mnie fakt dlaczego wybieracie rozwiazania Qnap'a
Z tego samego powodu z jakiego firmy wybierają rozwiązania komercyjne. Nie każdy ma czas na pierdoły. Wybierając rozwiązania sprawdzone ze wsparciem supportu producenta - śpisz spokojniej.
Hobbystycznie możesz zrobić ze swoimi danymi co chcesz - ale musisz liczyć się z tym, że nocami siedzisz studiując dokumentację i zastanawiasz się dlaczego nie działa, skoro jakiś hindus na forum napisał łamaną angielszczyzną, że u niego działa.
 
Stacja wizualizacji - hmm jesli ja dobrze rozumiem ang to chyba mozna postawic na FreeNas. Ale moze Kolega pigers mial cos innego na mysli ;)
Pluginy - ze standardowych o ktorych czytalem tu na forum dostepne na FreeNas
Community masz na mysli spoleczenstwo ? wydaje mi sie, ze forum FreeNas spore jest.

Nie chce zabrzmiec jako przeciwnik QNAP'a ale jesli chcesz miec dobra maszyne QNAP'a to musisz wylozyc okolo 6k pln (tvs-471 + i7 + ram) a za 2 - 3k masz bardzo dobry DIY.
Tak jak pisalem swoj post kierowalem do bieglych uzytkownikow (pigers, mariusz), ktorych wiedza wykracza po za ramy normalnych uzytkownikow QNAP'ow wiec dlaczego nadal decyduja sie na ta firme ;)

Pozdrawiam
 
dobra maszyne QNAP'a to musisz wylozyc okolo 6k pln (tvs-471 + i7 + ram) a za 2 - 3k masz bardzo dobry DIY.
bzdura na kółkach, kupuje się model z słabszym CPU i wymienia go, jesteś do przodu
RAM ? mamy osobny temat z przetestowanymi pamięciami
2k ? w 1k złożę bez dysków - ba kolega z pracy właśnie porwał się to - czekam niecierpliwie na rezultaty
 
dobra maszyne QNAP'a to musisz wylozyc okolo 6k pln (tvs-471 + i7 + ram) a za 2 - 3k masz bardzo dobry DIY.
bzdura na kółkach, kupuje się model z słabszym CPU i wymienia go, jesteś do przodu
RAM ? mamy osobny temat z przetestowanymi pamięciami
2k ? w 1k złożę bez dysków - ba kolega z pracy właśnie porwał się to - czekam niecierpliwie na rezultaty

Bzdura ?
471 na G3250 cena 4.2k
za i7 okolo 1,2 trzeba dac
i ram 4 stowki

Wychodzi okolo 6k
 
Nie wiem czy sobie poradze . . . i tu jest problem. Ale gdybym mial Wasza wiedze na pewno mocno bym sie zastanowil.
 
Ostatnio @Silas Mariusz zadał pytanie "Kiedy ostatnio samemu konfigurowałeś sambę ?"
I myślę, że jest to pytanie kluczowe - tylko w swoim przypadku dodaj sobie do pytania FAQ SSH, proftpd, apache, nfs i inne podstawowe usługi które są niezbędne na sieciowym storage. Jeśli nie robiłeś tego na codzień to będziesz jak ci z forum freenas czekał aż hindusowi się zechce i wklei ci swój zrypany ale działający config.

upload_2016-4-10_13-43-6.png
 
Tak, kaktusie ale na rozwiązaniu klikanym ma większe szanse na powodzenie. Na robótkach ręcznych może się szybko znużyć :)
Jest plus tego rozwiązania - będzie miał PC za 2k plus 4k wygrane wcześniej !
 
Nie czytajcie między wierszami tego co nie napisałem.:Loser:

Jeśli kolega jest mało wprawny w te klocki (obojętnie jaki by to NAS nie był) to niezbędną - przynajmniej minimalną wiedzę musi posiąść, by uzyskać planowany zamiar nawet klikając w dowolnym WEB panelu.
I WEB panel niech nie jest wytłumaczeniem lub usprawiedliwieniem, że sobie poradzi nic nie wiedząc "co w trawie piszczy".
 
Skoro mamy ustalone ze 4k mamy wygrane to dalej nie rozumiem dlaczego uzytkownicy ze spora wiedza inwestuja w maszyne QNAP'a
A zakladam ze nie beda musieli czekac na pomoc wspomnianego tutaj hindusa.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Wolę zapłacić więcej i pobawić się z dzieckiem niż później zastanawiać się czy jakiś update mi czegoś nie zrypie. Szkoda czasu :D
Tanio można zbudować ********* ale nigdy nie wiesz co Cię czeka :)
Albo jakiś locker Ci zablokuje dane.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.