Pomoc Dodanie drugiego dysku (SSD) do NAS jako systemowego bez utraty danych z pierwszego (starego)

klfklf

Passing Basics
Beginner
17 Luty 2012
20
2
3
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Witam!

W NAS mam zamontowany 1 dysk 6 TB Seagate Iron Wolf, z którego startuje system i na którym mam ok. 3 TB danych (zdjęcia, filmy).
Problem jest w tym, że dysk ciągle wydaje głośne (jak dla mnie) dźwięki - nawet jak NAS nie jest używany - i to mi przeszkadza.
Chcę dołożyć dysk SSD 250 GB jako systemowy, a 6 TB zostawić jako drugi na dane.

Teraz pytanie - czy jest możliwość ze starego dysku 6 TB usunąć tylko system, ale pozostawić 3 TB danych? Czy jednak muszę te dane przenieść chwilowo na dysk zewnętrzny i wtedy wyczyścić cały dysk 6 TB i włożyć go jako drugi do NAS i dane 3 TB przywrócić z dysku zewnętrznego?

Po tej operacji - jak mniemam, SDD będzie niesłyszalny, a drugi dysk z danymi powinien pracować i hałasować tylko wtedy, kiedy będzie używany przeze mnie:)

Pytanie dodatkowe - jak sprawdzi się "zwykły" SSD w roli dysku systemowego? :)

Pozdrawiam.
 
moim zdaniem lepiej bedzie wykasować zawartość tego dysku hdd
oficjalnie, nie ma takiej opcji.

możesz zrobić tak:
wyłączyć qnapa
wysunąc hdd
wsunąć SSD
włączyć qnapa
zainstalować system na ssd (masz tylkko jeden dysk więc nie ma problemów)
wyłączyć qnapa
włożyć hdd
właczyć qnapa
sprawdzić czy wsio bangla
ewentualnie w managierze dysków , kliknać przywróc na hdd
 
Rozumiem, że tą procedurę robię zostawiając stary dysk tak jak jest, nie czyszcząc go?
Czy mogę w jakiś sposób sprawdzić, dlaczego dysk ciągle coś czyta (chrobocze), chociaż cały dzień nie logowałem sie do NAS?
 
OK. W takim razie, czy stary dysk systemowy z danymi mogę włożyć jako hotswap i wyodrębnić tylko dane (na inną partycję???), a zawartość systemową usunąć i ostatecznie mieć dysk tylko z danymi?
W Windowsie tworzę dodatkową partycję, kopieuję dane i starą partycję mogę spokojnie usunąć.
W QTS można coś podobnego zrobić?
 
Hmmmm.... jednal pójdę w kierunku naprostszym i bezpieczniejszym - kopia danych na dodatkowy dysk i wyczyszczenie starego dysku :)
Dzięki wszystkim za pomoc. Raczkuję w temacie NAS i każda pomoc wnosi coś nowego :thumbs-up:
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. hotswap
  2. kopia danych NAS na dysku usb