Pomoc Dodanie dysku i utworzenie RAID 1

_Floyd

Master+ Architect
Q's Excellence
6 Luty 2011
1 951
236
133
36
Warszawa/Żyrardów
www.wladcypolabitwy.pl
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Aktualnie posiadam jeden dysk w Qnap. Drugi poszedł na śmietnik przez błędy na dysku. Ostatnio przyszło mi na myśl że dla bezpieczeństwa dokupił bym drugi dysk by postawić RAID 1 jak i ten pójdzie w zaświaty.

Teraz pytania:
Czy mogę dodać drugi dysk i ustawić jako RAID 1?
Czy dysk musi być tej samej firmy i tej samej konfiguracji?

Wysłane z mojego XQ-AT51 przy użyciu Tapatalka
 
Ty używasz QNAP dla zastosowań domowych tak?

Słuchaj RAID został zaprojektowany aby zapewnić ciągłość pracy magazynu danych jeśli nastąpi awaria któregoś z dysku. Ma to zaletę dla konfiguracji większych niż 5 dyskowe, w firmach gdzie jest informatyk i w moment awarii podmieni uszkodzony dysk. W warunkach domowych wygląda to nieco inaczej.

Dyski w RAID utylizowane są dokładnie w taki sam sposób. Jeśli przychodzi czas śmierci jednego dysku, to prawdopodobnie drugi będzie się sypał w tym samym momencie.

Moim zdaniem kolejny dysk powinieneś uruchomić jako dysk pojedynczy, a za pomocą aplikacji HBS3 ustawił harmonogram aby raz dziennie synchronizował dane z woluminu A na wolumin B zachowując podobna strukturę katalogów.
 
Tak korzystam tylko do zastosowań domowych. Głównie multimedia plus kopie zapasowe zdjęć z telefonów itp. myślałem by postawić RAID 1 właśnie po to że jak jeden dysk padnie to wsadzam drugi odbudowuje co jest w lustrze i jadę dalej.

Z zastosowania które opisałeś aktualnie korzystam. Najważniejsze rzeczy wrzucam na dysk zewnętrzny po USB plus bardzo ważne dodatkowo do chmury.

Wysłane z mojego XQ-AT51 przy użyciu Tapatalka
 
Tak korzystam tylko do zastosowań domowych. Głównie multimedia plus kopie zapasowe zdjęć z telefonów itp. myślałem by postawić RAID 1 właśnie po to że jak jeden dysk padnie to wsadzam drugi odbudowuje co jest w lustrze i jadę dalej.

Z zastosowania które opisałeś aktualnie korzystam. Najważniejsze rzeczy wrzucam na dysk zewnętrzny po USB plus bardzo ważne dodatkowo do chmury.

Wysłane z mojego XQ-AT51 przy użyciu Tapatalka
Mam w NASIE 2x4TB dyski jako pojedyncze dyski, moje dane typu zdjecia/dokumenty to ok 1tb. Mam ustawiona synchronizacje katalogu tak ze na 2 dyskach mam to samo. A reszta wolnej przestrzeni to filmy/seriale bez kopi zapasowych, no bo nie ma takiej potrzebny.
+ Najwazniejsza rzecz. Kopia waznych danych na dysk zewnetrzny, najlepiej kilka. W razie awarii/zhackowania/zaszyfrowania qnapa.

U mnie sie takie rozwiazanie sprawdza ;)
 
Ty używasz QNAP dla zastosowań domowych tak?

Słuchaj RAID został zaprojektowany aby zapewnić ciągłość pracy magazynu danych jeśli nastąpi awaria któregoś z dysku. Ma to zaletę dla konfiguracji większych niż 5 dyskowe, w firmach gdzie jest informatyk i w moment awarii podmieni uszkodzony dysk. W warunkach domowych wygląda to nieco inaczej.

Dyski w RAID utylizowane są dokładnie w taki sam sposób. Jeśli przychodzi czas śmierci jednego dysku, to prawdopodobnie drugi będzie się sypał w tym samym momencie.

Moim zdaniem kolejny dysk powinieneś uruchomić jako dysk pojedynczy, a za pomocą aplikacji HBS3 ustawił harmonogram aby raz dziennie synchronizował dane z woluminu A na wolumin B zachowując podobna strukturę katalogów.

Nie zgodzę się jeżeli chodzi o czas śmierci dysku. Miałem WD4TB(pewnie smr) jeden umarł po 3 latach, drugi jeszcze działa - 5 rok mu idzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Nie musisz się zgadzać. Mamy to z 10 letniego doświadczenia :)

Zaczynałem z nasem w domu 2013, od dysków 1tb w górę. Widocznie miałem szczęście bo w jednym czasie dwa dyski mi nie padły. Jak 1 padły wymieniałem na 2, potem 4 teraz 8.
Najgorzej było z 2 i była potem 4.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk