Pomoc Dodatkowa karta grafiki dla NAS'a, który już posiada zintegrowaną ?!

pecet

music makes you lose control...
Q's Expert
6 Czerwiec 2015
78
2
57
33
Nowy Sącz
QNAP
TVS-x73
Ethernet
100 Mbps
Co się stanie jak dołożę do Qnap'a z zintegrowaną grafiką; drugą kartę graficzną (oczywiście obsługiwaną) np.: nVidia GTX1060 LP. Czy będę miał jakiś wybór w opcjach software lub możliwość wyłączenia karty zintegrowanej w bios.
Czy np: emby, plex, kodi korzysta z osobnej grafiki... czy to ma jakiś sens ?? :Nerd:


Model serwera: QNAP TVS-x73e
 
Zintegrowanej karty graficznej w ogóle nie trzeba wyłączać. Wystarczy zainstalować dodatkową kartę i musi to być min. 1050 bo od tej zaczyna się wsparcie dla usługi NVENC (1060 nie ma sensu, bo w tej kwestii nic nie zmienia) oraz zainstalować sterowniki nVidii z App Center.

Natomiast liczba ilości NVENC dla 1050 jest stosunkowo bardzo mała bo zaledwie 1x NVENC i 2 sesje. Nie testowałem ile jednocześnie filmów FullHD można transkodować sprzętowo w tym samym momencie.
upload_2019-12-30_9-42-21.png


Natomiast Plex wspiera transkodowanie sprzętowe dopiero po wykupieniu Plex Pass. Z Emby jest troche inaczej, bo można wybrać sposób transkodowania.
upload_2019-12-30_9-49-59.png



Pytanie czy dla wspominanego modelu można dołożyć GPGPU?
Compatibility List - QNAP
I jeszcze jedna kwestia... wzrasta pobór prądu serwera o jakies 30W na starcie.
 
  • Lubię to
Reakcje: pecet
No nie pisze, że można dołożyć ale jak wiemy jest to ten sam model co TVS-x73 tyle, że z procesorem z zintegrowaną kartą grafiki i przez to posiadający HDMI.

Więc nie pozostaje mi nic innego jak zamówić jedna szt. GTX1050LP i sprawdzić czy ją wykryje QNAP. Jak coś to zawsze jest 14 dni na zwrot przy zakupie z internetu.

Dziękuje Panie Silas za szybką i szczegółową odpowiedz.
 
TVS-x73/73e nie obsługuje zewnętrznej karty graficznej. Tylko model TS-x73.

Nie dawało mi to spokoju więc poszukałem w sieci... TVS-x73/73e to nie taki nowy model więc jest troszkę tematów o nim.
Można w nim zapiąć dodatkowe GPU ale można z niego korzystać jedynie w VM - można zainstalować sterowniki (nVidia - QNAP) jest widoczny w menadżer urządzeń. Ale tylko VM i podobno też Emby bez problemu transkoduje wideo.
Jednak by korzystać w pełni z transkodowania w większości aplikacji musimy przełączyć kartę w tryb QTS (aby np.: działało transkodowanie w PLEX :) )

Ale jest też światełko w tunelu ... info od inżyniera Qnap.. iż QTS 4.4.2 ma" dużo zmienić w kwestii sterowników" i prawdopodobnie doda w/w model do listy w pełni kompatybilnych z nVidia. No nic; zaczekam = zobaczę :D
 
Ale jest też światełko w tunelu ... info od inżyniera Qnap.. iż QTS 4.4.2 ma" dużo zmienić w kwestii sterowników"
A ten inżynier to support czy prawdziwy inżynier.
Bo z informacji, które ja mam wszystkie AMD Ryzen w postaci desktop idą w EOL (End-of-line). AMD Ryzeny beda tylko w Rackach.
 
  • Lubię to
Reakcje: pecet
Czy ja wiem czy za cieplo w00t

QNAP od zawsze był partnerem Intela.
Uzywanie procesorow AMD to dupochron przed monopolem Intela.

Generalnie TS-877 na AMD Ryzen 5 1600 jest dosc niezly bo w Plexie potrafi wycisnac 12 jednoczesnie (moze i wiecej) transkodowanych filmow 1080p->1080p zostawiajac jeszcze przestrzen na VM i aplikacje w QNAP. Jasne, że system ma 48GB RAM, ale co... daje rade? Daje.

Wiec po co robić EOL?
Bo wchodzi sie w konflikt z Intelem.

Innego powodu nie widze.
A bajki z zmianą kwestii sterowników to mozna wciskac debilowi.
Przeciez sterowniki nVidia nawet nie są open source dla Linuxa. Wiec jaka tu moze byc zmiana LOOL
Wiec co QNAP moze?
 
A bajki z zmianą kwestii sterowników to mozna wciskac debilowi.

?? Spoko...
Chodziło mi o to, że może QTS 4.4.2 wprowadzi TVS-x73 do listy kompatybilnych NAS z kartami nVidia ponieważ na razie nie jest.
Model z bardzo podobnym procesorem TS-x73 wspiera karty graficzne więc stąd mój entuzjazm i wiara w dodanie takiej kompatybilności w modelu jaki posiadam.

No trudno ... Panie Silas.
 
Więc tak... po upgrade do wersji 4.4.2.xxxx Qnapa zaryzykowałem i zamówiłem kartę graficzną LP nVidia. Wybór padł (po rozmowie z @Silas Mariusz) na MSI 1050Ti LP. Mam qnapa TVS-673e czyli nie kompatybilnego z żadnym dodatkowym GPU ponieważ ma zintegrowaną z procesorem kartę graficzna od AMD. Teraz już wiem, że każdy model TVS-x73e możliwość skutecznego dodania dodatkowej karty GPU; a listę kompatybilnych kart należy brać z wersji TS-x73.

Karta jest wykrywana w menu. Automatycznie zainstalował się kernel-drv, można zainstalować, a nawet trzeba nvidia-drv z app center. QTS w menu kart rozszerzeń daje możliwość wyboru trybu pracy (QTS, Container Station).

No i najważniejsze (dla mnie) działa transkodowanie w Plex :), wiec w innych app tj. kodi, emby też będzie działać.
Fajnie jest to że średnie godzinne użycie prądu przez qnap wzrosło mi tylko o niecałe 20W, a zużycie procesora podczas transkodowania spadło o 70% :)
 
mozesz mi powiedziec co dało ci się wycisnąć z tego zestawu tzn tvs473e + GF1050 ti ? ile transkodowań na raz w locie jeste w stanie obsłużyć plex ?
przymierzam się właśnie do przesiadki na tvs-473e który będzie docelowo serwerem multimedialnym.... zapytałem oficjalnie qnapa w temacie kart do tego serwera ale ich odpowidź była zgodna z oczekiwaniami tj. patrz lista kompatybilności :D "wsparcie techniczne" .... chyba ciągle mają lęki po Qlockerze. pozdrawiam
 
No wiec tak ... działało do momentu pojawienia się aktualizacji driverów Nvidia do wersji 5.0.2. Na starych 4.0.2 działało nawet z najnowsza wersją QTSa.
Teraz nic nie działa.

Co do liczby transkodowań masz tu filmik:


A wiecej w temacie masz tu:
Hardware transcoding with QNAP models TVS-x73 and TVS-x63
Światełko w tunelu...

QuTS / QTS - 4.5.2 / 4.5.3 - Nvidia GPU failures

Działające sterowniki QNAP Nvidia:
https://download.qnap.com/QPKG/driver/NVIDIA_GPU_DRV_4.0.2_x86_64.zip

Na razie nie aktualizować do wersji 5.0.2!!!
 
Mam nadzieję, że sytuacja wkrótce się wyklaruje. Mam miesiąc na podjęcie decyzji .Jak nie , to sięgnę po TS-473 + GF
Ciekawe czy jest to celowe działanie, czy niedopatrzenie. DZIEKI BARDZO
 
Mam nadzieję, że sytuacja wkrótce się wyklaruje. Mam miesiąc na podjęcie decyzji .Jak nie , to sięgnę po TS-473 + GF
Ciekawe czy jest to celowe działanie, czy niedopatrzenie. DZIEKI BARDZO

Nie ma się co zastanawiać ... bier ts-473 + GF1050 lub P2000, P2200. Nie warto dopłacać do TVS-473e. Za zaoszczędzone pieniądze kupisz sobie lepsza grafę (P2200) lub wincej kieszenióf na dyski np: ts673 lub 873.

A omawiany problem nie dotyczył tylko qnapa tvsx73e tylko wszystkich z dodatkową kartą grafiki, a dokładnie modeli GTX'ów po rewizji sprzętowej.
Na razie działa wszystko ze sterami 4.0.2., a fix sterowników 5.0.2 (czyli nowa wersja) pewnie będzie do 2 miesięcy :p heheeheheh
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. plex gpgpu
  2. GPGPU
  3. https://forum.qnap.net.pl/threads/dodatkowa-karta-grafiki-dla-nasa-kt%C3%B3ry-ju%C5%BC-posiada-zintegrowan%C4%85.26645/
  4. grafika
  5. 673e
  6. karta graficzna transkodowanie
  7. 1050 ti