Pomoc Dodatkowy dysk w NAS jako backup

lukrajew

Entry Technician
Q Associate
29 Grudzień 2009
35
4
8
50
Kraków
QNAP
TS-419P+
Ethernet
1 GbE
Witam,

Szperałem po forum, ale nie znalazłem rozwiązania, a może temat jest banalny, tylko ja nie wiem czy tak to będzie działać :)

Mam w qnap (TS-419P+) zainstalowane dwa dyski 1,5 TB każdy, spięte w RAID 1. Będę je wymieniał na większe i po operacji zostaną mi te dwa. Myślę, aby jednego z nich wpiąć w kolejną zatokę i robić na niego backup z RAIDA zbudowanego już na nowych dyskach. I tu mam pytania:

- czy mogę wpiąć pojedynczy dysk obok RAID? Jeśli tak, to jak go podmontować, jako inny zasób?
- czy jest jakiś soft, który kopiował by mi w czasie rzeczywistym (ewentualnie o wybranej porze) wszystkie nowe lub zmienione dane na ten dysk dodatkowy z RAID? Z tego co zauważyłem, to aplikacje w QTS chcą kopie zdalne robić, a ja chcę lokalną, że tak powiem :)
- i generalnie czy ma mój pomysł na backup sens :)

Na dzień dzisiejszy robię kopie na jeszcze inny dysk podpięty przez USB, ale jest to średnio wygodne

Będę wdzięczny za podpowiedź

Pozdrawiam

Łukasz
 
- czy mogę wpiąć pojedynczy dysk obok RAID? Jeśli tak, to jak go podmontować, jako inny zasób?
tak, zamontować jako single disk w panelu WWW , uwaga -zawartość tego dysku wyczyścić w komputerze!

- czy jest jakiś soft, który kopiował by mi w czasie rzeczywistym
moze nie w czasie rzeczywistym bo to trochę przesada (za dużo filmów o hackerach ;) ), ale można znaleść gotowe skrypty do kopiowania danych z jednego folderu (swoją drogą czy nie można tego wyklikać w managerze kopii zapasowej/synchronizacji) ?

- i generalnie czy ma mój pomysł na backup sens
Ilu ludzi tyle pomysłów :) jest w porządku.

Na dzień dzisiejszy robię kopie na jeszcze inny dysk podpięty przez USB, ale jest to średnio wygodne

Jeśli nie jest to wygodne tzn że jest to dobre - bo widzisz kopia powinna spełniać 3 warunki :
  • 3 copies of anything you care about - Two isn't enough if it's important.Dwie kopie to nie jest mało, jeśli te dane są cenne!
  • 2 different formats - Example: Dropbox+DVDs or Hard Drive+Memory Stick or CD+Crash Plan, or more , kopia na róźnych nośnikach
  • 1 off-site backup - If the house burns down, how will you get your memories back? Kopia poza miejscem gdzie są przechowywane dane! Spłonie Ci dom to nie masz danych i kopii (pchać dane w chmure?).
 
Dzięki pigers za podpowiedzi :)

Jasne, że nie muszę mieć w czasie rzeczywistym. Tak na prawdę zależy mi na kopii zdjęć i filmów kręconych własnoręcznie.
Kopię w chmurze robię tylko dokumentów (google). Niestety można połączyć tylko z jednym kontem. Tak czy siak chmura odpada ze względu na ilość tych danych.
Niewygoda mojego obecnego backup polega na tym, że jak wrzucę na NAS zdjęcia czy film z kamery, to kopiuję za moment również na dysk zewnętrzny. A tu włąśnie chciałem sobie to uprościć, aby dodatkowy dysk był w NAS i spełniał rolę tego dodatkowego zewnętrznego :)Pytań ciąg dalszy :)
Dziś dla próby do kieszeni 3 wsadziłem jakiś nieduży dysk, który leżał mi na półce. Nas oczywiście go rozpoznał. Zabrało mi jednak odwagi na sformatowanie go :)
Powiedzcie proszę, czy dobrze zamierzałem zrobić. Po wsadzeniu dysku uruchomiłem Menadżer pamięci -> zarządzanie woluminem. W tym miejscu na dole chyba powinienem go sformatować? Zabrakło mi odwagi jak pokazał się komunikat, że wszystkie dane zostaną utracone, łącznie z aplikacjami zainstalowanymi z qnap store. Na pewno sformatuje tylko ten nowo wsadzony dysk??
 
No zaznaczy zaznaczyłem ten nowy, tylko zrezygnowałem jak dostałem komunika, że pójdzie się żenić wszystko, łacznie z aplikacjami. Zacząłem się zastanawiać, czy nie sformatuje mi wszystkiego, łącznie z dyskami podstawowymi, tymi w RAID