Pomoc Dostęp do NAS z telefonu - dostawca: Vectra

crayou

Passing Basics
Beginner
6 Sierpień 2020
27
4
3
42
QNAP
TS-x28
Ethernet
100 Mbps
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.1333
Model serwera: QNAP TS-228

Witam wszystkich.
Moja pierwsza przygoda z NAS i pierwsze pytanie - proszę o w miarę łopatologiczne odpowiedzi na początek, bo słaby jestem w te klocki.
NAS śmiga już sobie w domowej sieci, łączę się laptop-NAS po kablu czy telefon-NAS poprzez WiFi. Jeszcze wczoraj kombinowałem jak dostać się do NAS łącząc się telefonem za pomocą danych komórkowych. QNAPcloud był odpowiedzią. Ale raczej chciałbym skorzystać z dedykowanej aplikacji Qfile. Tam niestety były tylko 2 opcje logowania (WAN i LAN) i żadna nie działała. Dziś "pojawiły się" 2 nowe opcje oparte o QNAPcloud. Działa. Bardzo wolno...
I teraz tak: z tego co podpowiedziało forum, muszę mieć zewnętrzne IP żeby polepszyć sytuację. Vectra (jest tu nierozwiązany wątek w tej kwestii) da zewnętrzne (ale nie stałe) IP o ile przełączę ichni router w brudge. Do bridge jak rozumiem mój router WiFi (dysponuję póki co TP-Linkiem WR-841N - lichy ale na testy chyba wystarczy) i przekierowanie portów (czarna magia). Czy to rozwiązanie mocno wpłynie na poprawę prędkości łączenia z NAS przez telefon i dane komórkowe? Czy też gra nie warta zachodu? Czy zmienne IP nie jest przeszkodą?
Drugie pytanie: DLNA - na TV widać NASa ale dopiero po pewnym czasie od uruchomienia TV. Jak domniemam, to TV potrzebuje dłuższej chwili żeby odnaleźć NAS w sieci. Czy podłączenie TV przez kabel może przyspieszyć to szukanie NAS? Aktualnie TV połączony przez WiFi.

Pozdrawiam
 
Wołam @Pawliko, bo to forumowy ekspert od TP-Link.

Co do Vectry z tego co pamiętam to ich sygnał idzie po koncentryku do ich modemu - on z kolei robi za translator sygnału i puszcza dalej sygnał w trybie bridge do Twojego routera. Jeżeli mnie pamięć nie myli - nie mają de facto stałego adresu IP, tylko on się zmienia co jakiś bliżej nie określony czas. Przekierowanie portów można łopatologicznie porównać do numeru dom (IP) i pokoju (porty). Łącząc się z Qnapem podajesz konkretny port (drzwi) i router wie gdzie mają dane pójść. Nie ma z tym filozofii - numer portu kieruje się na adres IP serwera.

Drugie pytanie - wiele TV ma karty tylko 100mbit - więc jeżeli masz 5Ghz w TV to nie warto.
 
Co prawda nie mam internetu od vectry, ale zmienne ip to zminne ip, operator nie ma znaczenia ;)
Ogolnie sprawa ze zmiennym ip jest troche upierdliwa. Ale rozwiaznie jest bardzo proste.

Pierwsze darmowe - dostajemy swoja domene na od Qnapa. Wchodzisz w aplikacje myqnapcloud > MyDNS i ustawiasz sobie nazwe domeny. Wlaczasz usluge MyDNS i do logowania sie na swojego qnapa z poza sieci lokalnej uzywasz tej domeny. Jezeli zmieni sie sie adres ip, aplikacja to wykryje, i zaktualizuje twoje IP, tak zeby domena ZAWSZE wskazywala na twoj adres IP.

Proste i skuteczne i darmowe rozwiazanie.


Drugie, kupujesz wlasna domene, np w OVH i oni maja funkcje DYNDNS mozliwa do skonfigurowania.
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.1333
Model serwera: QNAP TS-228

Czy to rozwiązanie mocno wpłynie na poprawę prędkości łączenia z NAS przez telefon i dane komórkowe? Czy też gra nie warta zachodu? Czy zmienne IP nie jest przeszkodą?
Pozdrawiam

Predkosci sa ogarniczone do szybkosci siec komorkowej, i twojego internetu w domu.
 
Dzięki za zainteresowanie.

Tak, internet Vectry wchodzi koncentrykiem do domu, do ich routera Technicolor.
Z tymi portami pewnie sobie poradzę, tylko muszę jakiś przykład obejrzeć.

TV łączy się przez 5G. Ten stary TP-Link nie ma rzecz jasna tego pasma, więc i tak czeka mnie inwestycja. O dziwo w TV mój NAS zaczął pojawiać się dość szybko. Nie wiem z czego to wynika. Podejrzewam, że w pierwszych testach QNAP zajęty był indeksowaniem zdjęć (20 tys) i to może go pochłaniało w dużej mierze? Trwało to bardzo długo...
Rozumiem że muszę wybadać jaką kartę ma TV, żeby sprawdzić sens łączenia go skrętką.

Predkosci sa ogarniczone do szybkosci siec komorkowej, i twojego internetu w domu.
Myślałem że pośredniczenie przez chmurę QNAP może spowalniać transfer.
 
Podłączysz pod router kablem i będziesz widział, na jakiej prędkości się zepnie. Od siebie polecam EdgeRouterX lub Lite i jakiś dobry Acces Point.
 
A ja tradycyjnie polece jedno urzadzenie zamiast osobnego routera i osobnego accespointa.
Zeby tradycji stalo sie zadosc ;) Jak chcesz wydac wiecej kasy to proponuje TPlink c7, jak chcesz wydac mniej c6.

Napisz tez moze jak wielka masz hate, bo jak jakis domek to moze sie okazac ze jeden router z wifi nie da rady, i wtedy warto rozwazyc inne opcje
np dwa tplinki. huehue xD
 
  • Haha
Reakcje: Ice
Zaraz zaraz... To da się zrezygnować całkowicie z tego pudełeczka od Vectry? Myślałem, że ono musi pozostać w trybie bridge. Gdzie ja ten koncentryk w TP-Linka wetknę
A TP-Link AC1200 to to samo? Akurat miałem wyrzucony w obserwowane.

Aha - mieszkanie 75m2.
 
Nie. Vectra musi zostać, dlatego obok - postaw ER-X. Tani, duże możliwości - na pewno na długo wystarczy. TP-Link w tym czasie zawiesi się 75 razy i takie tam. Z kolei do ER-X podepniesz jakiś acces point - można nawet po taniości jakie xiaomi router zrobić na AP - a anteny mają całkiem niezłe. Idealnie było by coś w stylu UBI AC-LR, ale tam już cena idzie. Ewentualnie AC lite. To są już rozwiązania docelowe - dobre i sprawdzone.
 
Zaraz zaraz... To da się zrezygnować całkowicie z tego pudełeczka od Vectry? Myślałem, że ono musi pozostać w trybie bridge. Gdzie ja ten koncentryk w TP-Linka wetknę
A TP-Link AC1200 to to samo? Akurat miałem wyrzucony w obserwowane.
Nie nie, twoj router musi zostac. daniel_t proponowal kupno NOWEGO routera, i osobnego AP. ;)
TP-LINK Archer C6 (MU-MIMO AC1200) Tak, o tym mowie.
TP-Link w tym czasie zawiesi się 75 razy i takie tam. .
Ta zesra sie i piernie ;)
Prosze sie nie sluchac.
 
Zdania ekspertów są podzielone

A do meritum - czy np. będąc w delegacji w hotelu, łącząc się przez QnapCloud z laptopa, ogranicza mnie w jakiś sposób "powolność" (o ile jest) i pośrednictwo samej chmury? No załóżmy, że w hotelu super sieć mają.
 
Zdania ekspertów są podzielone

A do meritum - czy np. będąc w delegacji w hotelu, łącząc się przez QnapCloud z laptopa, ogranicza mnie w jakiś sposób "powolność" (o ile jest) i pośrednictwo samej chmury? No załóżmy, że w hotelu super sieć mają.

Mylisz pojecia.

to o czym ci pisalem(twoja domena.myqnapcloud.com) to tylko taki wskaźnik na twoj adres ip i NIC WIECEJ. To nie pelni roli zadnej chmury.
W przypadku jak laczysz sie z hotelu do swojego nasa za pomoca twojadomena.myqnapcloud.com to ograniczaja cie tylko 2 rzeczy.
1) szybkosc internetu w hotelu
2) szybkosc twojego łacza internetowego w TWOIM DOMU
 
Zdania expertów się podzielone owszem. Ale jest ciągle 2:1 dla profi rozwiązań :)
Jeszcze brakuje tylko w temacie najwiekszego eksperta polecajacego mesha za 2000zl i bedzie komplet :D

Ale ustalmy to raz na zawsze. Tak twoje rozwiaznie jest lepsze. ALE
Jest drozsze tak ze 2-3 razy. Bardziej skomplikowane. A final koncowy bedzie taki sam, albo nieznacznie lepszy ;)
 
Mylisz pojecia.

to o czym ci pisalem(twoja domena.myqnapcloud.com) to tylko taki wskaźnik na twoj adres ip i NIC WIECEJ. To nie pelni roli zadnej chmury.
W przypadku jak laczysz sie z hotelu do swojego nasa za pomoca twojadomena.myqnapcloud.com to ograniczaja cie tylko 2 rzeczy.
1) szybkosc internetu w hotelu
2) szybkosc twojego łacza internetowego w TWOIM DOMU

Teraz to mi namieszałeś w głowie ostro... OK - zapytam wprost (jeśli głupio, wybaczcie brak wiedzy w temacie).
Sytuacja z dziś - stoję autem w polu, czekam "aż robota się zrobi". W telefonie odpalam Qfile i łączę się z NAS poprzez "twojadomena.myqnapcloud.com". Ogranicza mnie tylko prędkość Vectry i LTE w telefonie? W takim razie po co się bawić w zewnętrzne IP i wystawianie NASa "przed router", jak to określacie...?
 
Mylisz pojecia.

to o czym ci pisalem(twoja domena.myqnapcloud.com) to tylko taki wskaźnik na twoj adres ip i NIC WIECEJ. To nie pelni roli zadnej chmury.
W przypadku jak laczysz sie z hotelu do swojego nasa za pomoca twojadomena.myqnapcloud.com to ograniczaja cie tylko 2 rzeczy.
1) szybkosc internetu w hotelu
2) szybkosc twojego łacza internetowego w TWOIM DOMU

Teraz to mi namieszałeś w głowie ostro... OK - zapytam wprost (jeśli głupio, wybaczcie brak wiedzy w temacie).
Sytuacja z dziś - stoję autem w polu, czekam "aż robota się zrobi". W telefonie odpalam Qfile i łączę się z NAS poprzez "twojadomena.myqnapcloud.com". Ogranicza mnie tylko prędkość Vectry i LTE w telefonie? W takim razie po co się bawić w zewnętrzne IP i wystawianie NASa "przed router", jak to określacie...?

Zapoznaj sie z:
myQNAPcloud Link
Usługa myQNAPcloud

Przeczytaj, potestuj oba rozwiazania i tyle ;)
ER-X 200 złotych - mówimy o urządzeniu, które przewyższa o dwie klasy każdego TP-Linka, ale 99% funkcji autor tematu nie potrzebuje, i nigdy nie bedzie ich uzywal. Antena plus minus 350 porządna, 100-150 bida edyszyn. Nie jest źle.

Poprawilem twoj post ;)
 
Lektura przeczytana.

Hmmm. To ja, jako szary, początkujący user NASa, niekoniecznie muszę się szarpać z tym zewnętrznym IP.
Moje założenia były takie: przede wszystkim backup i bezpieczeństwo zdjęć oraz dostęp do nich poza domem.
Druga sprawa: dodatkowy magazyn dla mojego i córki laptopa (mamy małe dyski SSD, więc graty trzymać na zewnątrz).
Po trzecie: oglądanie zbiorów na TV (zdjęcia, filmy).
No i jak rozumiem w tej kwestii jestem spełniony i zewnętrzne IP nijak nic nie polepszy, bo jest dobrze.

Dodatkowo korzystam nieco z download station ale to już nic wspólnego z tematem. W planach odpalenie serwera Blynk - tu jak rozumiem w domu, w obrębie sieci będę miał pełną kontrolę ale poza domem, bez zewnętrznego IP pewnie już nic z Blynka nie wyjdzie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Failed to log in via user account "admin". Source IP address: 127.0.0.1.